Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
Awatar użytkownika
franek
Posty: 55
Rejestracja: 22 paź 2022, 9:57
Samochód: Ateca 1.5TSI - Style, Manual, MR23
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: franek »

Front Assist - włącza się zawsze po ponownym uruchomieniu.
Lane Assist - pamieta ostatnie ustawienie.
Sprawdziłem przed chwilą w aucie 🙂
Za ten post autor franek otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 20:10)
Ocena: 5.26%



Sponsor

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Sponsor


Misiek
Posty: 2467
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 757 razy
Otrzymał podziękowań: 1214 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: Misiek »

JACA pisze:
04 gru 2022, 19:49
...
Mam sąsiada, który jeździ Karoqiem... Gdybym mu powiedział, że to ten sam segment co Ateka, to pewnie by mnie zmroził wzrokiem ;) 8-)
Chyba pomyliłeś z Kodiaq, bo to właśnie on jest klasą nieco wyższą od Ateki (także cenowo - coś koło 200 +/-), a nie Karoq, bo to prawie to samo, także cenowo.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2467
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 757 razy
Otrzymał podziękowań: 1214 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: Misiek »

raf89 pisze:
04 gru 2022, 19:03
...
po odbiorze auta gdzieś za rok (miejmy nadzieję) :)
...
Nie wiem skąd masz taką informację, bo ja na swój drugi czekałem tylko niecałe dwa miesiące (na pierwszy także tylko sześć miesięcy) i to bez żadnego specjalnego priorytetu, czy VIP.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

raf89
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2022, 13:29
Samochód: Ford Focus 1.6 hatchback 2017
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: raf89 »

Tzn było mówione w salonie że około 9 miesiący trzeba założyć. Co mi pasuje bo jeszcze kasy nie mam całej ;)

JACA
Posty: 309
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 189 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: JACA »

rybsko pisze:
04 gru 2022, 19:57
JACA pisze:
04 gru 2022, 19:49
Mam sąsiada, który jeździ Karoqiem... Gdybym mu powiedział, że to ten sam segment co Ateka, to pewnie by mnie zmroził wzrokiem ;) 8-)
A jaki niby? :) Przecież to bliźniacze modele...
Faktycznie, pomyłka - pomyliłem z Kodiaqiem :oops: :?

Narobili tego tylei i te nazwy takie, że trudno się połapać ;) :lol:
--
Jaca

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: coulomb »

raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
[...]
To co wybrałem to wersja Style w manualu silinik 1,5 kolor srebrny ze standardowymi 17 felgami a z dodatków:
- ogrzewanie postojowe ze względu ze parkuję pod blokiem (okolo 4500 zł) - z tego tez wzgledu nie potrzebuję już podgrzewanych foteli, szyby kierownicy
- otwieranie elektroniczne klapy bagażnika (około 1700 zł)
- przyciemniane szyby (około 1100 zł)
- kierunkowskazy tylne dynamiczne (około 500 zł)
- ściągnięcie napisu Ateca z tyłu :P (0 zł)
Też wybrałem Style - jak dla mnie to rozsądny wybór między ceną a wyposażeniem. Jeśli miałbym coś sugerować, to zamiast dynamicznych kierunkowskazów (których i tak nie będziesz widział) sugerowałbym podwójną podłogę bagażnika - paradoksalnie na co dzień ułatwia zorganizować przestrzeń bagażową.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
To nad czym się jeszcze zastanawiam bo mam 3 opcje w co doposażyć - i tu liczę na Wasze rady - mam do dyspozycji jeszcze około 4000 zł budżetu i mogę to wydać na:
a) albo pakiet serwisowy na 5 lat i ewentualnie jeszcze 1000 zł wyczarować na kamerę cofania
b) albo pakiet comfort + i w ktorym jest kamera cofania, czujniki parkowania z przodu lane assist i aktywny tempomat
c) kamerę cofania i pakiet dynamic czyli inna tapicerka

Mając te 3 opcje do wyboru którą z nich byście wzieli?
Opcja a) opłaca się tylko jeżeli masz spore przebiegi. Moim zdaniem c) nie jest warte swojej ceny, a zwykła tapicerka w style jest OK.
Podsumowując - wybrałbym opcję b) - głównie ze względu na aktywny tempomat (zwłaszcza jeżeli jeździsz w długie trasy). Kamera cofania czasami się przydaje. Wiem, że skłaniasz się bardziej ku skrzyni manualnej, ale sugerowałbym jednak automat. Sam kilka miesięcy zastanawiałem się nad dylematem manual vs. DSG. Ostatecznie wybrałem DSG i po przejechaniu ok. 7kkm cieszę się, że dokonałem takiego wyboru. Super sprawa w codziennej jeździe po mieście, a w trasach to już rewelacja - zwłaszcza w połączeniu z aktywnym tempomatem. Jeśli budżet ogranicza, to rozważ rezygnację z niektórych dodatków z których być może będziesz korzystać raz na jakiś czas (albo wcale). Korzyści z DSG masz przy każdej jeździe.
Ja nie zauważam żadnego znacznego laga przy przyspieszaniu. Jeżeli chcę dynamiczniej wyprzedzić lub włączyć się do ruchu, to najczęściej włączam tymczasowo tryb sport, lub manetkami przy kierownicy manualnie redukuję bieg.
DSG trzeba też nieco wyczuć i zrozumieć zasadę działania - wtedy nie ma nieporozumień.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
Miałbym też kilka pytań ktore być moze pomogą mi podjąć decyzję:
1) Czy czujniki parkowania z przodu działają zawsze nawet powyżej dużej prędkości np. 30 km na godzinę? Czy uaktywniają swoje działanie się tylko jak jezdzi sie powoli na parkingu? Czytałem ze ktos pisał o jakichś przykejonych insektach co byloby bezsenswne gdyby wlaczaly sie przy predkosci autostradowej.
Czujniki parkowania działają tylko przy niskich prędkościach.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
2) Mam na parkingu taką sytuację żę jak wyjezdzam to mam czesto mało miejsca z tyłu i wąsko bo obok stoi inne auto - byc moze bede miał tak ze przy cofaniu beda sie wlaczac zarowno przednie jak i tyne czujniki - nie wiem czy jest to wtedy do ogarniecia czy nie bedzie mi robić nadmiar informacji mętliku w głowie i czy w takiej sytuacji nie lepiej się sprawdzą tylko czujniki z tyłu
Nie miałem nigdy wcześniej samochodu z czujnikami, ale te w Seacie wydają mi się prawie że są zbędne i irytujące - są bardzo czułe i reagują z dużych odległości. Kurcze - po prostu wiem, że za prawie metr mam przeszkodę. Natomiast jak wjeżdżam w swoje miejsce parkingowe w garażu podziemnym obok ściany, to słyszę jeden wielki pisk ze wszystkich stron. Bardziej cenię sobie kamerę cofania i jej linie pomocnicze - przy wyjeździe z miejsca parkingowego muszę dojechać tyłem w zasadzie tuż do ściany i te linie bardzo pomagają w dojechaniu "na styk".
Tak, te czujniki mnie mocno irytują przy parkowaniu na swoim miejscu parkingowym, ale czy zrezygnowałbym z nich? Chyba jednak nie - przesiadałem się z bardzo małego samochodu i czujniki przydają się do parkowania na mieście - bez nich jakoś zatrzymałbym się dużo dalej niż potrzeba, a tutaj jadę aż do ciągłego czerwonego pisku.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
3) Czy lane assistant domyślnie jest wyłączony czy włączony? Jeżdże głownie po miejscie a chciałbym to uruchamiać tylko raz w roku jak jadę na wakcje. Nie chciałbym tego za każdym uruchomieniem auta wyłączać - wystarczy ze bede się musiał męczyć z wyłaczaniem start-stop
Wszystko ustawiasz w opcjach asystentów i ten wybór jest pamiętany. Ja mam domyślnie Lane Assist wyłączony i to ustawienie jest honorowane przez system po uruchomieniu samochodu. Czasami go jednak włączam. Wbrew pozorom Lane Assist jakoś bardziej mi działa w mieście. Przy jeździe w trasie przy szerszych pasach ruchu i częstych zakrętach jakoś nie dogadujemy się - moja wizja toru jazdy nie pokrywa się wizją asystenta i nieco siłujemy się kierownicą. Tryby jazdy "aktywny tempomat" lub "aktywny tempomat + Lane Assist" przełącza się jednym przyciskiem na kierownicy, więc często w krętych trasach używam tego przycisku.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
4) Czy przy manualnej skrzyni lepiej na autostradzie sprawdzi się zwykły czy aktywny tempomat?
Aktywny tempomat ma pewną elastyczność i w ramach jednego biegu jest w stanie coś wykombinować. Ale wydaje mi się, że jeżeli myślisz o tempomacie w trasie (tak jak ja myślałem), to jednak lepiej wziąć skrzynię DSG.
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
5) Jak wygląda kwestia tej szarej tapicerki materiałowej w praktyce - czy łatwo się brudzi? Zdziwiła mnie troszkę kolejność kolorów w tej tapicerce ze dominuje szary a mniej jest czarnego po bokach tylko - ja bym produkował odwrotnie ze wzgledów na to ze szary łatwiej zabrdzuić
Przejechałem prawie 5 miesięcy i 7kkm - wyjazd na wakacje z dziećmi (oboje poniżej 10 lat), coweekendowe wyjazdy z dziećmi i nie jest źle (tzn. wciąż wygląda jak nowa). Co prawda dzieciaki bardzo się starają, aby nie nie pobrudzić ;). Ale nawet jeśli się pobrudzi (np. rozlany sok) to moim zdaniem materiałową łatwiej wyprać - to był jeden z głównych argumentów aby nie brać wersji wyposażenia wyższych niż Style (gdzie już mamy chyba elementy sztucznej skóry czy alcantarę).
raf89 pisze:
04 gru 2022, 14:09
7) Czy obecnie produkowane Atecki mają parowanie obrazu z telefonu przewodowo czy bezprzewodowo?
8) Czy bralibyście opony całoroczne za dopłątą 700 zł na 17 ?
9) Czy brak regulacji pasów na przednich siedzeniach jest uciążliwy dla niższych osób?
10) Czy to standardowe radio 8 cali jest ok - czy czasami się nie zawiesza? czy widoczność, obraz z kamery cofania jest ok?
7) Parowanie obrazu w nowych Atekach działa już bezprzewodowo (nawet w najprostszym Media System 8").
8) Zależy gdzie jeździsz - jeżeli tylko po mieście to może by się nadały. Ja kupiłem opony zimowe: codziennie jeżdżę w ruchu pozamiejskim kilkadziesiat km, dodatkowo uważałem, że jeżeli kupuję samochód za 130kPLN+ to powinno mnie stać również na opony zimowe - jak pisałem, przesiadałem się z małego samochodu i być może w zimie lepsze opony uratują mi 4 litery gdy niedoszacuję prędkość lub masę pojazdu.
9) Mam 176cm - jest ok. Żona ma 170cm - też jest OK.
10) 8" calowy system (tzw. Media System) jest OK. Sam posiadam, gdyż uważałem, że nie ma sensu dopłacać do nawigacji. Widoczność, obraz z kamery cofania jest OK. Przez prawie 5cy ani razu się nie zawiesił.
Pewnym minusem dla niektórych osób może być fakt, że w samochodach z Media System nie ma opcji rozpoznawania znaków drogowych.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2022, 23:18 przez coulomb, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor coulomb otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 23:25)
Ocena: 5.26%

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: coulomb »

raf89 pisze:
04 gru 2022, 19:03
W Fordzie w ogóle nie miałem kierownicy i foteli byłą tylko szyba - przyznaję zbawienna przy szybkim odmrażaniu i przy parowaniu również super sprawa, natomiast w nocy druciki czasami robiły refleksy świetlne.
Dla tak pełności obrazu - w nowych Atekach w podgrzewanych szybach nie ma już drucików (jest folia).

raf89
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2022, 13:29
Samochód: Ford Focus 1.6 hatchback 2017
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: raf89 »

coulomb dzieki za wyczerpującą i pomocną odpowiedź

Jeżeli chodzi o migacze to zgadzam się z Tobą, niestety w tym przypadku żona się na to uparła. Podwójną podłogę rozważałem ale ja głównie jeżdżę z siatkami na zakupy więc wolę jednak wnękę bo zakupy tak "nie latają w bagażniku".

Co do automatu - rezygnacja z dodatków nic nie da, bo zrobiłem ich gdzięś na 10k, wiec musiałbym zrezygnować ze wszystkich żeby wziąć automat - a to nie da rady, bo elektroniczna klapa, ogrzewanie postojowe i przyciemniane szyby to dla mnie must have.
Zdaje sobie sprawe z wygody bo miałem kiedyś już automat - niestety mam do tego podejście pragmatyczne, być może po tych 5 latach być moze auto odkupi ktoś z bliskiego mi otoczenia, a chętniej to zrobi z manualem (przy braku gwarancji kazdy bardzej sie boi automatu z wiadomych przyczyn).
Gdyby to była róznica w cenie rzędu 3-5 tys to pewnie bym się skusił, ale budżet i tak już naciągniety do granic możliwości - jak zaznaczyłem na wstępie byłem zdecydowany na Kamiqa który wyszedłby 15 tys taniej.

Czy da się jakoś ustawić (np. przyciszyć) dźwięk tych czujników? takiego efektu jak opisałeś własnie sie obawiam. Ja mam obecnie w Focusie z tyłu i uważam ze to super przydatna rzecz, ale nie wiem jak z tymi z przodu.

To z tą szybą że nie ma już drucików to dobra jak i zła informacja jak dla mnie ;) Dobra taka że jednak one czasami denerwują (przynajmniej mnie) a zła taka że ja nie mam zaufania dla rzeczy które są nowością. Wynalazek istnieje od jakiegoś niedługiego czasu, nie ma więc zbytnio info czy ma to jakieś wady np. - w tym potencjalne oddziałowanie na człowieka który patrzy przez taką szybkę (gdzieś jedynie czytałem coś o słabszym zasiegu telefonów, ale nie wiem czy nie pomylilem z innym tematem)

Te rozpoznawanie znaków to duża strata że nie ma :( może pojawi się w jakiejś kolejnej aktualizacji systemu?

Rafiner
Posty: 825
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: Rafiner »

Ja dodam dwa grosze ogólnie.
Po 1) tempomat tylko aktywny, w razie czego przyhamuje i przyśpieszy.
Po 2) line assist jest super. W razie zagapienia lub potrzeby odkrecenia wody pomoże.
Po 3) sądzę że szyba jest przydatniejsza od webasto. Schodzisz na parking, zapalasz auto i po 2-3 minutach masz odtajałą szybę. Ruch wycieraczek i jedziesz. Webasto musi trochę pochodzić, ja wiem, że można programować, ale jedziesz pod galerię wtacasz po 3 godzinach i masz zasypaną szybę, albo gołoledź i czekasz albo skrobiesz. Z grzaniem szyby 2 min i po sprawie. Już grzanie siedzeń i kierownicy można sobie darować, ale też spoko.
Po 4) w 1.5 tsi po 2 km leci ciepłe powietrze, po 3-4 km masz 90 stopni, więc webasto nie robi az tak dużego woow. Miałem w Golfie w dieslu i tam był czad, ale w nim wskazówka ruszala po 8 km.
Po 5) elektryczna klapa jest ok, ale wolna. Wiedząc że stoję pod blokiem wolałbym grzaną szybę od elektrycznej klapy.
Mnie cieszy jedno i drugie, ale jakbym miał wybierac bo mam tylko kasę na Style, to po 3 latach doświadczenia, wybrałbym lakier biały Nevada White, bo spoko się prezentuje z czarnymi elementami w Style, do tego biorę pakiet comfort z ACC, grzaną szybę, przyciemniane szyby, wirtualny kokpit pełny, a do tego DSG i masz super wygodne auto. Zlewam webasto, dynamiczne kierukowskazy, navi, kyeless i inne pierdoly, które tylko wyglądają i rzadko ich używamy.
Ale Ty wybierasz i dodatkowo kasa ogranicza końcową konfiguracje.
Powodzenia i spokoju oraz zimnej kalkulacji. Pamiętaj, że na czym teraz zaoszczędzisz, to później nie dołożysz, a dwa to będziesz 99% czasu we wnętrzu i jechał, stąd skup się na tym.
Mam kolegę, co kupił auto, które super wygląda z zewnątrz, ale w środku + wyposażenie jest na poziomie mojej starej Fabii. Dramat, ale fakt że sąsiadów pewnie drażni :-)
Ostatnio zmieniony 04 gru 2022, 23:47 przez Rafiner, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor Rafiner otrzymał podziękowania (w sumie 2):
raf89 (04 gru 2022, 23:54) • Misiek (05 gru 2022, 0:15)
Ocena: 10.53%
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Rafiner
Posty: 825
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Pomoc w wyborze doposażenia - Czy opłaca się domówić pakiet Comfort+ ze względu na Lane Assist i przednie czujniki?

Post autor: Rafiner »

Uzupełniam po przeczytaniu Twojego posta.
Odczytywanie znaków porażka.
Czujniki z przodu must have.
Migacze bez sensu. Raz to tego nie widzisz, a dwa nie dodadzą auto prestiżu jak całość jest zwyczajna, migacze dopełniają wyglądu w FR lub Elegance, ale to dalej bajer.
Za ten post autor Rafiner otrzymał podziękowanie:
raf89 (04 gru 2022, 23:54)
Ocena: 5.26%
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

ODPOWIEDZ