1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Harrisa
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:23
Samochód: Seat Ateca 1.5 EcoTSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Harrisa »

Cześć
Czy ktoś przerabiał temat zatankowania ON do Ateca do silnika benzynowego (2019 rok, 1.5 TSI)?
Auto zatankowałem pod korek i zdążyłem wrócić do domu, ale następnego dnia już go nie odpaliłem (i dopiero wtedy się zorientowałem, że wyciąłem taki numer).

Co teraz, w jaki sposób opróżnić bak z ON?
Może ktoś poleci specjalistę we Wrocławiu, który się tym zajmie?



Sponsor

1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Sponsor


Awatar użytkownika
majcher
Posty: 349
Rejestracja: 31 gru 2016, 18:24
Lokalizacja: Radom
Samochód: Cupra Formentor VZ
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: majcher »

Jakim cudem wszedł pistolet od ON do wlewu PB? Swoją drogą katalizator pewnie będzie do wymiany.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2022, 10:43 przez majcher, łącznie zmieniany 1 raz.
Formentor VZ
Arona FR 1.0 DSG
był Ateca 1.4TSI

Awatar użytkownika
Orłoś
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2018, 15:47
Lokalizacja: pomorskie
Samochód: Ateca Xcellence 2.0 TSI
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Orłoś »

Jak mogłeś zatankować ON do benzyny? Pistolet od diesla ma większą średnicę, na siłę wciskałeś? ;)
Ateca Xcellence | 2.0 TSI 190KM | DSG7 | 4Drive | Magnetic Brown | Felgi 18" PERFORMANCE 36/2 MACHINED | Felgi 17" ABRERA II | Alcantara Black | Panorama | Comfort Assistant Plus | Podgrzewana przednia szyba | Navi | Elektryczna klapa bagażnika | Widok 360 | Ładowanie Qi | VC

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Misiek »

Harrisa pisze:
05 lip 2022, 10:27
Cześć
Czy ktoś przerabiał temat zatankowania ON do Ateca do silnika benzynowego (2019 rok, 1.5 TSI)?
Auto zatankowałem pod korek i zdążyłem wrócić do domu, ale następnego dnia już go nie odpaliłem (i dopiero wtedy się zorientowałem, że wyciąłem taki numer).

Co teraz, w jaki sposób opróżnić bak z ON?
Może ktoś poleci specjalistę we Wrocławiu, który się tym zajmie?
Mnie na szczęście jeszcze nigdy coś takiego się nie przytrafiło, ale faktycznie bardzo się obawiam, że jak już zacznę eksploatować "benzynę", to przyzwyczajenie od 17 lat do diesla może być silniejsze. Tym bardziej, że przez jakiś czas będę zmuszony jeździć i aktualnym dieslem i przyszłą benzyną. Pocieszam się tym, że zawsze przed uruchomieniem pistoletu ZAWSZE patrzę co jest na końcu węża.

A konkretnie, to nie mam dobrych wieści, ponieważ jeżeli już nie możesz odpalić, to niestety czekają Cię spore wydatki i nie jest to tylko i wyłącznie wyłącznie kwestia opróżnienia i przepłukania zbiornika. Kiedyś czytałem, że poza opróżnieniem i umyciem, przepłukaniem zbiornika może niestety być konieczna wymiana, naprawa lub przynajmniej regeneracja pompy paliwowej. Nie wiem także jak zareaguje na tą pomyłkę katalizator, czy filtr GPF. O konieczności przepłukania całego układu paliwowego, a szczególnie wtryskiwaczy, czy wymianie filtra paliwa nawet nie wspominam. Z drugiej jednak strony, to dobrze, że nie pomyliłeś się w drugą stronę, czyli nie zalałeś benzyny do diesla, bo pompa Common Rail jest jeszcze droższa od pompy do benzyny. Nie napisałeś, czy Twój samochód jest jeszcze na gwarancji, ale jeżeli tak, to nie ryzykowałbym i skorzystałbym jednak z jakiegoś ASO, a jeżeli nie, to szukałbym po prostu u Wujka Google, zwracając uwagę na opinie o mechanikach. Poza tym wydaje mi się, że jeżeli pompa paliwa nie została uszkodzona, to jednak jest to czasochłonna, ale dość prosta naprawa z którą powinien poradzić sobie każdy mechanik z co najmniej kilkuletnim "stażem". Życzę więc powodzenia i jak najmniejszych wydatków ... no i większej uwagi na przyszłość.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Harrisa
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2019, 9:23
Samochód: Seat Ateca 1.5 EcoTSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Harrisa »

Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.
A dla ciekawych, jak to możliwe, sam nie wiem ;)
Niczego nie wciskałem na siłę, była północ, byłem zmęczony, pistolet wsadziłem tak jak zawsze, byłem tylko lekko zdziwiony, że nie wszedł do samego końca, ale normalnie trzymał się w otworze i dało się zabezpieczyć, żeby paliwo leciało "do odbicia".
Użytkuję drugi samochód z ON, no i niestety w końcu się pomyliłem.

Samochód mam jeszcze na gwarancji, ale znając ASO, to każą mi wymienić pół auta :/

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Misiek »

Harrisa pisze:
05 lip 2022, 11:29
...
Samochód mam jeszcze na gwarancji, ale znając ASO, to każą mi wymienić pół auta :/
Do niczego Cię nie namawiam i nie przekonuję, ale za to jednak masz prawie 100 % pewności, że zrobią to solidnie i zgodnie z procedurami i ze sztuką, a z serwisem niezależnym może być różnie, zależy jak się trafi.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: sailor 88 »

Pocieszę Cię trochę...Raczej nic wielkiego się nie stało. W odwrotną stronę byłoby gorzej (benzyna zatankowana do diesel'a). Zaholuj lub zawieź auto do warsztatu, tam wiedzą co trzeba zrobić. Należy opróżnić zbiornik, przepłukać całą magistralę paliwową, zalać świeże paliwo i powinien odpalić i jeździć poprawnie. Olej napędowy ma dużo większą smarność niż benzyna i nie uszkadza pompy ani wtryskiwaczy. Ewentualnie mógł ucierpieć katalizator, ale to zależy od dystansu pokonanego ze stacji do domu. Do ASO raczej nie polecam, bo naprawa będzie droga i do tego stracisz gwarancję na silnik.
Bak możesz opróżnić wysysając, wypompowując zawartość wężykiem przez wlew (dużo zabawy), lub bezpośrednio przez wymontowanie pompy paliwa z baku, lub wyssanie po zdjęciu samego wężyka.
Pod tylną kanapą z prawej strony, jest duża plastikowa nakrętka, po jej odkręceniu masz dostęp do pompy, a tym samym do baku.

Tu podobna procedura poglądowa. Auto inne ale czynności te same:
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
Misiek (05 lip 2022, 22:51)
Ocena: 5.26%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: JACA »

Orłoś pisze:
05 lip 2022, 10:42
Jak mogłeś zatankować ON do benzyny? Pistolet od diesla ma większą średnicę, na siłę wciskałeś? ;)
Kolega zatankował kiedyś ON do motocykla :shock: Można :?: Można 8-)
Misiek pisze:...zawsze przed uruchomieniem pistoletu ZAWSZE patrzę co jest na końcu węża.
Pewnie każdy twierdzi, że patrzy a jak widzisz, można się w pośpiechu pomylić. Może trzeba testować organoleptycznie ;) :lol: 8-)
--
Jaca

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Misiek »

JACA pisze:
05 lip 2022, 22:00
...

Może trzeba testować organoleptycznie ;) :lol: 8-)
Próbować na smak zdecydowanie nie polecam, bo podobno i jedno i drugie smakuje paskudnie, ale już "na nos" jak najbardziej i to jest wyjście, bo zapach benzyny i oleju są zdecydowanie nie do pomylenia. Chociaż z drugiej strony, jak jest późno, człowiek zmęczony i prawie że ma mroczki przed oczami, to pewnie można i to pomylić.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: 1.5 TSI Zatankowanie oleju napędowego

Post autor: Misiek »

A teraz jeszcze przypomniały mi się dość liczne przypadki nagrane kamerkami samochodowymi, jak to "zapominalski", czy roztargniony kierowca odjeżdża spod dystrybutora z pistoletem i wężem we wlewie. Efekt : od tylko wyskoczenia pistoletu z wlewu, poprzez urwanie węża, po wyrwanie całego dystrybutora z fundamentu i pożar. A ile jest nagrań jadącego ulicą samochodu z urwanym pistoletem i kawałkiem węża we wlewie :)
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ