Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
raf89
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2022, 13:29
Samochód: Ford Focus 1.6 hatchback 2017
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: raf89 »

Witam w przyszłym tygodniu chce zamówić Atecę
w Salonie poinformowali mnie ze czas oczekiwania około 9 miesięcy
Będę wybierał Atecę zamiast Skody Kamiq na którą się zapatrywałem z zakupem ale ostatecznie przeważyło to że Kamiq nie ma ogrzewania postojowego i ma dość mały bagażnik oraz to że miałęm okazje pooglądać sobie takiego Kamiqa na parkingu u nas pod blokiem i na żywo na tle innych samochódów wyglądał jak podwyższone WV Polo - czyli nie jak Suv zbytnio... w Salonie wyglądał lepiej. Więc wybór padł na Atecę mimo 15 tys zł róznicy w cenie za podobne wyposażenie (plus webasto które jest uwzglednione juz w tej roznicy) no i Seat ma rok gwarancji dłużej juz w tej cenie uwzglednione. Więc wyszło mi ze Seat korzystniejszy. Ktoś pewnie zaraz napisze żę porównuję nie ten segment samochodu - że powinno się Atecę porównwać z Karoq a nie Kamiq - uprzedzę poruszanie tej kwestii - Karoq u mnie odpada z prostej przyczyny - nie podoba się, jego sylwetka jest dla mnie archaiczna i przypomina mi samochody sprzed 10-15 lat. A ogrzewaną szybę mają tylko te z grupy VW i Fordy (nie liczę marek premium) więc wyboru nie ma. Być może japończyki też mają już podgrzewane szybki ale nawet się nie interesowałem bo one mają praktycznie wszystkie hybrydy lub jakieś mild-hybrydy a nie chcę żadnej baterii i to jeszcze pod siedzeniem w samochodzie. Fordy mają Ecoboosta silnik (3 cylindry) więc odpadły dla mnie jako wybór. Stąd rozpatrywałem zakup Kamiqa. Na VW nie patrzyłem bo jakoś nie specjalnie te modele mi się podobają, a Audi już zbyt drogie jak na moją kieszeń.

To co wybrałem to wersja Style w manualu silinik 1,5 kolor srebrny ze standardowymi 17 felgami a z dodatków:
- ogrzewanie postojowe ze względu ze parkuję pod blokiem (okolo 4500 zł) - z tego tez wzgledu nie potrzebuję już podgrzewanych foteli, szyby kierownicy
- otwieranie elektroniczne klapy bagażnika (około 1700 zł)
- przyciemniane szyby (około 1100 zł)
- kierunkowskazy tylne dynamiczne (około 500 zł)
- ściągnięcie napisu Ateca z tyłu :P (0 zł)

To nad czym się jeszcze zastanawiam bo mam 3 opcje w co doposażyć - i tu liczę na Wasze rady - mam do dyspozycji jeszcze około 4000 zł budżetu i mogę to wydać na:
a) albo pakiet serwisowy na 5 lat i ewentualnie jeszcze 1000 zł wyczarować na kamerę cofania
b) albo pakiet comfort + i w ktorym jest kamera cofania, czujniki parkowania z przodu lane assist i aktywny tempomat
c) kamerę cofania i pakiet dynamic czyli inna tapicerka

Mając te 3 opcje do wyboru którą z nich byście wzieli?
Miałbym też kilka pytań ktore być moze pomogą mi podjąć decyzję:
1) Czy czujniki parkowania z przodu działają zawsze nawet powyżej dużej prędkości np. 30 km na godzinę? Czy uaktywniają swoje działanie się tylko jak jezdzi sie powoli na parkingu? Czytałem ze ktos pisał o jakichś przykejonych insektach co byloby bezsenswne gdyby wlaczaly sie przy predkosci autostradowej.
2) Mam na parkingu taką sytuację żę jak wyjezdzam to mam czesto mało miejsca z tyłu i wąsko bo obok stoi inne auto - byc moze bede miał tak ze przy cofaniu beda sie wlaczac zarowno przednie jak i tyne czujniki - nie wiem czy jest to wtedy do ogarniecia czy nie bedzie mi robić nadmiar informacji mętliku w głowie i czy w takiej sytuacji nie lepiej się sprawdzą tylko czujniki z tyłu
3) Czy lane assistant domyślnie jest wyłączony czy włączony? Jeżdże głownie po miejscie a chciałbym to uruchamiać tylko raz w roku jak jadę na wakcje. Nie chciałbym tego za każdym uruchomieniem auta wyłączać - wystarczy ze bede się musiał męczyć z wyłaczaniem start-stop
4) Czy przy manualnej skrzyni lepiej na autostradzie sprawdzi się zwykły czy aktywny tempomat?
5) Jak wygląda kwestia tej szarej tapicerki materiałowej w praktyce - czy łatwo się brudzi? Zdziwiła mnie troszkę kolejność kolorów w tej tapicerce ze dominuje szary a mniej jest czarnego po bokach tylko - ja bym produkował odwrotnie ze wzgledów na to ze szary łatwiej zabrdzuić

Takie jeszcze dodatkowe pytania niezwiązane konkretnie z tym tematem ale już przy okazji moze ktoś pomoże - czytałem wątki z forum ale część jest juz starych i nie odpowadają już na pytania po ubiegu czasu:
6) Czy seat uporał już sie z problemem kangurowania w manualnej skrzyni biegów?
7) Czy obecnie produkowane Atecki mają parowanie obrazu z telefonu przewodowo czy bezprzewodowo?
8) Czy bralibyście opony całoroczne za dopłątą 700 zł na 17 ?
9) Czy brak regulacji pasów na przednich siedzeniach jest uciążliwy dla niższych osób?
10) Czy to standardowe radio 8 cali jest ok - czy czasami się nie zawiesza? czy widoczność, obraz z kamery cofania jest ok?
11) Widziałem że w najwyższej wersji Atecki są takie nakładki na progi srebrne - czy da się coś takiego domówić/domontować we własnym zakresie? Oprócz tego że super to wygląda - czy chroni ten element drzwi kiedy kierowca samochodu zaparkowanego obok by otworzył swoje drzwi zbyt szeroko? Jeżeli nie - czy jest jakiś inny sposób na ochronę drzwi przed innymi samochodami (jak wspominałem mam nieco ciasno na parkingu).

Pozdrawiam,
Rafał
Ostatnio zmieniony 04 gru 2022, 15:24 przez raf89, łącznie zmieniany 7 razy.



Sponsor

Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Sponsor


Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 347
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: rybsko »

0) Pakiet serwisowy - musisz przeanalizować ile będziesz jeździł. Tu na forum znajdziesz wątki na ten temat, większość osób nie bierze. Ja bym wybrał opcję (b) na Twoim miejscu.
1) Wyłącznie manewry parkingowe, nie da się odpalić przy dużej prędkości.
2) Czujniki dobrze mieć wszędzie, nie będziesz miał z tym problemu. Na ekranie wizualnie pokazuje się który czujnik piszczy, dodatkowo chyba można ustawić różne tony dla przodu i tyłu.
3) Wydaje mi się, że system zapamiętuje ostatnie ustawienie. Ale mogę się mylić. Przed kupnem auta też bym myślał, że to istotne, a teraz jeżdżę z tym non stop i nie sprawia żadnych problemów. Trzeba się tylko czasem przyzwyczaić do "debat" :D
4) Niech się wypowie ktoś z manualem, ale obstawiam w ciemno, że aktywny zawsze lepszy.
5) Nie wiem.
6) Nie.
7) To się nazywa Full Link - zobacz czy masz w konfiguracji albo cenniku. Kiedyś było trzeba dopłacać, a teraz nie wiem.
8) Nie wiem.

Pozdrawiam
Za ten post autor rybsko otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 15:09)
Ocena: 5.26%

raf89
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2022, 13:29
Samochód: Ford Focus 1.6 hatchback 2017
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: raf89 »

Dzieki za odpowiedź rybsko, w miedzy czasie edytowałem swój post dodając kilka pytań :P

Ad 2) czyli rozumiem że ludzie narzekali wtedy kiedy po dłuszej trasie zotały ślady po owadach i po dotarciu na miejsce trzeba było czyścić czujniki bo zaczynały dawać sygnały.

Zmartwiłeś mnie z 6) - mega zawód że nie potrafią się przez tyle lat uporać z manualną skrzynią - teraz nie wiem czy nie "czarować" kolejnych 10 k na automat :( A ten ma też swoje bolączki bo np. jest "lag" przy dodawaniu gazu. Ty akurat masz automat - jesteś pewien że ten problem dalej występuje w manualu?
Czytałem że kangurowanie często jest na zimnym silniku, cóż u mnie przez pół roku będzie ciepły ;) (webasto) więc mozę jest to metoda na ten "bug"? W lecie skolei nagrzaną mam maskę bo stoi samochód w słońcu.

Ad 7) jest w konfiguracji napisane tylko full link - nie kryje się jednak pod tym to czy sparuję obraz z Iphona przewodowo lub bezprzewodowo.

kapelusznik
Posty: 99
Rejestracja: 25 paź 2022, 11:11
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Seat Ateca Reference 1.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: kapelusznik »

6 - nie kanguruje mi ale ja mam 1.0 nie 1.5... ;-)
7 - tak, jest bezprzewodowo jak masz FullLink (nie wiem czy wogole jest opcja android auto bez full link) - łączę się z androidem, czasami musi chwilę pomyśleć żeby się sprawować, czasami nie chce się sparować ale wtedy wystarczy że odblokuję telefon i jest ok. Nie wiem czy to nie kwestia oprogramowania po stronie telefonu. 95% przypadków samo się podłącza bez konieczności klikania w telefon.
8 - tak, ale to zależy od tego jak zamierzasz użytkować auto
10 - jest ok, nie zawiesza się, nie mam kamery ;-)
Za ten post autor kapelusznik otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 16:04)
Ocena: 5.26%

Awatar użytkownika
franek
Posty: 53
Rejestracja: 22 paź 2022, 9:57
Samochód: Ateca 1.5TSI - Style, Manual, MR23
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: franek »

Hej
Mam 1.5 tsi w manualu.
Polecam pakiet comfort.
3. Jeżdżę cały czas na włączonym, przyzwyczaiłem się i stało się to dla mnie naturalne. Muszę czasem wyłączyć na wąskich drogach, bez linii oddzielającej pasy ruchu.
4. Jak wyżej, przyzwyczaiłem się i jeżdżę nawet w mieście na aktywnym. Skrzynia bardzo elastyczna więc w mieście na tempomacie 3 i 4 bieg od 50km/h.
5. Dzieciak już wylał sok, nie widać brudu i dość łatwo się czyści.
6. Kangurkowanie nie występuje, natomiast słychać klekot z koła dwumasowego w specyficznych warunkach przy zmianie z 1 na 2 bieg. Opisałem w wątku o 1.5 tsi.
7. Jak wyżej ktoś pisał, bezprzewodowo przez Android auto lub Apple car.
8. Mam wielosezon Goodyeara są super, sprawdzone w warunkach zimowych. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tymi oponami, są ciche.
10. Radio spoko, od nowości - 3 miesiąc żadnej zwiechy, działa jak należy.

Aaa, przy dzieciach niewyobrażam sobie życie bez elektrycznej klapy, szczególnie kiedy ładujesz co chwilę wózek, rower, itd.
Za ten post autor franek otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 19:03)
Ocena: 5.26%

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 347
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: rybsko »

Myślałem, że kangurek i klekot, to ten sam gatunek, ale jednak wychodzi na to, że nie. Nie mam manuala, mój błąd.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
- ogrzewanie postojowe ze względu ze parkuję pod blokiem (okolo 4500 zł) - z tego tez wzgledu nie potrzebuję już podgrzewanych foteli, szyby kierownicy
Mam wszystkie możliwe ogrzewania i chyba z żadnego bym nie zrezygnował. Oczywiście, kombinujesz racjonalnie. Mogę potwierdzić, że przy ogrzewaniu 30min w temperaturze -1*C, wsiada się i da się żyć. Ale jednak dogrzanie tyłka i dłoni jest niezwykle przyjemne. A większe mrozy dopiero przede mną. Z kolei podgrzewana szyba pomaga zapanować nad ew. parowaniem no i czasami trzeba odmrozić w 3 minuty, bez odpalania postojówki.

9) - 11) Nie wiem.
Za ten post autor rybsko otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 19:03)
Ocena: 5.26%

raf89
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2022, 13:29
Samochód: Ford Focus 1.6 hatchback 2017
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: raf89 »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, naprawdę pomogliście :)

Zaryzykuję wybór manualnej skrzyni a co do ogrzewania to w moim przypadku postojówka wygrała z szybą fotelami i kierownicą - na oba na raz już poszłaby zbyt duża kwota. W Fordzie w ogóle nie miałem kierownicy i foteli byłą tylko szyba - przyznaję zbawienna przy szybkim odmrażaniu i przy parowaniu również super sprawa, natomiast w nocy druciki czasami robiły refleksy świetlne. Odpocznę se od tego bo jezdziłem fordami z szybami podgrzewanymi przez ostatnich 8 lat. U mnie główny cel to wsiąść rano z dzieckiem do auta i zawieźć do przedszkola bez skrobania gdzie dziecko musi czekać w zimnym samochodzie. Sama kierownica by się przydała pewnie, ale niestety nie da się - tylko pakiet szyba + kierownica + fotele - około 2500 zł.

Franek - też mam GOODYEAR VECTOR 4SEASONS GEN-3 w Focusie teraz już 3 lata i bardzo sobie je chwalę. Ciekawy jestem czy sprawdziły by się również w nieco cięższej Atece. Wiadomo to pewnie też nie na wszystkie okazje jest dobre ale ja jeżdże głownie po miescie i nie jezdzę w zimie w góry. Czyli rozumiem że Ty takie dostałeś przy wyborze tej dopłaty 700 zł? Problemem w Seacie jest to ze nie wiadomo chyba do końca z czym przyślą, a z innymi wolałbym nie ryzykować.

Jeżeli tapicerka nie jest aż tak trudna w utrzymaniu czystości to raczej też wybiorę ten wariant - Dynamic pewnie jest super ale to kolejne 2000 zł a ja nie chcialbym przekraczac pewnej granicy tak mozna dokladac w nieskonczonsc :)
wiec faktycznie w moim przypadku najlepiej chyba sprawdzi się opcja numer b)

Jeżeli ktoś jeszcze mógłby tylko potwierdzić czy assystent Lane Assist musi być wyłączany przy każdym starcie czy pamięta ostatnie ustawienie nawet po zgaszeniu silnika? Ewentualnie czy mozna to wylaczyć w miare szybko np. z kierownicy?
I generalnie czy te pasy bez regulacji nie przeszkadzają czasami niektórym osobom? Przez co pasy "nie dają w szyje" ;)

Jeszcze jedno małe pytanko Panowie - czy w związku z posiadaniem Lane Assist jest jakaś szansa na rozpoznawanie znaków przez system? ta sa kamerka powinna rozpoznawać znaki?


Pozdrawiam i dziekuję wszystkim, do usłyszenia już po odbiorze auta gdzieś za rok (miejmy nadzieję) :)
Wątku nie uważam za zamknięty w kazdym razie - wszelkie inne dobre rady przed i już po zakupie mile widziane :)
Mam nadzieję że watek posłuzy tez jeszcze komuś kto planuje zakup Atecki bo dużo rzeczy zostało tu wyjaśnionych.

Awatar użytkownika
franek
Posty: 53
Rejestracja: 22 paź 2022, 9:57
Samochód: Ateca 1.5TSI - Style, Manual, MR23
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: franek »

Wielosezon, tak za dopłatą ale nie pamiętam ile 🙂. Przy składaniu zamówienia napisane było że będą albo Goodyear albo Micheline
I mam tak jak mówisz Goodyear 4 Season
Za ten post autor franek otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 20:06)
Ocena: 5.26%

JACA
Posty: 307
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 186 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: JACA »

raf89 pisze:
04 gru 2022, 19:03
Jeżeli ktoś jeszcze mógłby tylko potwierdzić czy assystent Lane Assist musi być wyłączany przy każdym starcie czy pamięta ostatnie ustawienie nawet po zgaszeniu silnika?
Wg mnie pamięta ostatnie ustawienie. Tylko ja mam Atekę przedliftową - nie wiem czy coś zmieniło się w kwestii Lane Assist. Jeżdzę z włączonym cały czas i mnie to nie przeszkadza.

PS.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 19:03
Ktoś pewnie zaraz napisze żę porównuję nie ten segment samochodu - że powinno się Atecę porównwać z Karoq a nie Kamiq
Mam sąsiada, który jeździ Karoqiem... Gdybym mu powiedział, że to ten sam segment co Ateka, to pewnie by mnie zmroził wzrokiem ;) 8-)
--
Jaca

Awatar użytkownika
rybsko
Posty: 347
Rejestracja: 19 kwie 2021, 17:12
Lokalizacja: Pomorskie
Samochód: Ateca FR TSI 2.0 FL
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: rybsko »

JACA pisze:
04 gru 2022, 19:49
Mam sąsiada, który jeździ Karoqiem... Gdybym mu powiedział, że to ten sam segment co Ateka, to pewnie by mnie zmroził wzrokiem ;) 8-)
A jaki niby? :) Przecież to bliźniacze modele...

ODPOWIEDZ