Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
Capa
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2021, 21:54
Samochód: Seat Ateca 1.5 XP Dsg
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: Capa »

Po 2,5 roku użytkowania kupiłbym raz jeszcze.

Wygląd: mało co podoba mi się bardziej niż umyta Ateca :) Zastanawiałem się nad nowym Tucsonem, ale zachwyt szybko minął i dzisiaj nie mogę już na niego na ulicy patrzeć. Wygląd Ateki jest idealny - nowoczesny, ale jednak tradycyjny, bez większych udziwnień (gdyby tylko nie ten plastik wszędzie :P na szczęście z czasem przestaje się na to zwracać uwagę).

Silnik (1.5 , DSG): wystarczająco mocno, dobrze współpracuje ze skrzynią, nie bierze zbyt dużo oleju (przez 30k km tylko dwa razy dolewałem, łącznie jakieś 0,75 l). Niestety, jak już ktoś tu pisał, duże spalanie w mieście (w Poznaniu, z korkami, poniżej 11 nie schodzi), ja dodałbym jeszcze podobne spalanie z prędkościami autostradowymi... Ale da się też zejść poniżej 5 litrów jadąc spokojnie drogami krajowymi :)

Wyposażenie: mam dosyć bogate, więc dziwi mnie brak możliwości zamawiania obecnie niektórych opcji. Na pewno czarna podsufitka robi robotę. Otwieranie klapy nogą też działa bardzo sprawnie, a korzystam codziennie - raz zdarzyło mi się na myjni bezdotykowej otworzyć ją myjąc nisko zderzak, przed czym ktoś tu na forum przestrzegał. Nigdy więcej się to jednak nie powtórzyło, więc może jakaś aktualizacja coś zmieniła w ustawieniach.

Jeden duży minus - cały system multimedialny - mam Beats i niestety jest przeraźliwie cichy nawet na maksa dając. Dużo osób o tym wspominało. Do tego liczne problemy z jego samoistnym restartowaniem się. U mnie już panel dotykowy z modułem cały wymieniali (jak się po czasie okazało, niepotrzebnie, bo nowa aktualizacja rozwiązała akurat mój problem) co przyniosło tylko połowiczne rozwiązanie - bluetooth przestał się rozłączać, ale za to głosowa obsługa nawigacji wysiadła :P na razie nie chcą mi go aktualizować, bo po upgradzie do najnowszej wersji oprogramowania pojawiają się w to miejsce inne problemy. Ostatnie kilka miesięcy odpuściłem ten temat, może już coś ogarnęli.


Podsumowując, poza spalaniem (wydając 150k, te 50-100 zł miesięcznie więcej, to niezbyt duży problem), niską głośnością radia (aczkolwiek bardzo ładnie grającego) i małymi problemami z multimediami, samochód jak najbardziej do polecenia!
Byle nie FR - te czarne plastiki dla mnie wyglądają strasznie :D



Sponsor

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Sponsor


krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: krowka1978 »

Capa pisze:
06 lip 2023, 23:09
Otwieranie klapy nogą też działa bardzo sprawnie, a korzystam codziennie - raz zdarzyło mi się na myjni bezdotykowej otworzyć ją myjąc nisko zderzak, przed czym ktoś tu na forum przestrzegał. Nigdy więcej się to jednak nie powtórzyło, więc może jakaś aktualizacja coś zmieniła w ustawieniach.
W instrukcji o tym przestrzegają, ale mało kto czyta. Jest wprost zapisane, żeby przed czynnościami serwisowymi i myciem wyłączyć w ustawieniach otwieranie nogą.
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

michalm2012
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2022, 21:42
Samochód: SEAT ATECA 2,0 2020r
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: michalm2012 »

Witam. Nie wiem jak jeździ 1.5 TSI, ale 2.0 TSI to w/g mnie petarda. Napęd na 4 koła dobrze przenosi moc na asfalt i chyba nie wyobrażam już sobie innej opcji niż 4/4. Ateca w październiku będzie z nami 3 lata i nc się nie dzieje. Jedyny minus to niski profil opon. Zastanawiam się nad wymianą na wyższy.
Czy dzisiaj zamówiłbym tą samą Atecę, która jest w produkcji od 3 lat? - Nie- poczekałbym na lifting lub nowy model

Bonifacy
Posty: 631
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: Bonifacy »

michalm2012 pisze:
10 lip 2023, 7:24
Czy dzisiaj zamówiłbym tą samą Atecę, która jest w produkcji od 3 lat? - Nie- poczekałbym na lifting lub nowy model
Tyle że nie przewiduje się już ani liftingu, ani nowego modelu.

Awatar użytkownika
S3ker
Posty: 290
Rejestracja: 22 sty 2019, 17:10
Samochód: ATECA MY19 1.5 TSI DSG XC BLACK
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: S3ker »

Lifting liftingu serio ?? 3/4 klepie się normalną wersję potem lift 3/4 lata i nowy model a nie lift lifta lifta polifta ;p
Seat Ateca Black Magic 1.5 TSI DSG7 150KM Xcellence

Bonifacy
Posty: 631
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: Bonifacy »

Pisaliśmy o tym w wątku „Przyszłość marki Seat”

kmw
Posty: 40
Rejestracja: 28 cze 2023, 16:55
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Renault Laguna III 2.0 DCI
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: kmw »

Capa pisze:
06 lip 2023, 23:09
Byle nie FR - te czarne plastiki dla mnie wyglądają strasznie :D
Które plastiki masz na myśli? Te "dokładki" zderzaka z przodu i z tyłu? czy listwy wokół bocznych okien? to chyba nawet wygląda fajnie, zwłaszcza w czerwonym kolorze. FR ma też chyba lakierowane w całości nadkola, a pozostałe wersje "plastikowe".

Online
Rafiner
Posty: 820
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: Rafiner »

Jak kupujesz auto na lata ( ja np bede jezdzil do 15 lat) to koniec marki Seat nie ma znaczenia. Ateka moze i jest nie najnowsza wzorniczo, ale jest dosc ladna, przestronna, duzy bagaznik, trwala mechanicznie i na rdze, w pelni wyposazona ma dobrze dzialajacych asystentow, niedrogie czesci itp. dlatego to jest dobry wybor.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: Misiek »

Rafiner pisze:
11 lip 2023, 22:46
Jak kupujesz auto na lata ( ja np bede jezdzil do 15 lat) to koniec marki Seat nie ma znaczenia. Ateka moze i jest nie najnowsza wzorniczo, ale jest dosc ladna, przestronna, duzy bagaznik, trwala mechanicznie i na rdze, w pelni wyposazona ma dobrze dzialajacych asystentow, niedrogie czesci itp. dlatego to jest dobry wybor.
Ja także myślę o niej "długoterminowo", ale czytając doniesienia o końcu produkcji, to obawiam się za jakiś czas o dostępność części. Pracuję także w serwisie, tyle że innych urządzeń, i co jakiś czas, kilka razy w roku dostajemy wiadomości o zakończeniu produkcji części do kolejnego, najstarszego modelu, grupy bliźniaczych różniących się tylko szybkością, poza tym widać to także w odpowiedniej rubryce w programie serwisowym do zamawiania części. Mało tego - podczas prywatnych spotkań na kawie po różnych zjazdach, szkoleniach lub spotkaniach nasze kierownictwo słyszy często, że zapasy magazynowe części są nawet celowo niszczone (przetapiane - plastiki lub metale) żeby zmusić użytkowników do wymiany starego urządzenia na nowsze. A co jak ktoś mało je używa i nadal mu całkowicie wystarcza i na przykład podłączenie do komputera nie jest potrzebne ? Na szczęście są jeszcze zamienniki, ale to też tylko przez jakiś czas i tylko dla materiałów wyłącznie typowo eksploatacyjnych, a jak "siądzie" przysłowiowe kółko zębate, pasek napędowy, czy inny element niedostępny u innych niż oryginalnych producentów - koniec życia urządzenia i tylko kupuj nowe.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

2wsxcft6
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2023, 12:33
Samochód: Ateca Xperience 1.5 TSI 150 KM DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Czy warto jeszcze kupić nową Atecę?

Post autor: 2wsxcft6 »

Mam nową ateca jakieś 2 miesiące (1.5 dsg xperience) i nie wiem czy znowu bym kupił.
Minusy:
  • samochód piszczy od czasu do czasu podczas jazdy ze stałą predkością, pisk czasem trwa 1s czasem 10s, puszczenie nogi z gazu lub dodanie gazu powoduje że dźwięk ustępuje. Jest to cichy pisk ale w nowym samochodzie za takie pieniądze można oczekiwać jednak ciszy. Samochód spędził 4dni w serwisie i nie znaleziono przyczyny, serwis powiedział że ponoć jestem pierwszym klientem z czymś takim. Usłyszałem że najwidoczniej TTM, ręce opadają..
  • lagi na dsg przy przyspieszaniu (a niby miało tego nie być)
  • samoczynnie resetujący się infotainment, raz nawet miałem akcję że system wpadł w niekończącą się petle samoczynnych resetów, wyłączenie samochodu nie pomogło, dopiero po kilku godz. problem sam ustąpił. Ciekawe czy wgranie najnowszego softu pomoże, póki co od tygodnia jest spokój
  • radio dab czasem gubi sygnał
  • brak wejścia na karty sd
Plusy:
  • przestronność w stosunku do gabarytów
  • świetny system kamer 360
  • łatwość obsługi

ODPOWIEDZ