Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
Luk4as
Posty: 848
Rejestracja: 09 sie 2017, 21:00
Samochód: Skoda
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Luk4as »

Tył Karoq w wersji podstawowej słaby, w wersji Sportline bardziej dopracowany



Sponsor

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Sponsor


chemik22
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2019, 9:37
Samochód: brak
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: chemik22 »

Wczoraj pojeździłem trochę Atecą i Kugą oba z silnikami 150 KM celowo jednym samochodem po drugim aby mieć dobre porównanie.


Moje spostrzeżenia:
- Ateca ma mniejsze i mniej wygodne lusterka niż Kuga, może kwestia przyzwyczajenia
- Zawieszenie w obu sprawuje się na podobnym przyjemnym poziomie - sprawdzane na odcinku testowym zwanym też drogami Łódzkimi ;)
- Kierownica w Atece chodzi ekstremalnie lekko (przyjemnie?) w porównaniu z Kugą (jak i moją Astrą IV)..
- Wygląd Ateki z przodu jak dla mnie lepszy od Kugi ale nie ma co narzekać i w tym drugim. Trochę po prostu Kuga jest bardziej napakowany, dłuższy o kilka centymetrów i nawiązuje z wyglądu do dużych "prawdziwych amerykańskich" SUV. Więc zależny co kto lubi...

- Spalanie w Atece miałem o litr mniej przy podobnej jeździe. To oczywiście nie jest miarodajne ale warto mieć to z tyłu głowy. Wynik dodatkowo o tyle zaskakujący że Ateca była w automacie a Kuga w manualu. Generalnie po jeździe automatem wiem że na pewno chcę manual, oczywiście doceniam posiadanie automatu i relaks lewej nogi, prawej ręki ale to nie dla mnie i nigdy nie będzie mi tego brakować. Po za tym jak depnie się mocniej to nieprzyjemnie wyje, zrzucając przełożenie skrzyni o 2 w dół i wkręcając się na wysokie obroty silnika..

- Wnętrze obu modeli mi się podobało, Kugi nawet bardziej, wygodniejsze fotele miał na pewno.

- Cena obu modeli jest bardzo podobna Kuga (nawet z nieco bogatszym od Ateki wyposażeniem, jak np. otwieranie automatyczne klapy bagażnika, mapy, rozpoznawanie znaków, kamera cofania, auto parkowanie i inne mało istotne w sumie dla mnie udogodnienia) jest o 2 tys. tańsza, co oczywiście wynika ze względu na końcówkę produkcji tego modelu (od stycznia nowa wersja) i gdyby nie ta wyprzedaż to Kuga była by droższa o ok 8 tys. zł, wiem bo sprawdzałem cennik z 2018 roku.


No i dylemat pozostał bo o ile Ateka wygrywa z Karoq to dalej jest zasadniczy problem. Czy brać generalnie nieco lepiej wyglądający model, z bardziej ekonomicznym silnikiem (który może okazać się mnie trwałym lub bardziej awaryjnym bublem).. Czy też nieco bardziej napakowaną i cięższą z wyglądu jak i w masie Kugę ze sprawdzonym silnikiem ale droższym przy dystrybutorze o te 5 -10 zł na 100 km. Finalnie oczywiście korzystając z tak samo przyjemnej jazdy w obu przypadkach..


Ps. Jak wam działają czujniki parkowania w Atece ? Nie miałem za dużo okazji aby je testować ale jakoś tak odniosłem wrażenie że są mniej przewidywalne niż moim zdaniem genialnie działające czujniki w poczciwej Astrze IV.


Komentarze ? ;)

chemik22
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2019, 9:37
Samochód: brak
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: chemik22 »

Frodo pisze:
22 lip 2019, 8:34
chemik22 pisze:
21 lip 2019, 13:23
Wczoraj pojeździłem trochę Atecą i Kugą oba z silnikami 150 KM celowo jednym samochodem po drugim aby mieć dobre porównanie.
Dlaczego te konie Kugi są takie ospałe? Według https://de.wikipedia.org/wiki/Ford_Kuga nawet wersja 242/230 konna ma gorszy czas 0-100 od... 1.5 TSI, a 1.5 Forda jest gorsza od 1.0 TSI... :shock:

W sumie tego jakoś nie odczułem ale ze stoperem nie jechałem. Niemniej Kuga jest po pierwsze cięższy, po drugie ma gorszy współczynnik oporu powietrza (0.38 a Ateca bodajże 0.33).. Pewnie to główny powód zarówno spalania jak i po części czasu 0-100.. Choc że wersja 240 KM jest gorsza od 1.0 TSI to ciekawe, może ktoś źle wpisał do tabelki ;)

citek10
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2019, 7:49
Samochód: Seat Ateca xcellence 2.0 TDI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: citek10 »

Cześć.
Cieszę się, że tu trafiłem (forum Ateci) bo pewne sprawy mogłem sobie uporządkować.
A mianowicie:
1. 1.5 Eco TSI 150KM w manualu - za każdym razem rozpoczynałem konfigurator od tego silnika, ale po wpisach tutaj na forum odnośnie tego silnika raczej będę zaczynał od 2.0 TDI CR 150. Tymbardziej że cena bazowa nie różni się tutaj znacząco (1.5 Eco TSI -116.000 , 2.0 TDI CR - 117.800) . Mówię tutaj o wersji FR.
Jednak zostanę przy dieslu.

2. Miałem przyjemność jechać próbnie, jednego dnia, i Kugą z silnikiem 2.0TDCI i Atecą (FR) 1.5 TSI i pierwsze moje spostrzeżenie , jeżdżącego samochodem z silnikiem dieslowskim 2.0 - Kuga wygrała, była cichsza, przycisnałem sobie ją mocniej trochę i ledwo co 2,5tys obrotów przy 6 biegu i 130km/h. Atecą też mocno przycisnąłem i już przy 120km/h było 3tys obrotów i głosniej w środku.
Ogólnie po tym jednym dniu Kuga wygrała pod względem jakości jazdy. Fakt - nie porównywałem takich samych silników.

3. Jeśli chodzi o wnętrze - Ateca ładniejsza zdecydowanie.

4. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny - jak dla mnie remis. Zarówno Kuga (tylko Titanium) jak i Ateca (szczególnie w wersji FR) mają pazur. Na plus u Ateci - ledy, czego nie ma w Kudze. Kuga - większy bagażnik, mozliwość regulacji tylnych siedzeń.

5. Cena: Ford daje większe rabaty.

Mam wiele jeszcze przemyśleń np jeśli chodzi o sposoby finansowania (Ford - VW) i w ogóle.
Taki metlik w głowie że chyba odpuszczę kupowanie nowego auta dopóki nie sprzedam swojego - i z tym tez jest duży problem, na tyle że czasami myslę że samochód na wynajem byłby najlepszym rozwiązaniem.
No ale cóż. Wiem jedno: 1.5 TSI odpada

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Kuchar »

citek10 pisze:
24 lip 2019, 9:00

2. Miałem przyjemność jechać próbnie, jednego dnia, i Kugą z silnikiem 2.0TDCI i Atecą (FR) 1.5 TSI i pierwsze moje spostrzeżenie , jeżdżącego samochodem z silnikiem dieslowskim 2.0 - Kuga wygrała, była cichsza, przycisnałem sobie ją mocniej trochę i ledwo co 2,5tys obrotów przy 6 biegu i 130km/h. Atecą też mocno przycisnąłem i już przy 120km/h było 3tys obrotów i głosniej w środku.
Ogólnie po tym jednym dniu Kuga wygrała pod względem jakości jazdy. Fakt - nie porównywałem takich samych silników.
Nie ma co porównywać raz że różnych pojemności, dwa benzyny z dieslem. :D
Z tego co napisałeś wydaje się, że nie zależy Ci za bardzo na czasie, bo z tym w przypadku Ateci też bywa różnie, ja na swoją oczekuje ok 3/4msc, a to nie wszystkim może odpowiadać ( a im bliżej odbioru tym bardziej się dłuży :evil: )

citek10
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2019, 7:49
Samochód: Seat Ateca xcellence 2.0 TDI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: citek10 »

Kuchar pisze:
24 lip 2019, 10:09

Nie ma co porównywać raz że różnych pojemności, dwa benzyny z dieslem. :D
Z tego co napisałeś wydaje się, że nie zależy Ci za bardzo na czasie, bo z tym w przypadku Ateci też bywa różnie, ja na swoją oczekuje ok 3/4msc, a to nie wszystkim może odpowiadać ( a im bliżej odbioru tym bardziej się dłuży :evil: )
Tak, za bardzo mi nie zależy na czasie kupna nowego auta. To uzależnione jest też od sprzedaży tego którego mam. Jak sprzedam zacznę poważniej myśleć o kupnie.
A tak apropos, nigdy nie brałem leasingu ani wynajmu, jak to jest. Gdy oczekuje się na samochód załóżmy 4 miesiące to już się płaci raty czy dopiero jak samochód się odbierze ?
Pewnie to głupie pytanie :)

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Kuchar »

citek10 pisze:
24 lip 2019, 12:21

Tak, za bardzo mi nie zależy na czasie kupna nowego auta. To uzależnione jest też od sprzedaży tego którego mam. Jak sprzedam zacznę poważniej myśleć o kupnie.
A tak apropos, nigdy nie brałem leasingu ani wynajmu, jak to jest. Gdy oczekuje się na samochód załóżmy 4 miesiące to już się płaci raty czy dopiero jak samochód się odbierze ?
Pewnie to głupie pytanie :)
Eee no coś Ty, dlaczego miałbyś płacić za coś czego jeszcze fizycznie nie ma dealer, baa nawet fabryka?! :D
Przed zakupem wpłacasz jakby zaliczkę dealerowi w wysokości bodajże 10% wartości samochodu, a potem to już zależy jak finansujesz.
Ustalasz sobie poziom opłaty wstępnej (ile % ) i na zasadzie tego ile wartości pojazdu wpłacisz od razu to raty będziesz miał od pozostałości kwoty (im więcej wpłacisz na wstępie tym niższa będzie rata).

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Felix »

citek10 pisze:
24 lip 2019, 9:00
2. Miałem przyjemność jechać próbnie, jednego dnia, i Kugą z silnikiem 2.0TDCI i Atecą (FR) 1.5 TSI i pierwsze moje spostrzeżenie , jeżdżącego samochodem z silnikiem dieslowskim 2.0 - Kuga wygrała, była cichsza, przycisnałem sobie ją mocniej trochę i ledwo co 2,5tys obrotów przy 6 biegu i 130km/h. Atecą też mocno przycisnąłem i już przy 120km/h było 3tys obrotów i głosniej w środku.
Ogólnie po tym jednym dniu Kuga wygrała pod względem jakości jazdy. Fakt - nie porównywałem takich samych silników.
Hmm, ciekawe. Nie jeździłem Atecą z manualem, ale w Leonie 1.4 TSI przed liftem 3000 RPM było przy 140km/h, a nie 120.
Dziwne by było, gdyby tak skrócili 6 bieg...
Mnie to i tak nie dotyczy - w 1.5 z DSG jest 2500 RPM przy 140 km/h na 7 biegu :)

citek10
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2019, 7:49
Samochód: Seat Ateca xcellence 2.0 TDI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: citek10 »

.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2019, 20:30 przez citek10, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Janisz »

citek10 pisze:
06 paź 2019, 9:35
Wczoraj widziałem dwie Ateci w Warszawie :
1. Orange na Al. Jerozolimskich
2. Czarną FR-kę na Modlińskiej
Mega dużo wniosłeś swoim postem do tego tematu. Ja z resztą też ale nie mogłem się powstrzymać. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że irytujące jest tworzenie burdelu w tematach przez takich ignorantów jak Ty nie trzymających się pewnych prostych zasad.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

ODPOWIEDZ