Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Wszelkie dyskusje związane z zakupem Seata Ateca i Cupry Ateca
Awatar użytkownika
DarekWa
Posty: 337
Rejestracja: 27 sty 2020, 19:20
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca XC 2.0 TSI 190 KM 4Drive DSG7 (RM20)
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: DarekWa »

jak zakryjesz przód, to wygląda dalej jak Ateca



Sponsor

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Sponsor


Online
Awatar użytkownika
S3ker
Posty: 285
Rejestracja: 22 sty 2019, 17:10
Samochód: ATECA MY19 1.5 TSI DSG XC BLACK
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: S3ker »

Teraz jak bym miał wybierać Ateka czy Karoq to poszedł bym w stronę Karoqa sportline :) choć ateka w fr wygląda zacnie to kilka rzeczy na rzecz skody mnie przekonuje :)
Seat Ateca Black Magic 1.5 TSI DSG7 150KM Xcellence

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Rafiner »

S3ker pisze:
27 sty 2022, 22:17
Teraz jak bym miał wybierać Ateka czy Karoq to poszedł bym w stronę Karoqa sportline :) choć ateka w fr wygląda zacnie to kilka rzeczy na rzecz skody mnie przekonuje :)
Ale tak samo wyposażone, to Ateka wychodzi taniej.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Online
Awatar użytkownika
S3ker
Posty: 285
Rejestracja: 22 sty 2019, 17:10
Samochód: ATECA MY19 1.5 TSI DSG XC BLACK
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: S3ker »

Co nie zmienia faktu że w Karoqu nowym ofc masz dużo lepsze światła, sportline ma kubełki i parę ciekawszych dodatków z simply clever czego w seacie nie ma i nie będzie :)
Seat Ateca Black Magic 1.5 TSI DSG7 150KM Xcellence

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: tomal218 »

S3ker pisze:
29 sty 2022, 13:57
Co nie zmienia faktu że w Karoqu nowym ofc masz dużo lepsze światła, sportline ma kubełki i parę ciekawszych dodatków z simply clever czego w seacie nie ma i nie będzie :)
Też wybrałbym Skodę ale ze znaczkiem seata ,nienawidzę znaczka skody a najlepiej pasuje mi znaczek VW ale mnie nie stać 8-)
oso soplón !!! :lol:

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Rafiner »

S3ker pisze:
29 sty 2022, 13:57
Co nie zmienia faktu że w Karoqu nowym ofc masz dużo lepsze światła, sportline ma kubełki i parę ciekawszych dodatków z simply clever czego w seacie nie ma i nie będzie :)
Ja mam Skodę i szczerze, to z tego clever nie korzystam. Ani haczyki, ani przegródek w bagażniku, czy siatek nie używam, szyb nie skrobie, śmieci nie daję do pojemniczka.
Jedynie co potencjalnie mógłbym użyć, to stoliczki z tyłu, czego nie ma Ateka, ale nie czuje ich braku.
Varioflex w ogóle mnie nie interesuje.

Karoq czy Ateka to wybór zależny od kwestii podobania się i ceny. Tu nie ma złego wyboru. Technika ta sama.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Misiek »

tomal218 pisze:
29 sty 2022, 20:12

...
nienawidzę znaczka skody a najlepiej pasuje mi znaczek VW ale mnie nie stać 8-)
No to już Cię lubię, a dla mnie najfajniejszy z fajnych jest znaczek Cupry - po prostu mistrzostwo świata ! Pomijam sławę i renomę jakiejkolwiek marki, nic innego, tylko i wyłącznie wygląd znaczka.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: coulomb »

Zastanawiałem się pomiędzy Karoqiem na Atecą i wygrała ostatecznie Ateca. W sumie to Ateci nie rozważałem na początku w ogóle bo w ogóle nie myślałem o Seatach (hiszpańska marka, mniej salonów i serwisów w okolicy, prawdopodobnie większe problemy z korozją etc.). Po prostu nie wiedziałem, że Ateca w ogóle istnieje ;). Myślałem również nad Grandlandem-X, Quasqai oraz RAV4. Grandland-X odpadł, bo wchodził lift który nie miał już benzynowego silnika 1.6 a wersje przedliftowe na placach nie miały dodatków na które mi zależało, a jak już miały to osiągało większe ceny (ponad 145 tys.). Nowy Quasqai wychodził dużo drożej. RAV4 z dodatkowmi na których mi zależało, wychodził duuużo drożej.

Co do Ateca vs. Karoq...
Bardzo ważnym kryterium dla mnie była długość gwarancji. Nie ufam nowoczesnej, naszpikowanej elektroniką motoryzacji. Wiem jak wygląda teraz sytuacja z półprzewodnikami - bardzo często dają zamienniki komponentów, które nie były dokładnie testowane. Duży popyt może sprzyjać również przymykaniu oczu na jakość. Dużym plusem Ateci jest 5-letnia gwarancja. Karoq miał tylko 2 lata, a za dodatkowe 2 lata trzeba było dopłacić.

Ateca Style podoba mi się (i żonie :)) bardziej. Karoq Style ma chromowane elementy wokół szyb, srebrne relingi - nie lubię chromu. Dodatkowo z pakietów i zależności z konfiguratora Skody dochodziły również inne funkcjonalności, których nie tylko nie potrzebuję, a wręcz nie chcę - np. KESSY FULL, czy elektrycznie otwierana klapa bagażnika. W konfiguratorze Ateci byłem w stanie wybrać dokładnie to czego chciałem w niższej cenie. Sporo robiła promocja na pakiet Comfort+ oraz dość niska dopłata za pakiet XL.
Ateca ma nieco niżej światła przeciwmgłowe - w przypadku tych świateł im niżej tym lepiej.
Ateca wygląda zdecydowanie ładniej, bardziej dynamicznie - zwłaszcza z przodu. Te łamane reflektory w Karoq po FL mi się nie podobały.
Przydatnym bajerem są schowki pod fotelami z przodu.

To co podobało mi się w Karoqu (przedliftowym, nie mam pojęcia czy po lifcie nadal to jest i jakich cenach) i nieco żałuję, że nie ma w Atece:
- gniazdko 230V w podłokietniku, gdzie łatwo można podpiąć np. laptopa podczas jazdy (Ateca ma gniazdko 230V w bagażniku)
- gniazdo USB w podsufitce koło lusterka (przydatne do łatwego podłączenia kamery). Chociaż też nie wiem, czy bym je wziął w Karoqu, bo zaciągało ono kilka innych zależności za dodatkowe około 5 tysięcy.
- składane oparcie fotela pasażera

Ateca wyszła mi bodajże 3 tysiące taniej. Niedużo, stąd wahałem się jeszcze - w końcu np. jest więcej salonów Skody i mógłbym coś utargować. Może zniósłbym ten chrom i KESSY FULL, ale w Karoqu nie pasowało mi również to, że nikt nie był w stanie mi dać jasnej informacji, czy zamawiając samochód na jesieni dostanę wersję przed, czy po liftingu. W przypadku wersji poliftingowej mówiono, że musiałbym wtedy "prawdopodobnie" dopłacić różnicę w cenie. W sumie to czekałem z decyzją na polski cennik nowego Karoqa, ale się nie doczekałem. Pojawił się czeski konfigurator i zauważyłem, że zmienili podejście - wiele dodatków dostępnych dotychczas indywidualnie, pogrupowano w dużych, drogich pakietach. Przeliczając korony na złotówki wyszło mi, że Karoq po liftingu kosztowałby mnie prawdopodobnie jeszcze dodatkowe kilka tysięcy drożej. To był już taki ostateczny powód zamówienia Seata.
Kolejnym powodem był prawdopodobnie dłuższy okres oczekiwania na Karoqa - przez kilka miesięcy zamówienia były wstrzymane, zrobiła się pewnie kolejka chętnych na wersję poliftingową, Polska oczywiście nadal bez cennika, czyli pewnie na samym końcu.

Atecę mogłem zamówić z gwarancją ceny, co uczyniłem na początku grudnia i mam nadzieję go dostać w tym roku :)

Bonifacy
Posty: 628
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: Bonifacy »

Czytam sobie cennik Skody Karoq na r.m. 2023 i przy pozycji Travel Assist widzę uwagę: bez Side Assist, bez Rear Traffic Alert. Te dwie rzeczy nie pojawiają się nigdzie indziej. Ciekawe, czy w ogóle zrezygnowali z tych elementów ze względu na trudności, czy są jakieś inne przyczyny?

Zaraz zaraz. Dopisuję, bo w cenniku Ateki też nie widzę tych elementów. Czyżby ich już nie montowali?

MrNobody
Posty: 48
Rejestracja: 23 mar 2022, 14:56
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 DSG
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Ateca czy Karoq, wybór świadomy czy rzut monetą ?

Post autor: MrNobody »

Dokładnie tak samo jest w Seacie. Obie funkcje wymagają radarów w tylnich nadkolach i zniknęły z konfiguratora w okolicach kwietnia.

Może kiedyś wrócą. Ponoć sytuacja z półprzewodnikami się poprawia.

Ja zamówiłem swoją Atecę pod koniec marca i dotarła do mnie z side assistem i rear traffic alert (czy jak to tam się w seacie nazywa).

ODPOWIEDZ