Silnik 1.5TSI

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Amadeusz
Samochód: Ateca 1.5TSI Style

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Amadeusz » 06 lut 2019, 11:49

Nie zgodzę sie rekordy prędkości nie mają sesnu, ale rekordy spalania mogą pozytywnie inspirować i dają informację jak się samochód zachowuje w róznych specyficznych warunkach na drodze.

Sponsor

Sponsor

Andrżejuuuu
Samochód: Seat Ibiza FR 1.5 TSI 150KM

Post autor: Andrżejuuuu » 10 lut 2019, 11:54

Witajcie,

Co prawda nie mam Ateci, ale mam Ibizę z tym silnikiem, więc chyba mogę się tutaj udzielić 8-)

Tak czytam o tym kangurowaniu i szczerze nie kojarzę, abym miał ten efekt u siebie. Dokładniej czym to się objawia? U mnie wszystko płynnie idzie.

Silnik zrobił 13k przebiegu i wreszcie zaczyna się układać odpowiednio spalanie (jest mniejsze).

dario37
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI DSG7Xcellence Black Magic

Post autor: dario37 » 10 lut 2019, 11:58

Andrżejuuuu pisze:
10 lut 2019, 11:54
Witajcie,

Co prawda nie mam Ateci, ale mam Ibizę z tym silnikiem, więc chyba mogę się tutaj udzielić 8-)

Tak czytam o tym kangurowaniu i szczerze nie kojarzę, abym miał ten efekt u siebie. Dokładniej czym to się objawia? U mnie wszystko płynnie idzie.

Silnik zrobił 13k przebiegu i wreszcie zaczyna się układać odpowiednio spalanie (jest mniejsze).
No,no 150 koni w Ibizie to musi nieżle śmigac? :D
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 Black Magic Xcellence.

Andrżejuuuu
Samochód: Seat Ibiza FR 1.5 TSI 150KM

Post autor: Andrżejuuuu » 10 lut 2019, 12:27

Katalogowo to 7.9 do setki, ale nie mierzyłem.
Elastyczność to bajka (ważne tylko by obroty powyżej 2k) i leci na każdym biegu :D
No i najważniejsze, że teraz to biały kruk (1.5 dostępne było chyba tylko przez rok w cennikach, a teraz nie ma dzięki WLTP). Pewnie się znowu pojawi, ale ja mam jeszcze wersję bez GPF. Najgorsze to było czekanie pół roku na produkcję w fabryce.

I najważniejsze, że po 2k wymiana oleju, ale patrząc po tym forum poszedłem w inną stronę - Motul specific SAE 5W30 (504 00 507 00).
Teraz już ponad 11k zrobione bardziej w cyklu miejskim/mieszanym i na bagnecie jest mniej więcej 2/3 wysokości.

Teo
Samochód: Ateca, 1,5 TSI FR, manual

Post autor: Teo » 11 lut 2019, 23:15

No wlasnie.... podobno w Seacie nie ma tego skakania w ogole. Pytalem sprzedawce, z ktorym rozmawialo mi sie bardzo dobrze przez ~2 miesiace, co finalnie skonczylo sie kupieniem Ateki, na ktora teraz czekam. Silnik 1,5. Juz w grudniu sie pytalem o to skakanie - nic nie slyszal - nie mial zadnych zgloszen od nikogo. Pytal tez importera - podobno nic.
Teraz jak przerazony czytam o problemie, to i jego spytalem - odpowiedzial od razu - to nie dotyczy Seata.

No i pytanie czy to prawda? Chcialbym w to wierzyc, bo faktycznie jakos o seacie nie slysze... nawet w komentarzach pod tym artykulem na stronie UK nie bylo nic o Seacie.

Mmaniak2
Samochód: Seat Ateca Fr 1.5 TSI

Post autor: Mmaniak2 » 12 lut 2019, 0:30

W posiadaniu 1.5 z manualem. Skakania nie ma. Jedynie to na drugim biegu jak masz za niskie obroty czyli ok 1tys. to musisz chwilę poczekać. Czasem się zdarzy. Więc ogólnie wszystko jest Oki.

Felix
Samochód: Seat Leon FR

Post autor: Felix » 12 lut 2019, 11:36

@Teo, jest "skakanie", wystarczy poczytać fora, zarówno to jak i angielskie Atecaforums. Występuje również z DSG (u mnie czasem szarpie na zimnym silniku). Być może nie dotyczy to każdego egzemplarza. Dealer Cię okłamał, tak zwyczajnie.
Szczerze mówiąc nie widzę powodu, dla którego miałoby to dotyczyć Skody i VW, a Seata już nie. To są te same silniki, te same skrzynie i ten sam soft...
Ja problem zgłosiłem przy okazji wymiany oleju i serwis znalazł TPI, że VW pracuje nad rozwiązaniem problemu i ma być nowy soft. To samo mówią na forum w UK. Kiedy, tego nie wiadomo, ale biorąc pod uwagę skalę problemu i to, jak długo pracują nad rozwiązaniem, chyba nie jest to taki prosty fix.
Wygląda na to, że problem jest związany z obecnością GPF (inny soft silnika, która musi uwzględniać obecność GPF, bardziej stłumiony przepływ spalin, wypalanie filtra). Nie słyszałem o takich problemach we wcześniejszych 1.5, bez GPF (Ibiza, Arona, nawet Karoq 1.5 którym jeździłem przez weekend na test nie miał tego problemu).

Amadeusz

Post autor: Amadeusz » 12 lut 2019, 11:45

U mnie rzadko bo rzadko, ale zdarza się brak reakcji na pedał gazu na 1. Skakania nie zaobserwowałem.

Felix
Samochód: Seat Leon FR

Post autor: Felix » 12 lut 2019, 11:51

Brak reakcji na gaz zdarzył mi się 2 razy. Na szczęście na parkingu, więc nie stwarzało to zagrożenia. Ale w przeciwieństwie do "kangurowania" to może być niebezpieczne...

Amadeusz

Post autor: Amadeusz » 12 lut 2019, 11:58

Felix pisze:
12 lut 2019, 11:51
Brak reakcji na gaz zdarzył mi się 2 razy. Na szczęście na parkingu, więc nie stwarzało to zagrożenia. Ale w przeciwieństwie do "kangurowania" to może być niebezpieczne...
Tak zawsze na zimnym silniku póki co przy wyjeździe zmiejsca parkingowego.

Odpowiedz