Ateca AWD vs FWD

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
mrtobi
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2020, 20:30
Samochód: Hyundai i30
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Ateca AWD vs FWD

Post autor: mrtobi »

Planuję zakup samochodu i moją uwagę przyciągła nowa Ateca. Zawsze marzył mi się napęd na 4x4, ale do takiej wersji trzeba już sporo dołożyć. Z drugiej strony mam obawy odnośnie jazdy SUVem bez AWD w zimowych warunkach. Czy są jakieś różnice między SUVem a zwykłym kompaktem? Czy cięższy i wyższy SUV będzie sobie gorzej radził w przypadku wszelakich podjazdów na śliskiej nawierzchni?



Sponsor

Ateca AWD vs FWD

Sponsor


Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: tomal218 »

Tak jest ujowej balietnicy to i majtki przeszkadzja
Jak Ci sie marzyl 4x4 to bier
oso soplón !!! :lol:

overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: overheat »

Wbrew pozorom to przede wszystkim różnice zobaczysz nie zimą, ale przy bardzo ostrym ruszaniu np. włączanie sie do gęstego ruchu z parkingu, przy skręconych kołach, w deszczu itd.. FWD będzie mielił w miejscu a 4WD wystrzeli do przodu.

Mam znajomego który ma Passata FWD 180km i nieustannie narzeka że moc i moment co prawda są, ale mieli czesto kołami i nie wykorzystuje w wielu przypadkach potencjału silnika (wiesz że niby możesz depnąć, ale para idzie w gwizdek). U mnie natomiast 190km i nie pamiętam, żeby mi Ateca zakręciła kołami.

Co do jazdy zimą, tutaj wiadomka że bardzo wiele zależy od kierowcy. 4WD na pewno o wiele pewniej rusza po śniegu i lodzie (ale hamuje tak samo jak FWD, łatwo o tym zapomnieć :p). Mniejsza też szansa że się zakopiesz na poboczu albo parkingu. Z 4WD pewnie też trudniej doprowadzić do poślizgu na śniegu, ale przyznaję że nie mam dobrego porównania, bo w sumie jak kiedyś jeździłem FWD to też mną jakoś nie rzucało, a sporo kręcę się po górach.

PS pamietaj że 4WD zabierze Ci troche z pojemności bagażnika.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: Misiek »

mrtobi pisze:
22 wrz 2020, 21:02
...
Z drugiej strony mam obawy odnośnie jazdy SUVem bez AWD w zimowych warunkach.
...
Wszystko zależy gdzie i ile, jaki rejon Polski, zagranicy, będziesz głównie jeździł. U nas, prawie biegun zimna i śniegu, czyli Białystok, porządnej zimy nie widziałem od wielu lat i te parę cm śniegu nie robi już chyba na nikim większego wrażenia. Chociaż z drugiej strony nawet dochodzi do tego, że prawie zawsze "zaskakuje" wszystkich pierwszy byle śnieżek, główne ulice stoją i na parę pierwszych godzin, głównie z rana lub w czasie powrotów z pracy, ogłaszają "kompletny paraliż miasta". 20-kilka lat temu (jeśli nie więcej) kupiliśmy odśnieżarkę spalinową i niestety (przez pierwsze lata, przy solidnym i częstym śniegu była faktycznie niezła zabawa i frajda) od co najmniej 5 lat używam jej w zasadzie na siłę (jeżeli w ogóle), dla rozrywki lub żeby można było szybko usunąć z rana śnieg z długiego podjazdu, pomiędzy garażem, a bramą.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: tomal218 »

Ale kolega chce kupic ateca a nie odsniezarka :lol:
oso soplón !!! :lol:

mrtobi
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2020, 20:30
Samochód: Hyundai i30
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: mrtobi »

Mieszkam na południu Polski, w miejscu gdzie zaczyna się pagórkowaty teren. Nie ma tu jakichś ekstremalnych podjazdów, ale czasem jakaś boczna droga rano lub wieczorem może być trochę gorzej odśnieżona. Pamiętam jak już pare ładnych lat temu, kiedy jeździłem jeszcze Audi 80 zdarzały się w zimie problemy z podjazdami na wzniesienia. Od paru lat jeżdżę czym innym, ale też zimy łagodniejsze i problemów żadnych nie miałem.
Generalnie w pierwszej kolejności chciałem kupić jakiegoś przestronnego kompakta, Civic X, nową Octavię czy Proceeda, ale kiedy zobaczyłem, jak zmalał prześwit w nowych kompaktach, do zaledwie 13cm to zrezygnowałem. W moim obecnym samochodzie mam prześwit 15cm a i tak zdarza się nieraz przytrzeć gdzieś podwoziem. Zwróciłem więc swoją uwagę na SUVy/crossovery i najbardziej spodobała mi się nowa Ateca. Brałbym z napędem FWD, bo nie chcę za dużo kasy pakować w auto, tylko zacząłem się zastanawiać jak zimą będzie się nią jeździło.

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: tomal218 »

AWD na pewno lepiej sie spisuje na sniegu ale fwd tez da rade po malej modyfikacji przez obd
oso soplón !!! :lol:

Awatar użytkownika
szczekas
Posty: 280
Rejestracja: 25 cze 2017, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: szczekas »

AWD ma jeszcze jedną zaletę jeśli planujesz auto z automatem - ma lepszą, mokrą skrzynię DSG. Mniej szarpie przy niskich prędkościach i jest po prostu bardziej wytrzymała. Jeśli planujesz manual to nie ma różnicy :)
Ateca FR | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Rodium Grey | Felgi 18" PERFORMANCE 36/3 | Alcantara Black | Comfort Assistant | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Alarm | Elektryczna klapa bagażnika | Beats Sound System

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: tomal218 »

szczekas pisze:
23 wrz 2020, 10:32
AWD ma jeszcze jedną zaletę jeśli planujesz auto z automatem - ma lepszą, mokrą skrzynię DSG. Mniej szarpie przy niskich prędkościach i jest po prostu bardziej wytrzymała. Jeśli planujesz manual to nie ma różnicy :)
Mniej szrpie ? U mnie nic nie szarpie
oso soplón !!! :lol:

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Ateca AWD vs FWD

Post autor: Endrju »

tomal218 pisze:
23 wrz 2020, 12:13
szczekas pisze:
23 wrz 2020, 10:32
AWD ma jeszcze jedną zaletę jeśli planujesz auto z automatem - ma lepszą, mokrą skrzynię DSG. Mniej szarpie przy niskich prędkościach i jest po prostu bardziej wytrzymała. Jeśli planujesz manual to nie ma różnicy :)
Mniej szrpie ? U mnie nic nie szarpie
U mnie też.🙄
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

ODPOWIEDZ