Docieranie nowego auta

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
MarKon83
Posty: 26
Rejestracja: 01 lut 2020, 21:31
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI 190 KM DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Docieranie nowego auta

Post autor: MarKon83 »

Witam,

Chciałbym się zapytać o Wasze zdanie na temat docierania (pierwsze nowe auto).
Wiem że teraz auta są już wstępnie dotarte, ale ciągle zaleca się bardziej delikatną jazdę przez 1500km.
No właśnie, tylko co to dokładnie oznacza?
Zauważyłem że przy spokojnej jeździe silnik pracuje na max 1500 obrotów - jakbym jechał manualnie to bym pomyślał że wręcz się dusi.
Ale tutaj najwidoczniej tak ma być.
Jednak to niby "docieranie" w jakim przedziale powinno być? Do 3500?
Ale kto osiąga więcej? Trzeba by chyba super dynamicznie jeździć, albo wyjechać na autostradę i jechać prawie 200 aby naprawdę wyżyłować ten silnik, no ale to już byłaby po prostu głupota.

Reasumując, czy "docieranie" przez pierwsze 1500km nie powinno nazywać się normalną jazdą a nie delikatną? Dla mnie delikatna jazda to spalanie 6,5l. A coś mi się zdaje że w docieraniu chodzi o coś bardziej normalnego - czyli akurat w przypadku tego auta 10-12 w mieście, a 8-10 na trasie.

Na marginesie: na zimnym silniku staram się jechać naprawdę bez szaleństw, ale to tylko pierwsze 5+ minut, potem jadę normalnie.

Jakie macie zdanie w tym temacie?



Sponsor

Docieranie nowego auta

Sponsor


decees
Posty: 14
Rejestracja: 14 lut 2020, 9:22
Samochód: Leon 1.4 TSI 122KM@160KM
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Docieranie nowego auta

Post autor: decees »

Cześć, ja natknąłem się na porady żeby jeździć na 1/3 maksymalnych osiągów (dosyć ogólne stwierdzenie), lub nie przekraczać 1/2 obrotów zakresu dostępnego dla maxymalnego momentu. W tym wypadku dawałoby to zakres do 2800 obrotów.
Generalnie zasada jest chyba taka, żeby przez te 1500km unikać pałowania do odcinki czy też pomiarów 0-100 w trybie Sport, launch controli i tym podobnych szaleństw, a potem wymienić olej i jeździć już "normalnie"

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Docieranie nowego auta

Post autor: root »


Zablokowany