Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
kecaj
Posty: 97
Rejestracja: 10 cze 2022, 13:31
Samochód: Ateca 1,5 DSG MJ 2023
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: kecaj »

krowka1978 pisze:
19 lip 2023, 11:59
kecaj pisze:
17 lip 2023, 15:00
krowka1978 pisze:
17 lip 2023, 14:58
Muszę się w końcu umówić na aktualizację. Mam 0837 w Beats. Mogliby dać online, bo jednak szkoda czasu na jazdę.
No właśnie nie można, bo przez te online aktualizacje nie dochodziły do końca i był problem... ta aktualizacja ma coś tam poprawić w tym temacie, ale przyznam restartów nie mam...
Zatem mogliby chociaż udostępnić na stronie do ściągnięcia, żeby samemu ogarnąć. Wielka filozofia to nie jest.
A czym chcesz to ogarnąć? OBDeleven? Pendrive?



Sponsor

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Sponsor


krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: krowka1978 »

kecaj pisze:
20 lip 2023, 10:31
krowka1978 pisze:
19 lip 2023, 11:59
kecaj pisze:
17 lip 2023, 15:00

No właśnie nie można, bo przez te online aktualizacje nie dochodziły do końca i był problem... ta aktualizacja ma coś tam poprawić w tym temacie, ale przyznam restartów nie mam...
Zatem mogliby chociaż udostępnić na stronie do ściągnięcia, żeby samemu ogarnąć. Wielka filozofia to nie jest.
A czym chcesz to ogarnąć? OBDeleven? Pendrive?
Pendrive jest oczywistym wyborem. Swego czasu FIAT do Blue&Me (Grande Punto i inne z tym sprzętem )dawał oficjalnie aktualizacje do ściągnięcia, do 500X Uconnect 6,5" też ściągnąłem z ich serwerów, ale trzeba było mieć linka, potem zablokowali :mrgreen: Do Blue&Me trzeba było mieć cierpliwość (oparty na Windows CE for Automotive), ale dla chcącego nic trudnego. Teraz czasy inne, pod spodem jakieś linuxy, w 500X poszło bajka, zaoszczędzone przynajmniej 3 godziny.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

root
Administrator
Posty: 732
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 775 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: root »

Kubawojcik pisze:
19 lip 2023, 16:49
Chyba zaden producent nie udostepnia w ten sposob altualizacji. Jak sie cos wysypie i padnie sterownik to koszta napraw bylyby duzo wyzsze niz korzyscii i dodatkowo ktos musialby za to wziac odpowiedzialnosc
Volvo daje istotne aktualizacje OTA. I tak, kiedyś się wysypały tak, że samochody masowo się blokowały i nawet serwis nie mógł nic z nimi zrobić (dopóki nie przyszła poprawiona aktualizacja). Dlatego teraz puszczają aktualizacje partiami i pierwotnie tylko niewielka część samochodów je dostaje.

Rafiner
Posty: 820
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: Rafiner »

Stwierdzam, googlemaps poprzez apple dziala gorzej niz w AA. Jak ktos mysli ze apple mu pomoze to sie zdziwi.
AA dziala lepiej.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Kubawojcik
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: Kubawojcik »

A co ma apple do googlemaps?

Rafiner
Posty: 820
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: Rafiner »

Kubawojcik pisze:
08 wrz 2023, 17:48
A co ma apple do googlemaps?
Inna aplikacja, gorzej nawiguje i pokazuje.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 351
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: rybsko »

Rafiner pisze:
02 wrz 2023, 23:36
Stwierdzam, googlemaps poprzez apple dziala gorzej niz w AA. Jak ktos mysli ze apple mu pomoze to sie zdziwi.
AA dziala lepiej.
W mojej ocenie te różnice nie są ani oczywistością, ani zaskoczeniem. Nie ma jednego wzorca obsługi wieloplatformowości. Oba systemy mają swoje odrębne implementacje aplikacji natywnych, a do nich zalicza się z całą pewnością GoogleMaps. Te implementacje często różnią się, bo chociaż intencją autorów przeważnie jest ujednolicenie doświadczeń pomiędzy platformami, to każda platforma ma też swoje specyficzne konwencje, możliwości i ograniczenia. Niektórym opłaca się wysiłek i koszt ujednolicenia, a innym niekoniecznie.

To powiedziawszy, nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi :D Jeżeli ot taką miałeś obserwację, że GoogleMaps w AndroidAuto działa lepiej niż w CarPlay, to spoko - może tak być. Natomiast nie do końca rozumiem komentarz "jak ktos mysli ze apple mu pomoze to sie zdziwi". Jak to pomoże? W sensie - przesiadka na Apple z Androida? Czy support od Apple? Chyba brakuje to jakiegoś kontekstu...
Rafiner pisze:
10 wrz 2023, 20:24
Inna aplikacja, gorzej nawiguje i pokazuje.
No i znów, co dokładnie masz na myśli? UX aplikacji? Czy merytorykę? W UX łatwiej uwierzę, niż w merytorykę, chociaż oczywiście nie da się tego wykluczyć.

Najlepiej gdybyś dał jakieś przykłady, to wtedy będzie można pogadać konkretniej.

Rafiner
Posty: 820
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: Rafiner »

Zastosowalem skrot myslowy. Moze za ostry ton, bo jak ktos nie ma innej aplikacji to i google maps w apple jest ok, ale w porownaniu do AA czy Naviexpert itp, to GM w Apple przeszkadza w nawralgicznych sytuacjach i mozna sie zdziwic.

A dokladniej, to spoznia rysowanie, wydaje bledne komunikaty, zle zrozumiale.
Np. duzy rozjazd autostradowy, a ona daje komunikat jedz prosto, po czym jest rozwidlenie lewo i prawo luk, a on jak juz jedziesz prawym pasem mowi, trzymaj sie lewej strony gdy juz jest ciagla i nie zjedziesz z prawego na lewy, rownoczesnie przyspieszajac mape, i zumujac i wtedy dopiero widac ze niebieska linia przechodzi w lewo.
Dramat, i nie jest to zwis mapy, problemy z gps itp. Jak 2 razy pojechalem nie na te autostrade i musialem zawracac po 15 km, to darowalem sobie google maps. Finalnie jechalem na mapach w aucie (ustalajac wszesniej miejsca), na ktore systematycznie narzekałem, bo w PL korzystam z naviexperta, ale to byla zagranica i nie mam naviexperta na europe tylko pl.
Jak szukalem konkretnego adresu parkingu, zabytku korzystalem z telefonu zony tzw wlaczalem google maps na Samsungu.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 351
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: rybsko »

Rozumiem. Ja nie mam porównania, bo siedzą wyłącznie na Apple. I do tej pory nie miałem z GoogleMaps na CarPlay problemów zasadniczych (poza tymi z renderowaniem obrazu, który jednak jest już załatany). Na pewno bym nikogo przed nim nie ostrzegał, działa.

Ale też może to być kwestia sposobu korzystania z nawigacji. Ja jednak raczej nie przełączam wszystkich zmysłów na nawigację, używam jej wyłącznie do ogólnej orientacji i przede wszystkim staram się jechać po znakach. Ale racja - te sytuacje rozjazdowe nie są przesadnie czytelne w tej apce.

Takich sytuacji w ekosystemie Apple jest sporo. Kilka lat temu realizowałem projekt wymagający generowania bardzo złożonych dokumentów Excel i potrzebowałem zapewnić zgodność z poszczególnymi systemami. Kupiłem więc Excel'a na Mac'a i miałem okazję odkryć, że to nie tylko inny UX aplikacji i spore ograniczenia względem oryginału, ale wręcz inna implementacja wielu wydawałoby się podstawowych mechanizmów i algorytmów. Nie zagłębiając się w szczegóły, znaleźliśmy przypadki kiedy Excel na Macu implementował formuły inaczej, niż oryginał z windy :D :lol:

Rafiner
Posty: 820
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Rozmowa tylko o Apple CarPlay

Post autor: Rafiner »

Kubawojcik pisze:
08 wrz 2023, 17:48
A co ma apple do googlemaps?
Mapy to narzedzie, ale aplikacja ja obsluguje, korzysta z gps itd. Wyglada inaczej i dziala inaczej.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

ODPOWIEDZ