CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Teo »

Ktos mi cos zrobi jesli zapytam gdzie brales taki leasing? :)
Generalnie ustalilem juz ze w Wagas cena za auto do 150 tys zl brutto koszt GAP to na 3 lata 1850 zł lub na 5 lat 2950 zł brutto. To znaczy ze ok 50 zł brutto/miesiac.... w porownaniu do 125 to roznica jednak jest. Ale mam jeszcze jedno "podejrzenie" na korzysc mojego dealera, o czym nie pomyslalem, ale najpierw sobie wszystko poustalam od poczatku do konca i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Natomiast pytanie o cene AC/OC juz zadalem w odpowiednim miejscu i czekam. Przy czym sam fakt poinformowania mnie o tym, ze jest mus uwazam za bardzo kiepskie zagranie, o ile musu nie ma. A jak jest, to ja nie widze poki co podstawy prawnej.



Sponsor

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Sponsor


Awatar użytkownika
hetman72
Posty: 194
Rejestracja: 23 paź 2018, 19:52
Lokalizacja: Piła
Samochód: Seat ATECA FR 2.0 TSI DSG 4Drive Biały
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: hetman72 »

Teo pisze:
18 mar 2019, 10:04
Natomiast pytanie o cene AC/OC juz zadalem w odpowiednim miejscu i czekam. Przy czym sam fakt poinformowania mnie o tym, ze jest mus uwazam za bardzo kiepskie zagranie, o ile musu nie ma. A jak jest, to ja nie widze poki co podstawy prawnej.
To jest normalna usługa ubezpieczeniowa i sprzedawca ma od niej prowizję, więc nie ma co się dziwić, że cisną, żeby to sprzedać.
Seat ATECA FR 2.0 TSI DSG 4Drive Biały

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Teo »

NO TO MAM ODPOWIEDZ... I "winnym" jest wg. mnie VW Bank i mocno zastanawiam sie czy nie oddac sprawy do UOKiK. Salon nie ma tu specjalnie pola manewru i winny nie jest, a w pewnym sensie sam jest wg. mnie ofiarą.

Otóż... leasing "niskich kosztow" ktory podpisuje klient, to leasing na warunkach "promocyjnych". W skrocie ta promocja polega na wymuszeniu od klienta wykupu ubezpieczenia AC/OC na pierwszy rok od salonu (w praktyce od firmy wskazanej przez salon) oraz wymuszeniu zakupu ubezpieczenia typu GAP (nazwanego RTI) od finansujacego - VW Bank.
I byc moze nie byloby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, ze... nikt nie chce dac zadnych informacji pisemnych o tej ofercie. VW Bank zdaje sie jej wstydzic. Podpisalem umowe leasingu, ale nie ma w niej nic o tym, ze ubezpieczenie musze kupic w Salonie. Pytam wiec czy musze - no, musze, bo tak mowi ta promocja. Prosze o jakis dokument oficjalny... takiego BRAK. Handlowiec Salonu sam ujal sie honorem i sprobowal od banku cos takiego uzyskac... dostalem, środkową strone (druga z trzech) jakiegos wewnetrznego dokumentu banku lub Seata, na ktorej polowa rzeczy jest zanonimizowanych, widac tylko te warunki, ze trzeba podpisac RTI i AC/OC w salonie jako obowiazek. Wyglada to albo na oferte VW dla Seata, albo na jakies wewnetrzne wytyczne.

Podsumowujac: wprawdzie warunki finansowe wraz z GAP/RTI sa łacznie bardzo ok (bo placi sie jakies +- 103-104% za calosc leasingu wraz z RTI, ale trzeba podpisac ubezpieczenie u nich. Sam fakt, ze akurat moj GAP/RTI kosztuje ok 125 zł/miesiac brutto a w Wagas moglby kosztowac ok 50 zl/miesiac brutto nie ma specjalnego znaczenia (bo moglbym zaplacic i 500 zl/miesiac, gdyby weszlo to w ogolny koszt auta na poziomie tych ~103%). No i ubezpieczenie OC/AC bedzie drozsze o ok 1000 zl. I machnalbym na to nawet reka.

Problem jest jednak dla mnie w tym, ze powazna duza firma z rynku finansowgo zachowuje sie niepowaznie. W umowie leasingu mam infomracje o tym, ze wlasciwie po niezaplaceniu jednej faktury w terminie moga (nie musza) podjac windykacje. A windykacja to 2000 zl kary od reki. I to ja mam ich informowac o tym, ze nie otrzymalem faktury (ciekawe kiedy mam poczuc, ze jej nie otrzymalem). Czyli z jednej strony powazna firma zabezpiecza w pelni swoje interesy, a z drugiej traktuje mnie z gory nie dajac mi nawet warunkow promocji na ktora sie zgodzilem. Wiecej - nie jest w stanie otrzymac zadnego oficjalnego i publicznego dokumentu nawet salon...

Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Luk4as »

Proszę zgłoś sprawę do UOKKIK. Każdy z nas skorzysta bo dostaniemy rekompensaty.

A skąd masz wiedzieć, że nie dostałeś FV ? VW wysyła FV na maila 2-3 dnia każdego miesiąca. Jeśli do 10 nie masz FV na mailu to chyba nie muszę tłumaczyć co masz robić ....

Ja dostaje FV 2-3 dzień miesiąca a mam płatność do 28 ....

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Teo »

A skad mam wiedziec, ze VW wysyla akurat 2-3 dni akazdego meisiaca ? Jesli jesli to w umowie, to ok. Ale jesliby by to bylo to powinien byc prosty zapis: "jesli do 15 dni miesiaca nie otrzymales faktury - to klient ma dac znac"... Ale tego nie ma. Druga sprawa, ze nie kazdy ma na maila, niektorzy maja listownie jednak. I wtedy skad JA mam wiedziec kiedy powinien list dotrzec? To finansujacy powinien miec wglad w to, ze przesylka nie dotarla.

Ale sprawa terminu dostarczenia faktury to tylko przyklad na to ze po drugiej stronie jest firma, ktora pomyslala o wszystkim pod swoim katem. W druga strone dziala to "mniej sprawnie".

Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Luk4as »

A jak nie masz rachunku za prąd to czekasz aż Ci prąd odetną czy działasz coś w temacie ?

Głowa do góry, na pewno nikt nie chce Cie oszukać.

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: paprotek »

Nie wypowiadam się w temacie, bo leasing mnie w ogóle nie dotyczy. Ale taka mała dygresja.
Teo pisze:
18 mar 2019, 13:43
(...) po drugiej stronie jest firma, ktora pomyslala o wszystkim pod swoim katem. W druga strone dziala to "mniej sprawnie".
Abstrchując od opisanych powyżej praktyk VWB, to znasz firmę która została założona po to, żeby myśleć o dobrze pod kątem swoich klientów, a nie o dobrze właściciela? Zawsze istnieje możliwość ze skorzystania usług innej firmy jeśli ta Ci nie pasuje - na szczęście..

Oczywiścnie nie pochwalam ukrywania jakiś zapisów, ale tam pracuje cały sztab ludzi, którzy tylko kombinują, żeby VWB wyszedł na tym dobrze, a nie klient!

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: root »

Teo pisze:
18 mar 2019, 13:26
nikt nie chce dac zadnych informacji pisemnych o tej ofercie. VW Bank zdaje sie jej wstydzic. Podpisalem umowe leasingu, ale nie ma w niej nic o tym, ze ubezpieczenie musze kupic w Salonie. Pytam wiec czy musze - no, musze, bo tak mowi ta promocja. Prosze o jakis dokument oficjalny... takiego BRAK.
Jeżeli to istotnie jest promocja, to musi być regulamin promocji…
Teo pisze:
18 mar 2019, 13:26
Problem jest jednak dla mnie w tym, ze powazna duza firma z rynku finansowgo zachowuje sie niepowaznie. […] z jednej strony powazna firma zabezpiecza w pelni swoje interesy, a z drugiej traktuje mnie z gory nie dajac mi nawet warunkow promocji na ktora sie zgodzilem. Wiecej - nie jest w stanie otrzymac zadnego oficjalnego i publicznego dokumentu nawet salon...
Witaj w świecie… Jak brałem leasing (nie na Skodę), to analizowałem OWL różnych banków. I uwierz mi, że w każdym bank jest zabezpieczony z każdej strony, a klient może co najwyżej prosić.
Najbardziej mi się podoba wpis (chyba to jest nawet z VWL), że jak stopy procentowe pójdą do góry, to bank podwyższy ratę. A jak stopy pójdą w dół, to klient może zwrócić się z prośbą do banku o zmniejszenie raty. I tak to działa w bankowości…

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Orłoś »

Widzę, że to czy ubezpieczenie trzeba czy nie trzeba wykupić jest zależne od dealera. Trzeba pamiętać, że każdy dealer to w zasadzie inna firma i niektórzy dealerzy wciskają te ubezpieczenia do leasingu, bo tak jak pisał hetman72 mają od tego premię. Mnie do takiego ubezpieczenia nikt nie przymuszał na szczęście. Mogłem sobie wybrać czy chce w racie czy jednorazowo, czy skorzystam z zewnętrznego ubezpieczenia czy u nich.
Moim zdaniem nie jest to wina VW banku tylko danego dealera, który chce sobie podbić statystykę sprzedaży, a może niektórzy dealerzy mają nakaz dopisania ubezpieczeń do leasingu??? Tak czy siak sprawa jest śmierdząca :|
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: CZy ubezpieczenie TRZEBA kupic u dealera ?

Post autor: Teo »

LUK4ASs: ponawiam: to byl tylko przyklad, ze najdrobniejszy szczegol podkrecaja pod siebie, i ok, ale wtedy oczekiwalbym takze, ze profesjonalizm bedzie w druga strone - co do twojego przykladu - dokladnie wlanie tak robie - jesli faktura nie przychodzi, to jej nie place, niby dlaczego mam za dowolna firme prowadzic kartoteke wyslanych faktur? dostaje - place - ich sprawa, czy wyslaja to w taki sposob, zeby mieli potwierdzenie - powiem wiecej w - przypadku pradu wprawdzie nikt mi go nigdy nie odlaczyl, ale wezwanie dostalem - i odsetki mi anulowali, bo nie byli w stani eudowodnic wyslania faktury - a ja faktycznie jej nie dostalem.

PAPROTEK: oczywiscie ze firmy finansowe dbaja o dobro glownie swoje, ALE nie o tym pisalem... pisalem mniej wiecej o tym, ze skoro tak wlasnie jest jak ustalilismy - ze firmy bronia swojego do przesady (i tylko swego), to i ja mam prawo byc rygorystyczny w ich kierunku... dla przykladu - jesli bedzie to osiedlowy warzywniak, ktory czasem dolozy jedna marchewke wiecej niz zwazone, zatrzyma mi cos specjalnie dla mnie, albo chociaz sprzedawca bedzie sie usmiechal przy zakupach i zapyta co tam u chorego brata, to nie bede mu sprawdzal certyfikatow fitosanitarnych i czasem jak nie wyda 20 groszy, bo nie bedzie miec, to nie bede ich wymagal... ja mam prawo zachowywac sie dokldnie tak, jak bank zachowuje sie w stosunku do mnie.

ROOT: tak mi sie wlasnie wydawalo... ale informacje do ktorych dotarlem (juz nie wspomne gdzie) mowilą, ze to leasing (promocja) dla firm a nie dla konsumentow - i regulaminu byc nie musi oraz, ze firma ma siedzibe w DE i w Polsce wiele moze, ale nie musi - i po tej informacji tym bardziej UOKiK mnie przekonuje, ze moze ktos powinien sie temu wreszcie przygladnac...

ORŁOŚ: raczej jednak nie od Dealera, chodzi o typ promocji - u tego konkretnego dealera tez moge sobie brac "zwykly" leasing, ale bedzie drozszy...
........................

I widzicie - tu jest pies pogrzebany i w tym prawdopodobnie VW bank ma problem, ze nie wypuszcza dokumentow: gdyby VW bank oferowal kilka produktow na raz w łączonej sprzedazy, to ok. Ma prawo taka promocje zrobic. ALE jesli sprzedaz łączona jest kilku produktow roznych firm, to prawa takiego juz nie ma. Tzn uzaleznienie kupna czegos (lub lepszych warunkow tego kupna) od kupna czegos innej firmy, to juz chyba jest zlamanie prawa.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019, 15:04 przez Teo, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ