Android Auto

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Android Auto

Post autor: Felix »

geranium pisze:
14 sie 2021, 11:29
proponuję ci poczytać trochę o standardach szybkiego ładowania.. gdzie napięcie może dochodzić do 12V
Istnieje protokół USB Power Delivery, który pozwala urządzeniom negocjować parametry zasialania, w oparciu o standardowe napięcia i natężenie prądu, od 2,5W do 100W, od 5V do 20V.
Problem polega na tym, że ten protokół jest dość świeży, dotyczy de facto tylko USB-C (teoretycznie został opracowany dla USB-A, ale nie widziałem urządzeń wspierających taką konfigurację, wspierają tylko większe prądy dla 5V) i w samochodach JESZCZE zwykle nie jest implementowany, choć to pewnie kwestia czasu.
W każdym razie na 100% nie ma go w Atece przed Liftem. Podejrzewam, że w poliftowej też jeszcze tego nie ma. To oznacza, że USB daje tylko 5V (zwykle to bliżej 5.2V) i prawdopodobnie max 1A.
https://en.wikipedia.org/wiki/USB_hardw ... r_Delivery
Ogólnie bardzo fajne rozwiązanie - można np. ładować telefon za pomocą ładowarki do laptopa. W drugą stronę już zależy od ładowarki telefonu, bo laptopy zwykle wymagają 20V, a większość "zasilaczy" tego nie potrafi.



Sponsor

Re: Android Auto

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Android Auto

Post autor: Misiek »

geranium pisze:
14 sie 2021, 11:29
...
proponuję ci poczytać trochę o standardach szybkiego ładowania.. gdzie napięcie może dochodzić do 12V
No więc "zachęcony" przez Ciebie poczytałem i faktycznie trochę się z tym ładowaniem pozmieniało i dzięki Tobie dowiedziałem się, zaktualizowałem, poszerzyłem wiedzę o kilka nowych informacji (nawet nie wiedziałem, że otrzymany przez mnie w spadku S7 taką ładowarkę ma, będę musiał kiedyś ją zbadać miernikiem). Jednak dotychczas mówiliśmy o ładowaniu w samochodzie, z dostępnego w nim standardowego portu USB (bez względu na wersję) o napięciu 5 V i prądzie 0.5, góra 1 A (z tego co pamiętam nikt jeszcze nie znalazł wiarygodnej informacji lub tego nie zbadał, ile jest dostępne konkretnie). A te nowe, "szybkie" tryby ładowania jak narazie dotyczą tylko ładowarek zewnętrznych, głownie pochodzących od producentów telefonów i przeznaczonych do konkretnych modeli, a nie portów w samochodach. Być może któryś z producentów już się wybił (lub niedługo to nastąpi) i w którymś najnowszym modelu zaimplementował taką opcję.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Android Auto

Post autor: Felix »

Misiek pisze:
20 sie 2021, 0:10
No więc "zachęcony" przez Ciebie poczytałem i faktycznie trochę się z tym ładowaniem pozmieniało i dzięki Tobie dowiedziałem się, zaktualizowałem, poszerzyłem wiedzę o kilka nowych informacji (nawet nie wiedziałem, że otrzymany przez mnie w spadku S7 taką ładowarkę ma, będę musiał kiedyś ją zbadać miernikiem).
Zbadanie miernikiem pokaże Ci 5V, bo to jest bezpieczny standard, który nie spali podłączonego urządzenia. Ładowarka da więcej, dopiero jak urządzenie "powie" jej, że jest kompatybilne i z jakim profilem zasilania.
Chyba, że miernik podłączysz równolegle z telefonem, wtedy pokaże Ci 9V (to był standard Samsunga przez wiele lat - 9V, 2A).
Misiek pisze:
20 sie 2021, 0:10
Jednak dotychczas mówiliśmy o ładowaniu w samochodzie, z dostępnego w nim standardowego portu USB (bez względu na wersję) o napięciu 5 V i prądzie 0.5, góra 1 A (z tego co pamiętam nikt jeszcze nie znalazł wiarygodnej informacji lub tego nie zbadał, ile jest dostępne konkretnie). A te nowe, "szybkie" tryby ładowania jak narazie dotyczą tylko ładowarek zewnętrznych, głownie pochodzących od producentów telefonów i przeznaczonych do konkretnych modeli, a nie portów w samochodach. Być może któryś z producentów już się wybił (lub niedługo to nastąpi) i w którymś najnowszym modelu zaimplementował taką opcję.
Zbadanie tego jest dość proste - wystarczy jakaś aplikacja na Androida, która pokazuje prąd łądowania. Ale osobiście nigdy nie sprawdzałem.
Nowe tryby działają w coraz większej ilości ładowarek, w tym większości ładowarek USB-C do laptopów. Tak jak mówiłem - ładowarką do laptopa Lenovo można spokojnie ładować telefony i w wielu przypadkach będzie to szybkie ładowanie.
Natomiast w samochodach JESZCZE tego nie widziałem.
Za ten post autor Felix otrzymał podziękowanie:
Misiek (20 sie 2021, 23:00)
Ocena: 5.26%

geranium
Posty: 719
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Android Auto

Post autor: geranium »

Misiek pisze:
20 sie 2021, 0:10
geranium pisze:
14 sie 2021, 11:29
...
proponuję ci poczytać trochę o standardach szybkiego ładowania.. gdzie napięcie może dochodzić do 12V
No więc "zachęcony" przez Ciebie poczytałem i faktycznie trochę się z tym ładowaniem pozmieniało i dzięki Tobie dowiedziałem się, zaktualizowałem, poszerzyłem wiedzę o kilka nowych informacji (nawet nie wiedziałem, że otrzymany przez mnie w spadku S7 taką ładowarkę ma, będę musiał kiedyś ją zbadać miernikiem). Jednak dotychczas mówiliśmy o ładowaniu w samochodzie, z dostępnego w nim standardowego portu USB (bez względu na wersję) o napięciu 5 V i prądzie 0.5, góra 1 A (z tego co pamiętam nikt jeszcze nie znalazł wiarygodnej informacji lub tego nie zbadał, ile jest dostępne konkretnie). A te nowe, "szybkie" tryby ładowania jak narazie dotyczą tylko ładowarek zewnętrznych, głownie pochodzących od producentów telefonów i przeznaczonych do konkretnych modeli, a nie portów w samochodach. Być może któryś z producentów już się wybił (lub niedługo to nastąpi) i w którymś najnowszym modelu zaimplementował taką opcję.
@misiek nie przyłożyłeś się :lol: :lol: :lol:
wystarczy trochę inwencji i żaden problem mieć QC a ATECE ja mam i jestem mega zadowolony np.
https://www.gotronik.pl/przetwornica-na ... -6421.html

PS celowo nie wspominał o ładowarce indukcyjnej w ATECE bo to całkowicie inna bajka

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Android Auto

Post autor: Felix »

geranium pisze:
20 sie 2021, 14:32
@misiek nie przyłożyłeś się :lol: :lol: :lol:
wystarczy trochę inwencji i żaden problem mieć QC a ATECE ja mam i jestem mega zadowolony np.
https://www.gotronik.pl/przetwornica-na ... -6421.html

PS celowo nie wspominał o ładowarce indukcyjnej w ATECE bo to całkowicie inna bajka
Wydawało mi się, że rozmawiamy o wbudowanych portach USB...
Zrobić można wiele rzeczy, tylko w niektórych przypadkach to jest bez sensu.
Jak np. chcesz pogodzić tą przetwornicę z podłączeniem do Android Auto?
Dla mnie np. ta przetwornica jest bezużyteczna w tym momencie, ze względu właśnie na AA. Telefon muszę podłączyć do fabrycznego portu USB.
Za ten post autor Felix otrzymał podziękowanie:
Misiek (20 sie 2021, 23:07)
Ocena: 5.26%

geranium
Posty: 719
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:41
Samochód: SEAT ATECA 1.5 DSG
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Android Auto

Post autor: geranium »

Felix pisze:
20 sie 2021, 16:26
geranium pisze:
20 sie 2021, 14:32
@misiek nie przyłożyłeś się :lol: :lol: :lol:
wystarczy trochę inwencji i żaden problem mieć QC a ATECE ja mam i jestem mega zadowolony np.
https://www.gotronik.pl/przetwornica-na ... -6421.html

PS celowo nie wspominał o ładowarce indukcyjnej w ATECE bo to całkowicie inna bajka
Wydawało mi się, że rozmawiamy o wbudowanych portach USB...
Zrobić można wiele rzeczy, tylko w niektórych przypadkach to jest bez sensu.
Jak np. chcesz pogodzić tą przetwornicę z podłączeniem do Android Auto?
Dla mnie np. ta przetwornica jest bezużyteczna w tym momencie, ze względu właśnie na AA. Telefon muszę podłączyć do fabrycznego portu USB.
a od kiedy tylne porty mają Android Auto ? trochę wyobraźni USB to nie tylko przód
a jeżeli jest to bez sensu to bez sensu jest to opisywać

PS. bez sensu to jest wymiana radia na model nie działający, podobnie AA po wifi bez ładowarki indukcyjnej.

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Android Auto

Post autor: tomal218 »

Misiek pisze:
20 sie 2021, 0:10
geranium pisze:
14 sie 2021, 11:29
...
proponuję ci poczytać trochę o standardach szybkiego ładowania.. gdzie napięcie może dochodzić do 12V
No więc "zachęcony" przez Ciebie poczytałem i faktycznie trochę się z tym ładowaniem pozmieniało i dzięki Tobie dowiedziałem się, zaktualizowałem, poszerzyłem wiedzę o kilka nowych informacji (nawet nie wiedziałem, że otrzymany przez mnie w spadku S7 taką ładowarkę ma, będę musiał kiedyś ją zbadać miernikiem). Jednak dotychczas mówiliśmy o ładowaniu w samochodzie, z dostępnego w nim standardowego portu USB (bez względu na wersję) o napięciu 5 V i prądzie 0.5, góra 1 A (z tego co pamiętam nikt jeszcze nie znalazł wiarygodnej informacji lub tego nie zbadał, ile jest dostępne konkretnie). A te nowe, "szybkie" tryby ładowania jak narazie dotyczą tylko ładowarek zewnętrznych, głownie pochodzących od producentów telefonów i przeznaczonych do konkretnych modeli, a nie portów w samochodach. Być może któryś z producentów już się wybił (lub niedługo to nastąpi) i w którymś najnowszym modelu zaimplementował taką opcję.
Konkretnie tyle 1 zdjęcie tył 2 przód

Obrazek

Obrazek
oso soplón !!! :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Android Auto

Post autor: Misiek »

tomal218 pisze:
20 sie 2021, 21:54
Misiek pisze:
20 sie 2021, 0:10
geranium pisze:
14 sie 2021, 11:29
...
proponuję ci poczytać trochę o standardach szybkiego ładowania.. gdzie napięcie może dochodzić do 12V
No więc "zachęcony" przez Ciebie poczytałem i faktycznie trochę się z tym ładowaniem pozmieniało i dzięki Tobie dowiedziałem się, zaktualizowałem, poszerzyłem wiedzę o kilka nowych informacji (nawet nie wiedziałem, że otrzymany przez mnie w spadku S7 taką ładowarkę ma, będę musiał kiedyś ją zbadać miernikiem). Jednak dotychczas mówiliśmy o ładowaniu w samochodzie, z dostępnego w nim standardowego portu USB (bez względu na wersję) o napięciu 5 V i prądzie 0.5, góra 1 A (z tego co pamiętam nikt jeszcze nie znalazł wiarygodnej informacji lub tego nie zbadał, ile jest dostępne konkretnie). A te nowe, "szybkie" tryby ładowania jak narazie dotyczą tylko ładowarek zewnętrznych, głownie pochodzących od producentów telefonów i przeznaczonych do konkretnych modeli, a nie portów w samochodach. Być może któryś z producentów już się wybił (lub niedługo to nastąpi) i w którymś najnowszym modelu zaimplementował taką opcję.
Konkretnie tyle 1 zdjęcie tył 2 przód

Obrazek

Obrazek
Właśnie o to mi chodziło, mam podobny miernik, tylko że innej firmy i w innej obudowie. Dzięki za dobrą robotę, wielu się pewnie to przyda i dowodzi, że przód ma "zwykłe" ładowanie, a tył namiastkę QC.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 197
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:06
Lokalizacja: mazowieckie
Samochód: Ateca (RM21)
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Android Auto

Post autor: Jarek »

Ateca 1.5 TSI X-Perience, 150 KM, DSG7

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Android Auto

Post autor: Felix »

geranium pisze:
20 sie 2021, 20:01
a od kiedy tylne porty mają Android Auto ? trochę wyobraźni USB to nie tylko przód
a jeżeli jest to bez sensu to bez sensu jest to opisywać
Dobra, zaraz okaże się, że rozmawiamy o USB w domu...
Zobacz od czego zaczęła się dyskusja...
Tyle, że to nie ma nic wspólnego z AA o którym my dyskutujemy. Nic się nie zmienia w kwestii podłączania telefonów do systemów infotaiment w samochodzie. Tu chodzi tylko o aplikację, która uruchamia tryb AA na ekranie telefonu, kiedy ten nie jest podłączony do samochodu.

ODPOWIEDZ