Czas oczekiwania na Atekę

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: rybsko »

Madhad pisze:
27 sie 2021, 11:18
...ale to co zobaczyłam u niemieckich dealerów, to mną zatrzęsło. U nas by poschodziło, tam stoi i czeka na klienta.
Tak z ciekawości - w jaki sposób sprawdzałaś tych dealerów niemieckich? Masz jakieś linki może?



Sponsor

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Sponsor


Bonifacy
Posty: 628
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: Bonifacy »

Tu jest wyszukiwarka samochodów z placu.

https://www.seat.de/modelle/stock-locator.html
Za ten post autor Bonifacy otrzymał podziękowanie:
rybsko (27 sie 2021, 19:28)
Ocena: 5.26%

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: rybsko »

Na oko patrząc, cena pewnie przynajmniej +15% przy mojej konfiguracji, o ile bym wystarczająco zbliżoną znalazł. Chyba nie ma wyjścia, trzeba czekać.

Swoją drogą, być może zapasy placowe mogą być efektem tego, że tamten rynek po prostu zamawia dużo odważniej i więcej? To chyba nie przesądza jak długo czeka się na rynkach zachodnich?

Madhad
Posty: 66
Rejestracja: 29 mar 2021, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca X 2.0 TSI 190 KM DSG
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: Madhad »

rybsko pisze:
27 sie 2021, 14:49
Madhad pisze:
27 sie 2021, 11:18
...ale to co zobaczyłam u niemieckich dealerów, to mną zatrzęsło. U nas by poschodziło, tam stoi i czeka na klienta.
Tak z ciekawości - w jaki sposób sprawdzałaś tych dealerów niemieckich? Masz jakieś linki może?
sprawdzałam na mobile.de i kontaktowałam się z nimi bezpośrednio. Pytałam czy samochody są na zamówienie, czy są dostępne od ręki. Proste.

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 341
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: rybsko »

Madhad pisze:
27 sie 2021, 20:28
sprawdzałam na mobile.de i kontaktowałam się z nimi bezpośrednio. Pytałam czy samochody są na zamówienie, czy są dostępne od ręki. Proste.
Dzięki. Pobawiłem się chwilę tą wyszukiwarką. Przy rzetelnym ale podstawowym przefiltrowaniu (nowy, facelift 2021, 190km tsi dsg, natychmiastowa dostępność - jest taki filtr) zostaje poniżej 20 sztuk, z czego tylko 4 lepiej wyposażone. Dobrze dobranych do moich oczekiwań konfiguracji brak. Nic to, trza czekać...

W porównaniu z rodzimą, gdzie diler nie ma na placu nic, sytuacja tam jest rzeczywiście lepsza. Ale nadal wygląda mi to po prostu na większe zapasy. Jak ktoś musi zmienić szybko, ma jakąś opcję.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: Misiek »

Madhad pisze:
27 sie 2021, 11:18
rybsko pisze:
26 sie 2021, 15:48
Nierówne traktowanie rynków, to temat rzeka. Marzyłaby się jakaś elementarna globalna sprawiedliwość na zasadzie "first ordered, first served", ale to nawet ze względu na logistykę produkcji jest chyba nieosiągalne...

Już dawno jeździłbym VW t-roc, ale kiedy przestudiowałem cenniki w Polsce i w krajach Europy Zachodniej, to okazało się, że oferta różni się fundamentalnie i na naszej północnej i zachodniej granicy kończy się dostępność pewnych opcji, jak chociażby ogrzewania postojowego, na którym mi zależało... Bo pewnie Niemcy mają dużo bardziej srogie zimy od nas :D

Za mną 4 miesięce oczekiwania. Wczoraj rozmawiałem z dilerem (Gdynia) i ponoć auta mają zacząć schodzić w czwartym kwartale. Ale moja sztuka jeszcze nie zaczęła być produkowana więc wiadomo że może być różnie.
U mnie to już równo 9 miesięcy. Zaczyna się 10. Czekałam cierpliwie tyle czasu, ale to co zobaczyłam u niemieckich dealerów, to mną zatrzęsło. U nas by poschodziło, tam stoi i czeka na klienta. Mój wybór też padł na Atekę ze względu na ogrzewanie postojowe i różnorodność konfiguracji. Podoba mi się też całkiem całkiem. Dla mnie chyba najbardziej przykre jest to, że sprzedawca, u którego zamawiałam samochód po prostu mnie olewa. Zapłaciłam zaliczkę, mogę spadać i czekać ruski rok bez jakiegokolwiek kontaktu. No bo po co pytać? Przecież samochodów nie ma i powinnam mieć tę świadomość. Tak to teraz wygląda. Nie oczekuję czerwonego dywanu, ale kontakt co jakiś czas, że sprawdzili, że jednak jeszcze nie ma. Wiedziałabym, że nikt o mnie nie zapomniał.
Dlatego u nas na szkoleniach zawsze nam mówili, że w razie czegokolwiek, jakiegokolwiek problemu z towarem, z jego dostępnością, z czymkolwiek, najważniejszy jest stosunek do klienta, stały kontakt z nim, informowanie na bieżąco o stenie realizacji zamówienia, żeby czuł że się go w takiej trudnej dla obu stron sytuacji nie olewa, że nie został pozostawiony samemu sobie. A widać, że w tym salonie chyba takiego szkolenia nie było, albo na nim nie byli, albo przespali je, albo po jakimś czasie już o tym bardzo ważnym punkcie zapomnieli. Bardzo często klient jest pamiętliwy, klient ma znajomych (bezpośrednich lub na forum), którym może opowiedzieć o zaistniałej sytuacji, a "reklama szeptana" jest ponoć najważniejsza, bo najbardziej miarodajna, najuczciwsza, nie pisana przez trolle lub wrogów marki, jak czasami bywa w komentarzach pod niektórymi towarami w sklepach internetowych.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: patryk7133 »

Madhad pisze:
27 sie 2021, 11:18
rybsko pisze:
26 sie 2021, 15:48
Nierówne traktowanie rynków, to temat rzeka. Marzyłaby się jakaś elementarna globalna sprawiedliwość na zasadzie "first ordered, first served", ale to nawet ze względu na logistykę produkcji jest chyba nieosiągalne...

Już dawno jeździłbym VW t-roc, ale kiedy przestudiowałem cenniki w Polsce i w krajach Europy Zachodniej, to okazało się, że oferta różni się fundamentalnie i na naszej północnej i zachodniej granicy kończy się dostępność pewnych opcji, jak chociażby ogrzewania postojowego, na którym mi zależało... Bo pewnie Niemcy mają dużo bardziej srogie zimy od nas :D

Za mną 4 miesięce oczekiwania. Wczoraj rozmawiałem z dilerem (Gdynia) i ponoć auta mają zacząć schodzić w czwartym kwartale. Ale moja sztuka jeszcze nie zaczęła być produkowana więc wiadomo że może być różnie.
U mnie to już równo 9 miesięcy. Zaczyna się 10. Czekałam cierpliwie tyle czasu, ale to co zobaczyłam u niemieckich dealerów, to mną zatrzęsło. U nas by poschodziło, tam stoi i czeka na klienta. Mój wybór też padł na Atekę ze względu na ogrzewanie postojowe i różnorodność konfiguracji. Podoba mi się też całkiem całkiem. Dla mnie chyba najbardziej przykre jest to, że sprzedawca, u którego zamawiałam samochód po prostu mnie olewa. Zapłaciłam zaliczkę, mogę spadać i czekać ruski rok bez jakiegokolwiek kontaktu. No bo po co pytać? Przecież samochodów nie ma i powinnam mieć tę świadomość. Tak to teraz wygląda. Nie oczekuję czerwonego dywanu, ale kontakt co jakiś czas, że sprawdzili, że jednak jeszcze nie ma. Wiedziałabym, że nikt o mnie nie zapomniał.
Doskonale cię rozumiem i zachowanie twojego dilera jak dla mnie jest karygodne, ale jeśli chodzi o Atece z Niemiec no cóż, nasuwa mi się stare przysłowie cudze widzicie swego nie znacie :lol: Otóż ja od 11 lat mieszkam w Niemczech i jak kupowałem Atece, to obdzwoniłem 9 niemieckich dilerów pisałem też do Seat. DE najkrótszy czas oczekiwania na Atece w tamtym czasie wynosił od 6 do 9 miesięcy, kiedy w Polsce wynosił od 3 do 6 miesięcy jednak, jak życie pokazało to Niemcy czekali na swoje auta od 8 do 14 miesięcy, a w Polsce rzadko kto czekał powyżej 6 miesięcy poza tym niemieckie wersje były droższe i słabiej wyposażone w standardzie od wersji na rynek polski. Dlatego też kupiłem w Polsce i na dzień dzisiejszy to powiem ci, że drugi raz zrobiłbym tak samo, mimo że twoja historia jest dołująca to jak byś poczytała historie niemieckich klientów powiedziałabyś, że u ciebie jeszcze nie jest źle ;) Naprawdę w Niemczech dilerów samochodowych jest chyba więcej, jak sklepów spożywczych :lol: Ale i tak samo dużo oszustów i krętaczy. Jako przykład powiem ci, że też znajdowałem ogłoszenia Ateca dostępna od ręki, ale jak zadzwoniłem, że jadę z pieniędzmi, to okazywało się, że będzie za parę miesięcy od 2 właściciela, bo kupowali w Polsce i nie tylko, a sprzedawali w Niemczech jako nowa, tyle że nabywca jako 2 właściciel takich historii jest mnóstwo i dotyczyły mnie lub moich bliskich i różne auta.

Ps: Nie patrz na ogłoszenia od niemieckich dilerów, bo jak pojedziesz na miejsce, to często okaże się, że przywita cię Turek i będzie chciał ci sprzedać coś zupełnie innego, niż widziałaś w ogłoszeniu w Niemczech to powszechne praktyki wierz mi lub nie, ale tak kolorowo to jest tylko w ogłoszeniach.
Za ten post autor patryk7133 otrzymał podziękowanie:
Madhad (28 sie 2021, 13:59)
Ocena: 5.26%

Madhad
Posty: 66
Rejestracja: 29 mar 2021, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca X 2.0 TSI 190 KM DSG
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: Madhad »

Ps: Nie patrz na ogłoszenia od niemieckich dilerów, bo jak pojedziesz na miejsce, to często okaże się, że przywita cię Turek i będzie chciał ci sprzedać coś zupełnie innego, niż widziałaś w ogłoszeniu w Niemczech to powszechne praktyki wierz mi lub nie, ale tak kolorowo to jest tylko w ogłoszeniach.
[/quote]


Trochę mnie pocieszyłeś. W tej chwili już zamknęłam temat samochodu. Czekam, aż się doczekam. Mój 13-stoletni Fiat Sedici ma 85 tysięcy przebiegu i na pewno pojeździ jeszcze dobrych parę lat. Mam go od nowości, a mąż dba o moje auto z największą starannością łącznie z okresową konserwacją podwozia, więc zero rdzy. Jak twierdzi serwis, jest w doskonałym stanie.
W poniedziałek, po mojej interwencji, dostałam wiadomość od Plichty, że wysłali jakieś tam zapytanie o termin realizacji mojego zamówienia i do dnia dzisiejszego jest cisza. Być może tak długo czekają na odpowiedź. Sami też potwierdzili wcześniej, że mają świadomość większej dostępności Ateki na rynku niemieckim, gdyż są priorytetowi zamawiając większe floty jak to określili. Jest w tym pewnie ziarno prawdy. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że widocznie los tak chce, bym tego samochodu nie kupowała. Była jakaś tam Ateka do wzięcia kilka miesięcy temu, ale bez napędu 4x4, a ja się już przyzwyczaiłam i odczuwam brak, szczególnie zimą na podjazdach, czy w błocie. Zresztą jak już mam wydać taką kasę, to ma to być taki samochód jaki sobie wymarzyłam, a nie to, co jest. Najwyżej kupię go, jak to wszystko się unormuje. Ponoć w przyszłym roku ma to ruszyć większą parą. Pozdrawiam!

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: patryk7133 »

Mój brat pracuje w skodzie Kvasiny od kilku ładnych lat, ale ostatnio jest więcej w domu, jak w pracy chodzi do pracy w kratkę i często ma przymusowe urlopy z powodu braku części do produkcji, więc pewnie odbija się to na klientach końcowych

A jeśli chodzi o większą dostępność tych czy innych aut w różnych krajach to prawda, bo na każdy kraj jest, jest określona liczba pojazdów wysyłanych z fabryki i przykładowo na Polski rynek rocznie Atec ma być dostarczonych 1700 sztuk na Niemiecki 2700 sztuk, a na inne kraje jeszcze inaczej podałem liczby jako przykład, bo nie znam teraz dokładnych liczb, a żeby było ciekawiej na Czechy jest tych aut najmniej i jak chciałem kupić Atece po znajomości w Czechach to czas oczekiwania startował od 14 miesięcy.

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Czas oczekiwania na Atekę

Post autor: piotrzet »

Sądzę, że jest liczba aut jaką w ciągu roku mogą wyprodukować i póżniej jest to przeliczane na kraje zależnie od liczby ludności. Niemcy mają wiecej to i mają więcej samochodów. Czechy mają najmniej to i liczba samochodów znacznie mniejsza.

ODPOWIEDZ