Katalizator - czy kradną ?

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Teo »

Tak się zastanawiam czy mam się jakoś specjalnie bać o katalizator w mojej Atece ? Czy jest do niego prosty dostęp w naszych autach ?



Sponsor

Katalizator - czy kradną ?

Sponsor


Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Misiek »

Teo pisze:
22 paź 2020, 2:00
Tak się zastanawiam czy mam się jakoś specjalnie bać o katalizator w mojej Atece ? Czy jest do niego prosty dostęp w naszych autach ?
Nie dalej jak 2, 3 tygodnie temu u nas przyłapali dwóch młodzików na kradzieży, wycinaniu spod zaparkowanego samochodu akumulatorową kątówką, w biały dzień. Do tego pobili interweniującego policjanta, więc proceder wycinania katalizatorów nie słabnie, a zastosowane przed kilkoma laty metody ukrócenia (sprzedaż czegokolwiek na złomie tylko za okazaniem dowodu osobistego) nic nie dały. Dopóki złomy będą płaciły tyle ile płacą i do tego nie zadawały zbędnych pytań (a powinni, bo jeżeli jednorazowo ktoś przynosi kilka katalizatorów, to zdecydowanie nie ze swojego auta), to proceder będzie trwał w najlepsze. A czy w Atekach jest łatwo - wystarczy wjechać na pierwszy lepszy kanał i zajrzeć pod spód, czy jest w tunelu środkowym, czy łatwo dostępny gdzieś z boku.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Kuchar »

Teo pisze:
22 paź 2020, 2:00
Tak się zastanawiam czy mam się jakoś specjalnie bać o katalizator w mojej Atece ? Czy jest do niego prosty dostęp w naszych autach ?
Nie bój się, wolą kraść te łatwiej dostępne i przystępniejsze do upłynnienia.
Za ten post autor Kuchar otrzymał podziękowanie:
Teo (22 paź 2020, 13:16)
Ocena: 5.26%

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Teo »

Kuchar pisze:
22 paź 2020, 10:35
Teo pisze:
22 paź 2020, 2:00
Tak się zastanawiam czy mam się jakoś specjalnie bać o katalizator w mojej Atece ? Czy jest do niego prosty dostęp w naszych autach ?
Nie bój się, wolą kraść te łatwiej dostępne i przystępniejsze do upłynnienia.
Czyli rozumiem, ze w Atece nie jest latwo dostepny oraz jest trudniejszy do uplynnienia ? Jesli tak, to fajnie, bo w mojej okolicy niestety to tez plaga. Ale jak czytam - wszedzie. Dzieki :)

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Endrju »

No jakoś super trudno nie jest, ale myśląc kategorią że wytną to nikt by nie kupował aut z katalizatorami.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Kuchar »

Chodzi też o sposób zbycia, katalizator z tak świeżego auta jak Seat Ateca budzi od razu podejrzenie. ;)

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: sailor 88 »

Współczesne układy katalityczne są mocno rozbudowane, zarówno w TSI jak i TDI. Przeważnie układ jest dwukomorowy, katalizator wstępny a po nim zasadniczy. Występujący obecnie dodatkowo filtr cząstek stałych( GPF lub DPF) może być zintegrowany zarówno z pierwszym jak i z drugim, zależnie od modelu. W jednostkach o większej mocy np.2.0TSI katalizator zasadniczy może być dwukomorowy (dwa równoległe). Co do dostępności, to tyko wstępny jest trudno dostępny, bo zaraz za kolektorem wydechowym. Zasadniczy można "wyciąć" w kilka minut od spodu...
Na dodatek oba stanowią monolit, w przypadku wycięcia jednego trzeba kupić całość...

1,5 TSI
Obrazek

2.0 TSI


Obrazek

W realu...

Obrazek
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 4):
Frodo (22 paź 2020, 18:56) • JACA (22 paź 2020, 19:51) • Misiek (22 paź 2020, 23:47) • coulomb (09 lip 2022, 23:49)
Ocena: 21.05%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Teo »

Tak naprawde wystarczylby i mandat 100 zł, gdyby była pewność jego otrzymania... A to prosto zrobic - spisanie z dowodu osobistego i zapłata na konto bankowe, a nie do ręki.
Wiecie jak robią w komisach w USA zeby zapewnic, ze cos nei jest kradzionego? Po oddaniu do komisu danej rzeczy obligatoryjnie wchodzi ona do magazynu na jakis okres czasu, np. 30 dni, do ktorego policja ma nonstop dostep. Dopiero po tej "kwarantannie" mozna rzecz sprzedawac.
Za ten post autor Teo otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Frodo (22 paź 2020, 19:16) • Misiek (22 paź 2020, 23:48)
Ocena: 10.53%

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Misiek »

Endrju pisze:
22 paź 2020, 16:17
No jakoś super trudno nie jest, ale myśląc kategorią że wytną to nikt by nie kupował aut z katalizatorami.
To jeszcze są bez, na normalnych, cywilizowanych rynkach, poza Indiami na przykład ?
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Katalizator - czy kradną ?

Post autor: Misiek »

sailor 88 pisze:
22 paź 2020, 18:33
Współczesne układy katalityczne są mocno rozbudowane, zarówno w TSI jak i TDI. Przeważnie układ jest dwukomorowy, katalizator wstępny a po nim zasadniczy. Występujący obecnie dodatkowo filtr cząstek stałych( GPF lub DPF) może być zintegrowany zarówno z pierwszym jak i z drugim, zależnie od modelu. W jednostkach o większej mocy np.2.0TSI katalizator zasadniczy może być dwukomorowy (dwa równoległe). Co do dostępności, to tyko wstępny jest trudno dostępny, bo zaraz za kolektorem wydechowym. Zasadniczy można "wyciąć" w kilka minut od spodu...
Na dodatek oba stanowią monolit, w przypadku wycięcia jednego trzeba kupić całość...

1,5 TSI
Obrazek

2.0 TSI


Obrazek

W realu...

Obrazek
Jezu, Sailor znów zabłysnął wiedzą na kolejny temat, toż to przecież istna kopalnia wiedzy - mało tego - cały Śląsk (plus Bełchatów) kopalń wiedzy ! ! ! Tylko podziwiać i zazdrościć.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ