1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych

1.5 TSI, czy bierze olej od wymiany do wymiany (co 10-15 tys km)?

Bierze
2
25%
Nie bierze
6
75%
 
Liczba głosów: 8

Lord M
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Post autor: Lord M »

Misiek pisze:
30 gru 2023, 2:18
Lord M pisze:
29 gru 2023, 20:52
W T-Roc rodziców (silnik DADA bez GPF), nic nie ubywa lub po prostu tego nie widać. Przebieg 40 tys km. Na 100% nigdy nic nie dolewałem. Auto jeździło na 0W20 z ASO (wymiany co 100 tys km) a ostatnio przeniosłem się na LM.
"wymiany co 100 tys km" ?
Sorry czeski błąd - wymiana co 10 tys km :P



Sponsor

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Sponsor


Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Post autor: Misiek »

krowka1978 pisze:
31 gru 2023, 9:36
...
Dolewa się płyn chłodniczy, a nie wodę.
...
To może jeszcze powiesz, że do akumulatora (starszego typu, nie o konstrukcji zamkniętej, jak jest teraz, żeby zaraz nie było kolejnych niepotrzebnych komentarzy) także dolewa się kwas, a nie wodę ? Przecież płyn chłodniczy nie zużywa się, czy nie wyparowuje (chyba że gdzieś ucieka, to wtedy tak), a odparowuje tylko woda przez otwory wyrównania ciśnienia, tak jak w akumulatorze.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

krowka1978
Posty: 304
Rejestracja: 05 maja 2023, 23:13
Samochód: Seat Ateca, FIAT 500X, FIAT Grande Punto
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Post autor: krowka1978 »

Misiek pisze:
31 gru 2023, 22:16
krowka1978 pisze:
31 gru 2023, 9:36
...
Dolewa się płyn chłodniczy, a nie wodę.
...
To może jeszcze powiesz, że do akumulatora (starszego typu, nie o konstrukcji zamkniętej, jak jest teraz, żeby zaraz nie było kolejnych niepotrzebnych komentarzy) także dolewa się kwas, a nie wodę ? Przecież płyn chłodniczy nie zużywa się, czy nie wyparowuje (chyba że gdzieś ucieka, to wtedy tak), a odparowuje tylko woda przez otwory wyrównania ciśnienia, tak jak w akumulatorze.
Skąd wiesz co ja powiem w temacie akumulatora? Wróżbitą najwyższych lotów jednak nie jesteś. Za debila mniej kogoś innego :!: Ubytki płynu, jeszcze nie musiałem dolewać z powodu "odparowania wody" - przez 20 lat obcowania z wodnymi układami. Dolewki miałem zawsze w związku z przeciekami, czy to na pompie (zawsze mi delikatnie ciekły w okolicy 85tyś.km, akurat na wymianę paska rozrządu), czy plastik chłodnicy pękł, czy po odpowietrzeniu po wymianie termostatu, pompy - uprzedzając, zawsze z paskiem rozrządu, gdy ów napędza. Pompa sama z siebie też delikatnie wypuszcza, nie jest idealnie szczelna na uszczelniaczu - polecam poczytać. Odparowanie korkiem jest znikome - nawiasem mówiąc jedyne miejsce z zaworkiem bezpieczeństwa - na korku masz info o ciśnieniu granicznym, przy którym zawór w korku otworzy się w celu zmniejszenia ciśnienia, żeby układu nie rozszczelniło, a Ty kocopoły piszesz o wyrównaniu ciśnienia jakimiś otworami. To jest zamknięty ciśnieniowy układ chłodzenia :!: Dlaczego ciśnieniowy, to sobie doczytaj. Lepiej nie rób wyrównania ciśnienia na gorącym silniku odkręcając korek, bo nie będziesz tam miał ciśnienia atmosferycznego :!: Nie bez powodu są tam ostrzeżenia.

Płyn chłodniczy też zużywa się, bo traci swoje właściwości - co 5-6 lat trzeba wymienić, akurat wypada przy rozrządzie. Zużycie nie musi być ubytkiem :!:
Seat Ateca Xperience 1.5 TSI EVO2 DSG 7 150KM Velvet Red 2023
FIAT 500X Lounge 1.4 16V MultiAir II Turbo 140KM 2016
Jeszcze jest - FIAT Grande Punto Emotion 1.4 8V 77KM 2007r., 16 lat szybko zleciało, od początku u mnie...

Online
Rafiner
Posty: 818
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Post autor: Rafiner »

Tu jest mowa o dolaniu wody do chlodnicy w poczatkowej eksloatacji, gdzie spada poziom poprzez dokladne odpowietrzenie ukladu w pierwszych 2-3 tys przebiegu. Nie ma mowy o ubytku.

Woda destylowana jest ok, bo jest wypelniaczem w kwasie akumulatora jak i plynie ukladu chlodniczego. Co innego ze nowe aku sa nierozbieralne mimo ze woda woze odparowywac przez wzrost temperatury. Ja nie dolewalem wody do aku bo nie mam jak, ale pewnie by troche pasowalo.
Za ten post autor Rafiner otrzymał podziękowanie:
Misiek (01 sty 2024, 11:24)
Ocena: 5.26%
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Lord M
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Post autor: Lord M »

Pomijając kwestie akumulatorów bo w naszych autach używa się albo EFB albo AGM (w 99% przypadków są nierozbieralne). Ja po zmianie zbiorniczka wyrównawczego z tego z opisem "MIT SILKAT" na zwykły i z G13 na G12 Evo też po pewnym czasie zauważyłem ubytek - odpowietrzanie. Płyn był czysty więc raczej olej mu nigdzie nie wpadał i nie robił się budyń.

Ogólnie powiem tak. Jeśli trzeba by było dolać 200-300 ml to można zalać wodę destylowaną lub zdemineralizowaną, bo przy pojemności kilku litrów (ja chyba mam 5,5 litra w 2.0 TSI) nie zrobi to wielkiej różnicy o ile nie mieszkamy w północnej Norwegii. Faktem jednak jest też to, że dolanie wody bez glikolu powoduje przesunięcie punktu zamarzania płynu. W Polsce przy naszych obecnych zimach to nie problem.

Ja mam zawsze małe opakowanie G12 Evo i u siebie i u rodziców może raz dolałem prze te 5 lat.
Za ten post autor Lord M otrzymał podziękowanie:
Misiek (01 sty 2024, 22:42)
Ocena: 5.26%

coulomb
Posty: 91
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:53
Samochód: Seat Ateca Style 1.5 TSI DSG
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: 1.5 TSI olej bierze/nie bierze?

Post autor: coulomb »

Wymieniam olej co ok. 12 tys. km. Przy pierwszej wymianie nie widziałem, aby poziom oleju w ogóle się obniżył. Przy drugiej wymianie może było 2mm poniżej poziomu Max.

ODPOWIEDZ