Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Czyli jak dbać o nasze samochody
Bartek_Ateca
Posty: 54
Rejestracja: 23 lis 2020, 13:08
Samochód: Seat Ateca 2020 FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: Bartek_Ateca »

Czy ktoś z Was ma/nakładał/poleci jakaś powłokę hydrofobową lub "niewidzialną wycieraczkę" na przednią szybę?



Sponsor

Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Sponsor


piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: piotrzet »

Ja mam na 2 samochodzie już. Co prawda nie Ateca ale inne Seaty ;) Jestem zadowolony powyżej około 70 km/h nie trzeba używać wycieraczek. Woda ładnie spływa.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: Misiek »

Bartek_Ateca pisze:
28 sty 2021, 11:13
Czy ktoś z Was ma/nakładał/poleci jakaś powłokę hydrofobową lub "niewidzialną wycieraczkę" na przednią szybę?
Słyszałem, czytałem, że są takie usługi, powłoki, ale od kiedy (> 30 lat) interesuję się motoryzacją zawsze i wszędzie odradzano "majstrowanie" przy przedniej szybie, boczne, tylną można spróbować przetestować. W razie czego to jest dla kierowcy jedyne "okno na świat", więc nagle, w jakichś specyficznych warunkach, możesz stracić lub ograniczyć widoczność do przodu. I wyobraź sobie, że wtedy akurat dojeżdżasz do skrzyżowania. Oczywiście producent, aplikator zapewnia, że to jest całkowicie bezpieczne, ale w razie czego, to Ty ucierpisz, a od nikogo nie dostaniesz odszkodowania za ewentualne szkody. Faktycznie taka powłoka może być wygodna i użyteczna, ale uważam, że ryzyko jest jednak za duże.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: piotrzet »

Jeżdżę już z tą powłoką ponad 2,5 roku i żadne problemy się nie dzieją. Woda ładnie spływa. Po za tym o jakim ryzku piszesz? Bo nie bardzo wiem? Co się może stać według ciebie?

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: Misiek »

piotrzet pisze:
28 sty 2021, 11:46
Jeżdżę już z tą powłoką ponad 2,5 roku i żadne problemy się nie dzieją. Woda ładnie spływa. Po za tym o jakim ryzku piszesz? Bo nie bardzo wiem? Co się może stać według ciebie?
Ta powłoka, to jakaś chemia, więc na przykład rozbryzg spod innego samochodu padnie na szybę i może zmatowieć, a wiadomo co na ulice sypią / leją. Poza tym z czasem jeżdżące wycieraczki mogą zmatowić powłokę. Ty akurat masz kilkuletnie dobre doświadczenia, i bardzo fajnie, super, ja jednak jestem bardziej ostrożny - czasami może za bardzo - więc lepiej ostrzec.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: piotrzet »

Jeździłem w soli i nic takiego się nie dzieje. Wycieraczki również nie robią nic z tą powłoką. Gdyby to była folia PPF wtedy faktycznie mogą pojawić się różne rysy, których naprawić się nie da.
Gdybym nie testował porządnie nie wypowiadałbym się na temat jakości. Gdybym nie był zadowolony to też bym o tym napisał.
Chociaż fakt gdy nałożyłem powłokę 3 lata temu na pierwszy samochód efekt hydrofobowości bardzo szybko z szedł. Po drugim nałożeniu i teraz pierwszym na Leona widzę, że poprawili i efekt utrzymuje się znacznie dłużej. Bez problemu na rok wystarczy.

Bartek_Ateca
Posty: 54
Rejestracja: 23 lis 2020, 13:08
Samochód: Seat Ateca 2020 FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: Bartek_Ateca »

piotrzet pisze:
28 sty 2021, 12:03
Jeździłem w soli i nic takiego się nie dzieje. Wycieraczki również nie robią nic z tą powłoką. Gdyby to była folia PPF wtedy faktycznie mogą pojawić się różne rysy, których naprawić się nie da.
Gdybym nie testował porządnie nie wypowiadałbym się na temat jakości. Gdybym nie był zadowolony to też bym o tym napisał.
Chociaż fakt gdy nałożyłem powłokę 3 lata temu na pierwszy samochód efekt hydrofobowości bardzo szybko z szedł. Po drugim nałożeniu i teraz pierwszym na Leona widzę, że poprawili i efekt utrzymuje się znacznie dłużej. Bez problemu na rok wystarczy.
@piotrzet jaka to powłoka? Pytam o producenta, rodzaj produktu :) Nakładałeś sam czy w studiu/salonie?

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: piotrzet »

Nie nakładam sam. Nie mam do tego nerwów :D
Nakładana w studiu na nowy samochód za nim wyjechał z salonu.
Ceramic Pro Glass. Tak jak pisałem po pierwszym nałożeniu na pierwszy samochód nie poleciłbym. Efekt trzymał się krótko i był wręcz znikomy. Po nałożeniu rok później i na nowego Leona pierwszy raz zdecydowanie polecam. Jestem zadowolony.

Grzadq
Posty: 115
Rejestracja: 28 kwie 2020, 17:02
Samochód: Seat Ateca 2.0 TSI
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: Grzadq »

Misiek pisze:
28 sty 2021, 11:43
Bartek_Ateca pisze:
28 sty 2021, 11:13
Czy ktoś z Was ma/nakładał/poleci jakaś powłokę hydrofobową lub "niewidzialną wycieraczkę" na przednią szybę?
Słyszałem, czytałem, że są takie usługi, powłoki, ale od kiedy (> 30 lat) interesuję się motoryzacją zawsze i wszędzie odradzano "majstrowanie" przy przedniej szybie, boczne, tylną można spróbować przetestować. W razie czego to jest dla kierowcy jedyne "okno na świat", więc nagle, w jakichś specyficznych warunkach, możesz stracić lub ograniczyć widoczność do przodu. I wyobraź sobie, że wtedy akurat dojeżdżasz do skrzyżowania. Oczywiście producent, aplikator zapewnia, że to jest całkowicie bezpieczne, ale w razie czego, to Ty ucierpisz, a od nikogo nie dostaniesz odszkodowania za ewentualne szkody. Faktycznie taka powłoka może być wygodna i użyteczna, ale uważam, że ryzyko jest jednak za duże.
Sorry ale jak dla mnie to głupoty piszesz, bez obrazy oczywiście, każdy ma prawo do swojego zdania :)

Mam powłokę na wszystkie szyby i jedyne efekty jakie zauważyłem to szybki spływ wody również z szyby czołowej po chluśnięciu wodą np z tira albo z jakiegoś innego pojazdu. Ja tu wad nie widzę, same zalety. Zwłaszcza, że aplikacja jest bardzo prosta i można ją sobie samemu nakładać.

*Edit
Ta powłoka, to jakaś chemia, więc na przykład rozbryzg spod innego samochodu padnie na szybę i może zmatowieć, a wiadomo co na ulice sypią / leją. Poza tym z czasem jeżdżące wycieraczki mogą zmatowić powłokę. Ty akurat masz kilkuletnie dobre doświadczenia, i bardzo fajnie, super, ja jednak jestem bardziej ostrożny - czasami może za bardzo - więc lepiej ostrzec.
No na pewno szyba może zmatowieć po kilku latach, tak samo jak reflektory, lakier, skóra w samochodzie czy plastiki :) Nie uważam, żeby to było przeciwwskazanie do stosowania chociażby takich powłok na szyby.

Ponadto detailing w Polsce rozwija się już od ładnych kilku lat, i o ile słyszałem różne historie o słabej jakości ceramikach czy najtańszych PPF-ach, to akurat o zmatowieniu szyb przez nano wycieraczki jeszcze nie słyszałem ;)
Ostatnio zmieniony 30 sty 2021, 12:17 przez Grzadq, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor Grzadq otrzymał podziękowanie:
piotrzet (30 sty 2021, 12:13)
Ocena: 5.26%
Ateca 2.0 TSI 4Drive 190 HP, a będzie więcej :lol:

Yerzo
Posty: 57
Rejestracja: 09 lis 2020, 9:33
Samochód: Ateca FR 2.0
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Powłoka hydrofobowa / nanowycieraczka

Post autor: Yerzo »

Podstawowa rzecz - aby nanowycieraczka dobrze działała, wystarczy przed nałożeniem dobrze przygotować szybę :) Wtedy można jeździć bez obaw.

ODPOWIEDZ