Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
davv2704
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2021, 1:36
Samochód: Kia Cee'd II
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: davv2704 »

Hej !!

Ostatnio odwiedziłem chyba z 5 salonów.

Siedziałem w Sportage, Tiguanie, karoqu, Peugeocie 3008, no i wiaodmo w Seacie Ateca. Interesuje mnie głównie silnik 150 km - auto i tak głównie jezdzone po mieście. To co mnie zaciekawiło to Curpa Formentor. Okazuje się, że z tym silnikiem wychodzi cenowo dosyć fajnie porównując do Ateca, a auto jednak o wiele świeższe (zwłaszcza w środku). Jest tylko jeden problem - wszystko tam jest dotykowe, samochód wygląda świetnie, w środku też jest naprawdę ciekawy, ale sterowanie czymkolwiek no to cóż.. Drugi SUV jaki mnie zachwycił to Sportage - i powiem szczerze, że Tiguan to dla mnie lekkie rozczarowanie. Myślałem, że ta różnica w cenie będzie jakoś uzasadniona, a nie odczułem jakiejś różnicy względem ww samochodów.

Ateca mimo "oldschool owego" wnętrza najbardziej zachwyciła - po prostu świetnie się w niej czuję. Z zewnątrz ten samochód jest odświeżony - wiadomo jak wszystkie nowe Seaty powiększyli grill więc wygląda jak cała linia, ale środek to poprzednia generacja i tutaj pytanie - czy warto ten samochód brać czy może jednak iść w stronę Cupry/Tiguan'a (sportage to też już stary model).

Pozdrawiam Wszystkich!



Sponsor

Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: Misiek »

davv2704 pisze:
18 mar 2021, 1:46
Hej !!

Ostatnio odwiedziłem chyba z 5 salonów.

Siedziałem w Sportage, Tiguanie, karoqu, Peugeocie 3008, no i wiaodmo w Seacie Ateca. Interesuje mnie głównie silnik 150 km - auto i tak głównie jezdzone po mieście. To co mnie zaciekawiło to Curpa Formentor. Okazuje się, że z tym silnikiem wychodzi cenowo dosyć fajnie porównując do Ateca, a auto jednak o wiele świeższe (zwłaszcza w środku). Jest tylko jeden problem - wszystko tam jest dotykowe, samochód wygląda świetnie, w środku też jest naprawdę ciekawy, ale sterowanie czymkolwiek no to cóż.. Drugi SUV jaki mnie zachwycił to Sportage - i powiem szczerze, że Tiguan to dla mnie lekkie rozczarowanie. Myślałem, że ta różnica w cenie będzie jakoś uzasadniona, a nie odczułem jakiejś różnicy względem ww samochodów.

Ateca mimo "oldschool owego" wnętrza najbardziej zachwyciła - po prostu świetnie się w niej czuję. Z zewnątrz ten samochód jest odświeżony - wiadomo jak wszystkie nowe Seaty powiększyli grill więc wygląda jak cała linia, ale środek to poprzednia generacja i tutaj pytanie - czy warto ten samochód brać czy może jednak iść w stronę Cupry/Tiguan'a (sportage to też już stary model).

Pozdrawiam Wszystkich!
Nie wymieniłeś jeszcze i chyba nie brałeś pod uwagę Tucsona - to także bardzo ciekawy SUV i do tego nowość. Jak dla mnie wygląda trochę futurystycznie i przyszłościowo, ale nie każdemu może się to spodobać. Warto go jednak obejrzeć.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

davv2704
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2021, 1:36
Samochód: Kia Cee'd II
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: davv2704 »

Nie podoba mi się środek Tuscona - zegary w zasadzie bez żadnej osłonki, kierownica też dla mnie okropny projekt - ale to kwestia gustu. Z zewnątrz bardzo mi się ten samochód podoba, ale wiadomo w środku też musi być przyjaźnie ;)

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: JACA »

davv2704 pisze:
18 mar 2021, 1:46
...czy warto ten samochód brać czy może jednak iść w stronę Cupry/Tiguan'a (sportage to też już stary model)
Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To co się komu podoba to pojęcie względne.
Widzisz.... pomimo, że Tiguan jest bardzo podobny do Ateki to jakoś nie leżą jego kształty i ja absolutnie bym nie dopłacał.

Będzie musiał sam zdecydować :)
--
Jaca

davv2704
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2021, 1:36
Samochód: Kia Cee'd II
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: davv2704 »

Frodo pisze:
18 mar 2021, 8:30
davv2704 pisze:
18 mar 2021, 1:46
Tiguan to dla mnie lekkie rozczarowanie.
Piszesz głównie o wyglądzie i tu nie będę polemizował bo ważne by się Tobie podobał, choć zwracam uwagę na duże różnice pomiędzy wersjami Tiga (moim zdaniem znacznie większe niż w przypadku Ateki, która w sumie w każdej wersji dobrze wygląda).
Natomiast czuję się trochę wywołany do tablicy jako właściciel Ateki-->Tiga. Otóż różnicę odczuwam przede wszystkim w codziennym użytkowaniu i jest ona znacznie większa niż się spodziewałem. Różnice niby są niewielkie, ale ich suma jest duża. Pomijam silnik bo już wybrałeś, ale u mnie w Tigu (porównuję przed FL) np.: dużo lepiej działa DSG, nic nie trzeszczy (w Atece tak), dostępne dużo wygodniejsze (dla mnie! może nie dla wszystkich) fotele, dostępne lepsze światła, dużo lepsze DCC (Tiga bez DCC omijałbym szerokim łukiem, Ateka dobra nawet bez), przesuwana kanapa jest super (w Atece jak do bagażnika wkładałem rowerek syna, to nagle robiło się bardzo ciasno, a w Tigu przy trochę przesuniętej kanapie, z czym nie ma problemu gdy kierowca ma 190, a za nim siedzi córka 170 cm, po włożeniu tego samego rowerka jest jeszcze subiektywnie dużo miejsca), lepsze radio (za dopłatą), jest jeszcze trochę fajnych drobiazgów jak zamykanie klapy dopiero jak odchodzisz, stoliki, teleskop od maski... Czy opłaca się dopłacać? Niby nie, ale osobiście *bardzo* lubię Tiga jako auto rodzinne i połykanie setek km z dzićmi jest nie wiem do końca dlaczego zdecydowanie bardziej komfortowe niż Ateką. Dla mnie do jazdy solo pewnie lepszy byłby jakiś Formentor 300 lub Cupra Ateca... :D (Tig z odpowiednim silnikiem jest bardzo szybki i świetnie trzyma się drogi z DCC, ale jazda nim jest dla mnie zbyt komfortowa i pozycja za kierownicą za wysoka na frajdę z 300+ koni)

O Tiguanie miałem na myśli też wnętrze. Siedziałem w dosyć dobrze wyposażonym Tiguanie i właśnie efekt był odwrotny, trzeszczały materiały na dole deski rozdzielczej i lekko klamka drzwi. Masz Seata sprzed liftu czy po? Może poprawili materiały - w egzemplarzu w którym siedziałem wszystko było cacy. Co do bagażnika to nie ma to większego znaczenia - w zasadzie 400 litrów już jest wystarczające. Szczerze mówiąc to jeśli chodzi o kokpit to i tak największe wrażenie (prócz Cupry) zrobiła kia sportage, ale tutaj można powiedzieć, że to już stary model, który za chwilę zastąpi kolejna generacja. Ateca pewnie jeszcze z 2-3 lata będzie.

A no i kolejna sprawa która odpycha od Tiguan'a - te dotykowe klawisze na kole kierownicy - w Seacie jeszcze mamy coś "normalnego". Niestety, ale już Formentor też ma wszystko dotykowe i zmiana głośności to już nie ma pokręteł tylko dotykowy suwak..

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: piotrzet »

Podobno w Formentorze w nowym roczniku modelowym wycofują czarną podsufitkę i oświtlenie ambiente. Czy będzie za dopłatą czy nie na ten moment nie wiadomo. Pytajcie w salonach.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: Misiek »

davv2704 pisze:
18 mar 2021, 7:37
Nie podoba mi się środek Tuscona - zegary w zasadzie bez żadnej osłonki, kierownica też dla mnie okropny projekt - ale to kwestia gustu. Z zewnątrz bardzo mi się ten samochód podoba, ale wiadomo w środku też musi być przyjaźnie ;)
Masz całkowitą rację, ponieważ samochód z zewnątrz oglądasz tylko podchodząc do niego (oraz zazdrosne oczy sąsiadów :D ), ale to właśnie środek, zegary, kokpit i inne elementy kierowca ogląda najdłużej i to w zasadzie one mają najbardziej cieszyć i być jak najbardziej funkcjonalne. Dlatego też niektórym nieudanym elementom zewnętrznym (na przykład ta srebrna "narośl" z atrapami wydechu) łatwiej odpuszczamy, przymykamy oko i skupiamy się głównie na wnętrzu.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

davv2704
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2021, 1:36
Samochód: Kia Cee'd II
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: davv2704 »

Misiek pisze:
18 mar 2021, 10:23
davv2704 pisze:
18 mar 2021, 7:37
Nie podoba mi się środek Tuscona - zegary w zasadzie bez żadnej osłonki, kierownica też dla mnie okropny projekt - ale to kwestia gustu. Z zewnątrz bardzo mi się ten samochód podoba, ale wiadomo w środku też musi być przyjaźnie ;)
Masz całkowitą rację, ponieważ samochód z zewnątrz oglądasz tylko podchodząc do niego (oraz zazdrosne oczy sąsiadów :D ), ale to właśnie środek, zegary, kokpit i inne elementy kierowca ogląda najdłużej i to w zasadzie one mają najbardziej cieszyć i być jak najbardziej funkcjonalne. Dlatego też niektórym nieudanym elementom zewnętrznym (na przykład ta srebrna "narośl" z atrapami wydechu) łatwiej odpuszczamy, przymykamy oko i skupiamy się głównie na wnętrzu.
Otóż to, a szczerze mówiąc to co mnie przekonuje właśnie do Ateki to właśnie ten projekt deski. Mimo, że "poprzedni" to jednak trochę już odmłodzony, bez wystającego ekranu, są przyciski i pokrętła, w zasadzie systemy też już są nowe i chyba tez jest kierownica z Leona? Akurat w tym egzemplarzu co siedziałem była jeszcze stara, ale to był egzemplarz z poprzedniego roku.

A co do Tiguan'a - to oczywiście, sumarycznie jako samochód z pewnością jest lepszy (zwłaszcza z DCC i innymi bajerami), i właśnie gdyby to było przed liftem to dla mnie byłby naprawdę łakomym kąskiem. Chociaż auto wizualnie mi się bardzo podoba i w środku też jest naprawdę fajny ;)

VVojteck
Posty: 95
Rejestracja: 23 lis 2020, 20:37
Samochód: Renault
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: VVojteck »

davv2704 pisze:Hej !!


Ateca mimo "oldschool owego" wnętrza najbardziej zachwyciła - po prostu świetnie się w niej czuję. Z zewnątrz ten samochód jest odświeżony - wiadomo jak wszystkie nowe Seaty powiększyli grill więc wygląda jak cała linia, ale środek to poprzednia generacja i tutaj pytanie - czy warto ten samochód brać czy może jednak iść w stronę Cupry/Tiguan'a (sportage to też już stary model).
Jeśli się podoba to warto. Ja np. chciałem przedliftową, bo zmiany zarówno na zewnątrz, jak i w środku są moim zdaniem na minus po lifcie.

davv2704
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2021, 1:36
Samochód: Kia Cee'd II
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Seat Ateca a może Cupra Formentor?

Post autor: davv2704 »

Właśnie wróciłem po raz kolejny z salonu Seata. Porównywałem sobie Formentora i atece i powiem tak - Formentor to genialny samochód w środku, jest tutaj naprawdę duża różnica, ale.. Te auto jest ciasne z przodu, mniejszy bagażnik i mimo wszystko siedzi się o wiele niżej. Ateca jest naprawdę przestronna i to jest coś co przemawia za tym samochodem. Nawet te klasyczne zegary są fajowe ;)

ODPOWIEDZ