Biały dym 1.5 TSI

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Dawid
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2023, 8:51
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Dawid »

Cześć, mam pytanie czy to normalne, wyjeżdżam z garażu podziemnego temp w środku ok 14 stopni, po przejechaniu ok 1 km i zatrzymaniu np na światłach samochod kopci na biało (rozumiem że to normalne para wodna), ale dlaczego po przejechaniu np 300 km trasy i zatrzymaniu samochod dalej kopci czasem na światłach a czasem nie? (Temp na zewnatrz od -5 do 14 na plusie nawet), na wstecznym czasem więcej leci

Sprawdziłem plyn chłodniczy w normie, olej w normie nic nie ubywa.

Byłem w serwisie podpięli komputer sprawdzili i powiedzieli wszystko w normie, że zmiany cisnienia itp. Nic nie ubywa i tak będzie bo wytwarza się para wodna. Ale nie rozumiem że ona się nie wypali po 300 km?

Ateca 1.5 dsg 4drive 2019 92tys km przebiegu



Sponsor

Biały dym 1.5 TSI

Sponsor


Online
Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Misiek »

Faktycznie przy niskiej temperaturze (maksymalnie kilka stopni, a nie kilkanaście), bez względu na ilość przejechanych km, para wodna z rury wydechowej, to raczej normalne. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, więc zależy od intensywności, czyli czy masz za sobą chmurę tak intensywną, jak czasami widziałem na nagraniach z kamerek samochodowych, że inni za Tobą muszą się zatrzymać i poczekać aż wiatr zwieje, czy coś podobnego do chuchania na mrozie. Teoretycznie po trasie układ wydechowy powinien być na tyle nagrzany, że nic nie powinno lecieć, ale z drugiej strony bez względu na temperaturę wewnątrz, jednak para wodna nadal podczas spalania wytwarza się i wylatuje na zewnątrz. Poza tym para wodna nie "wypala się", bo jest niepalna i to tylko skroplona wilgoć.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Dawid
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2023, 8:51
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Dawid »

Powiem tak, max "dolatuje" do dachu po czym znika. Mnie bardziej zastanawia też czy to normalne że na światłach czy w korku jest to ma przemian. Raz dym raz nie

Lord M
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Lord M »

Ja mam DKZA 2.0TSI i zawsze lekki dymek mam jak stoję na światłach. Rodzice mają 1,5 DADA i też mają dymek (VW T-Roc). Jeśli to taki dymek który od razu się rozwiewa to nie panikowałbym (przed 2.0 TSI miałem CZCA i też miałem dymek). Jeśli jednak byłoby hebemus papa, że ludzie świata za Tobą nie widzą, to wtedy zaczynałbym się martwić

Online
Misiek
Posty: 2445
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 749 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Misiek »

Dawid pisze:
10 mar 2024, 7:50
Powiem tak, max "dolatuje" do dachu po czym znika. Mnie bardziej zastanawia też czy to normalne że na światłach czy w korku jest to ma przemian. Raz dym raz nie
Jeżeli zaraz się rozpływa (odparowuje), bez względu na ilość, to jest to zdecydowanie para wodna i przy aktualnych temperaturach zupełnie normalne. Niedługo pewnie przyjdą wyższe temperatury i obserwuj, czy pary wodnej jest coraz mniej, bo powyżej kilkunastu, bliżej 20 nie powinno być nic widać. Jeżeli by się nie rozpływało, to wtedy zdecydowanie trzeba byłoby się martwić, ponieważ "coś" musiałoby się dostawać, olej lub płyn chłodniczy.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

Dawid
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2023, 8:51
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Dawid »

Ok, dzięki uspokoiliscie mnie bo na słowa aso ten typ tak ma to nie wiem czy wierzyć czy nie :D. Tak wszystko znika ewidentnie to para ale zawsze myślałem że po nagrzaniu samochodu ustaje. Ale to faktycznie pewnie od modelu zależy. Dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3727
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Endrju »

Ja bym chyba jednak obstawiał gpf, u mnie czasami też się pojawia większa mgiełka z tyłu a to że po ilus km znowu się pojawia to może byc kolejna próba.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Dawid
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2023, 8:51
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Dawid »

No, też o tym myślałem. Ale w aso sprawdzili I wszystko tak jak ma być.

Lord M
Posty: 85
Rejestracja: 02 sie 2020, 22:37
Samochód: Leon DKZA
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Lord M »

Moi rodzice mają T-Roc'a z pierwszego wypustu i wtedy DADA nie miał GPF i też leci lekko na biało.

Ja mam GPF i wg OBD11 jeszcze ani razu się nie wypalał. Mnie się wydaję, że ilość wody jaka się kondensuje jest na tyle znaczna, że ten biały dymek dość długo się ciągnie za autem. Ostatnio wracałem z Austrii i po powrocie do domu nic nie bielało za samochodem. Trudno się dziwić 900km po autostradach raczej usunęło resztki wody z tłumika i katalizatora.

Warto jeszcze poruszyć jedną kwestię. Gdyby auto przepalało np. płyn chłodniczy to by go ubywało. Gdyby np. przy 20 stopniach auto ciągnęło za sobą biały pióropusz to byłby to znak ostrzegawczy. Wydaje mi się, że kondensowanie się wilgoci w układzie wydechowym to taki urok VAGów. Miałem FabięII (1.4 MPI) i miałem tak samo i to do tego stopnia skraplała się wilgoć, że jak wyjechałem na rok za granicę to po powrocie w aucie które miało wtedy 25 tys km musiałem wymienić tłumik bo zgnił od środka. Może to też wynikać z konstrukcji wydechu i temperatury spalin. Może nie są w stanie się do końca wychłodzić zanim trafią na tył auta i powodują kondensację pary jak odrzutowiec lecący w chłodnym otoczeniu. Ma to sens bo w zimie jak zbliżymy rękę do wydechu to spaliny są naprawdę ciepłe.

To jest gdybanie, jednak pomijając, że to wkurza (ja nakleiłem nad rurami wydechowymi naklejkę F... You Greata :D) to jeszcze o niczym nie świadczy.

Miccc
Posty: 71
Rejestracja: 19 cze 2023, 19:18
Lokalizacja: Sosnowiec
Samochód: Ateca Reference 1.0 tsi srebrny
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Biały dym 1.5 TSI

Post autor: Miccc »

Lord M pisze:
10 mar 2024, 19:54
(ja nakleiłem nad rurami wydechowymi naklejkę F... You Greata :D) to jeszcze o niczym nie świadczy.
Ona chyba w więzieniu siedzi bo ją w Niemczech aresztowano , tak czytałem ale nie wiem czy ją wypuścili. Jak siedzi to może rzeczywiście tam ją F…
Jej lewackie koleżanki zaatakowały fabrykę Tesli w Niemczech i Syrenkę w Warszawie. Jakby nie patrzeć to uzgodniły że atakują samochody a że idiotki ekolożki to w Niemczech zaatakowały fabrykę samochodów elektrycznych zamiast spalinowych a w Polsce wpisały w Google polski samochód i wyskoczyło że Syrenka , później wpisały gdzie jest Syrenka to im wyskoczyła lokalizacja więc poszły tam i oblały farbą pomnik Syrenki Warszawskiej. Moim zdaniem to groźny element bo bardzo głupi , dlatego tym groźniejszy.
Za ten post autor Miccc otrzymał podziękowanie:
Misiek (11 mar 2024, 10:18)
Ocena: 5.26%

ODPOWIEDZ