Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
konrut96
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2022, 6:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca XCELLENCE 1.5 TSI DSG7
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: konrut96 »

Ok, Ateca odebrana. Zostało ściągnięte poszycie drzwi kierowcy i niby ponownie poprawnie zamocowane z dokręceniem paru elementów. Przy odbiorze zostałem dodatkowo poinformowany, że faktycznie jest jakieś dzwonienie i brzęczenie spod maski (zgłaszałem to w poniedziałek), ewidentnie wg nich coś inaczej pracuje niż inne egzemplarze na placu z tym samym silnikiem i skrzynią. Mają do mnie dzwonić jak dorwą jakieś podkładki i wtedy je podstawią pod jakieś coś, co dostało jakiegoś luzu. Chyba gdzieś na którymś forum o tym czytałem. Możliwe, że tutaj. Jeżeli dojdzie do wymiany to zdam tu relacje.



Sponsor

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Sponsor


Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: sailor 88 »

konrut96 pisze:
01 wrz 2022, 15:31
Ok, Ateca odebrana. Zostało ściągnięte poszycie drzwi kierowcy i niby ponownie poprawnie zamocowane z dokręceniem paru elementów. Przy odbiorze zostałem dodatkowo poinformowany, że faktycznie jest jakieś dzwonienie i brzęczenie spod maski (zgłaszałem to w poniedziałek), ewidentnie wg nich coś inaczej pracuje niż inne egzemplarze na placu z tym samym silnikiem i skrzynią. Mają do mnie dzwonić jak dorwą jakieś podkładki i wtedy je podstawią pod jakieś coś, co dostało jakiegoś luzu. Chyba gdzieś na którymś forum o tym czytałem. Możliwe, że tutaj. Jeżeli dojdzie do wymiany to zdam tu relacje.
Pewnie chodzi o luz na cięgnie nastawnika turbiny, które to w niektórych egzemplarzach lubi hałasować (dzwoni/brzęczy), szczególnie na zimno po uruchomieniu. Po nagrzaniu się silnika ustaje...problem jest znany, wiele osób się z tym zgłasza do serwisów, które najpierw ściemniały i zwalały winę na rzekomo rozgrzewający się GPF, ale wielu użytkowników samodzielnie znajdowało przyczynę hałasu i palcem wskazywało miejsce. Teraz ogarniają temat i zakładają podkładki kasujące luz. Kiedyś takie cięgna miały regulację długości i luz się kasowało, teraz regulacji nie ma (w ramach oszczędności, oczywiście), więc jak się komu trafi...
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowanie:
konrut96 (01 wrz 2022, 20:57)
Ocena: 5.26%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

konrut96
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2022, 6:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca XCELLENCE 1.5 TSI DSG7
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: konrut96 »

Piękne dzięki Sailor88 za wytłumaczenie co do czego 😄 Czyli mam rozumieć, że jak założą podkładki to problem zniknie?

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: Misiek »

konrut96 pisze:
01 wrz 2022, 15:31
Ok, Ateca odebrana. Zostało ściągnięte poszycie drzwi kierowcy i niby ponownie poprawnie zamocowane z dokręceniem paru elementów. Przy odbiorze zostałem dodatkowo poinformowany, że faktycznie jest jakieś dzwonienie i brzęczenie spod maski (zgłaszałem to w poniedziałek), ewidentnie wg nich coś inaczej pracuje niż inne egzemplarze na placu z tym samym silnikiem i skrzynią. Mają do mnie dzwonić jak dorwą jakieś podkładki i wtedy je podstawią pod jakieś coś, co dostało jakiegoś luzu. Chyba gdzieś na którymś forum o tym czytałem. Możliwe, że tutaj. Jeżeli dojdzie do wymiany to zdam tu relacje.
No to jesteś szczęściarzem, bo na ogół wszystkiego się wypierają, niczego złego nie widzą, czy nie słyszą i jeszcze udowadniają, że się czepiasz. Może faktycznie jak pisze Sailor problem jest już na tyle znany (a przede wszystkim rozpoznany, rozwiązany) i "popularny", że nie da się już tego "zamieść pod dywan".
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: sailor 88 »

konrut96 pisze:
01 wrz 2022, 20:59
Piękne dzięki Sailor88 za wytłumaczenie co do czego 😄 Czyli mam rozumieć, że jak założą podkładki to problem zniknie?
Tego nie wiem, powinien zniknąć, jeśli to było przyczyną, ale to nie jest akcja serwisowa, tylko działanie w/g inwencji własnej mechanika... Łatwo sprawdzić czy to jest powodem tych dźwięków, ujmując w palce to cięgno przy pracującym silniku...dźwięk powinien zniknąć. Sądząc po Twojej wypowiedzi serwis jest na takim właśnie tropie...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
Eleonor
Posty: 347
Rejestracja: 12 paź 2019, 17:32
Samochód: Seat Ateca FR 1.5 TSI DSG 2020 Rodium Grey
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: Eleonor »

sailor 88 pisze:
02 wrz 2022, 0:04
ujmując w palce to cięgno przy pracującym silniku...dźwięk powinien zniknąć.
O jakim cięgnie piszecie - mógłby Ktoś fotkę zapodać ?
Ateca FR 1.5 TSI DSG - Rodium Grey 2020

konrut96
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2022, 6:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca XCELLENCE 1.5 TSI DSG7
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: konrut96 »

Prawdopodobnie chodzi o to cięgno.
Obrazek

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: sailor 88 »

konrut96 pisze:
02 wrz 2022, 9:35
Prawdopodobnie chodzi o to cięgno.
Dokładnie tak...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

konrut96
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2022, 6:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca XCELLENCE 1.5 TSI DSG7
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: konrut96 »

UWAGA!
Po prawie 3 miesiącach ciszy przez ASO nagle dzisiaj dostałem telefon, że dotarła do nich podkładka pod cięgno od nastawnika turbiny i umówiony jestem na "naprawę" na 29.11.
Nie wiem skąd to zostało wysyłane, ale chyba dostarczane było to na piechotę. Masakra, żeby na jedną podkładkę tyle czasu czekać (cud, że w ogóle😂).
Oczywiście podczas uruchomienia silnika samemu sprawdzałem to cięgno i faktycznie podczas chwycenia go nastaje błoga cisza.
Zdam relację po wszystkim we wtorek, ale jeżeli ktoś ma taki problem i wielkimi krokami zbliża się koniec gwarancji to polecam się pospieszyć ze zgłoszeniem, bo krakowskiemu ASO zajęło to z zamówieniem trzy miesiące. 😁
Za ten post autor konrut96 otrzymał podziękowanie:
sailor 88 (23 lis 2022, 17:02)
Ocena: 5.26%

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Nieszczelność w układzie dolotowym - Ateca 1.5 TSI DSG

Post autor: Misiek »

konrut96 pisze:
23 lis 2022, 16:52
...
zbliża się koniec gwarancji to polecam się pospieszyć ze zgłoszeniem
...
Pamiętaj tylko, że liczy się data zgłoszenia / przyjęcia "roszczenia gwarancyjnego", a nie jego wykonania / realizacji, bo to faktycznie z uwagi na czasami konieczność sprowadzenia niezbędnych części, może odbyć się w późniejszym, dużo późniejszym terminie. Co nie oznacza, że nadal czas sprowadzenia głupiej podkładki, to jakiś niesmaczny żart. A jakby to była część całkowicie unieruchamiająca samochód ? My w firmie także raz żeśmy czekali na zestaw rolek ponad trzy miesiące, bo akurat skończyły się w głównym magazynie w Japonii i musieli zamówić całą nową partię u producenta. Na szczęście mieliśmy jakiś używany w niezłym stanie i maszyna nie stała niesprawna / nieczynna.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ