Silnik 1.5TSI

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Felix »

Nie wiem czy jest uszkodzony, czy nie. Nawet gdyby był, to serwis pewnie powie "ten typ tak ma"...
Miałem tak nawet jak mi ewidetnie dzwonił zacisk hamulcowy (luz na jarzmie). Dopiero po długim czasie zmusiłem ich do porównania z inną Atecą i potwierdzili. Wcześniej nigdy nic nie słyszeli oczywiście.
Podejrzewam, że większość Atec tutaj nie jest tym dotknięta, tak jak moja. Jak widzisz do tej pory wypowiadali się głównie właściciele 1.4, lub sporo nowszych 1.5. Ja miałem po prostu pecha, że mam samochód z początku produkcji 1.5. Niedługo po wyprodukowaniu mojego samochodu zmieniali wyciszenie ściany grodziowej, a później zmieniali je jeszcze kilka razy. Obecna wersja jest od 2019 i jest wspólna z Arteonem (wcześniejsze nie). I to pewnie jest wytłumaczenie, czemu w rocznikach 2020 i 2021 jest cicho.



Sponsor

Re: Silnik 1.5TSI

Sponsor


Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Rafiner »

Ostatnio wzięła mnie fanaberia i od 3 miesięcy tankuję 98. "Olśniło" mnie przy którymś tankowaniu , patrząc kolejny raz na tabliczkę min 95. Uznałem, że przy słabej 95 mogę tego nie spełniać. W Fabii mam min 91, więc nawet chrzczona 95 tyle będzie miała. W Atece jest min 95, więc i 98 nie jest niewskazane, a w przypadku LSPI może mieć znaczenie. A te 10-15 zł na baku mnie nie zuboży. Czy ktoś z różnych powodów tankuje do 1.5 tsi benz 98 i ma dłuższe doświadczenia ?
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Awatar użytkownika
tomal218
Posty: 917
Rejestracja: 19 sty 2018, 11:46
Lokalizacja: BYTOM
Samochód: Seat Ateca MY18
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: tomal218 »

Rafiner pisze:
21 wrz 2021, 22:04
Ostatnio wzięła mnie fanaberia i od 3 miesięcy tankuję 98. "Olśniło" mnie przy którymś tankowaniu , patrząc kolejny raz na tabliczkę min 95. Uznałem, że przy słabej 95 mogę tego nie spełniać. W Fabii mam min 91, więc nawet chrzczona 95 tyle będzie miała. W Atece jest min 95, więc i 98 nie jest niewskazane, a w przypadku LSPI może mieć znaczenie. A te 10-15 zł na baku mnie nie zuboży. Czy ktoś z różnych powodów tankuje do 1.5 tsi benz 98 i ma dłuższe doświadczenia ?
Tankuje od ponad roku 98 a latem co 2 tankowanie 100 i nic się nie dzieje jeżdzę 90%miasto i przejeżdżam więcej km na baku no i jak by trochę ciszej chodzi silnik
Za ten post autor tomal218 otrzymał podziękowanie:
Rafiner (22 wrz 2021, 23:08)
Ocena: 5.26%
oso soplón !!! :lol:

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Rafiner »

Nie sprawdzałem spalania, ale zwrócę uwagę.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Spidek
Posty: 4
Rejestracja: 07 gru 2021, 18:24
Samochód: Passat b8
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Spidek »

Felix pisze:
20 lip 2021, 10:04
Misiek pisze:
20 lip 2021, 0:28
Jeżeli to "fukanie" nie nasila się z czasem, to zaraz po rozruchu u mnie także pracuje inaczej niż po kilkunastu sekundach. Czasami także mam wrażenie jakby zaraz po rozruchu nie pracował jeden cylinder - nierówna praca, większe niż zwykle drgania, ale po jakimś czasie wyrównuje się.
Tak, po kilku/kilkunastu sekundach przechodzi. Podejrzewam, że to jest normalne, ale nie mam 100% pewności.
Nie doświadczyłem tego w każdym razie w 1.2 TSI EA111 i 1.4 TSI EA211.
Brzmienie silnika zaraz po uruchomieniu zawsze przypomina mi brzmienie 30 letniego trupa, z zapchanymi dyszami w gaźniku :)
Specjalnie zarejestrowałem się u was żeby napisać że mam ten sam dźwięk po uruchomieniu silnika przez kilka pierwszych sekund. Faktycznie brzmi jak stary 30 letni gruz....passat b8 2020. Silnik 1.5tsi DPCA. Coś udało ci sie ustalić ?

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Felix »

Nic nie udało się ustalić. Można tylko zgadywać. Mi się wydaje, że te dźwięki mają coś wspólnego z procedurą rozgrzewania katalizatora i jego nową konstrukcją (GPF), która bardzo mocno tłumi przepływ gazów.

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Rafiner »

Ja uważnie czytam wszystkie uwagi tu na forum, a potem analizuje, czy czegoś u mnie nie słychać, nie widać itp. Ale na moje szczęście nie.
Jedynie co mam to piszczenie tyłu hamulców przy cofaniu jak ledwo co wyłączy AH.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

MarekJ
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2022, 15:19
Samochód: Seat Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: MarekJ »

Rzeczywiście warto wspomnieć o tym silniku. Sam miałem i miło go wspominam.
Szukałem informacji na jego temat, żeby sprawdzić dane techniczne. Znalazłem nawet
jeden ciekawy artykuł:
https://motoryzacjaonline.pl/silnik-1-5 ... -i-zalety/

Rafiner
Posty: 813
Rejestracja: 07 paź 2018, 19:02
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI DSG FR
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Rafiner »

MarekJ pisze:
04 mar 2022, 15:24
Rzeczywiście warto wspomnieć o tym silniku. Sam miałem i miło go wspominam.
Szukałem informacji na jego temat, żeby sprawdzić dane techniczne. Znalazłem nawet
jeden ciekawy artykuł:
https://motoryzacjaonline.pl/silnik-1-5 ... -i-zalety/
To sie gościu spisał. Zero merytoryki. Wiecej się człowiek dowie sam logując sie na danym forum i podpytując użytkowników. Zawsze tak robie przy zakupach jakiegokolwiek sprzetu.
Ateca 1.5 tsi DSG, Radium Grey, wersja FR + extrasy.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Misiek »

Rafiner pisze:
05 mar 2022, 14:21
MarekJ pisze:
04 mar 2022, 15:24
Rzeczywiście warto wspomnieć o tym silniku. Sam miałem i miło go wspominam.
Szukałem informacji na jego temat, żeby sprawdzić dane techniczne. Znalazłem nawet
jeden ciekawy artykuł:
https://motoryzacjaonline.pl/silnik-1-5 ... -i-zalety/
To sie gościu spisał. Zero merytoryki. Wiecej się człowiek dowie sam logując sie na danym forum i podpytując użytkowników. Zawsze tak robie przy zakupach jakiegokolwiek sprzetu.
I za wyjątkiem znanego od dawna już chyba przez wszystkich zainteresowanych "kangurowania" - kompletnie żadnych innych konkretów, same ogólniki, żadnej głębszej analizy, jakichkolwiek porównań. Ale najważniejsze, że zapłatę za artykuł, tak zwaną wierszówkę, pobrał. Ale pocieszę Cię (chociaż to żadne pocieszenie), że poziom artykułów z internetowych wydań gazet lokalnych jest jeszcze bardziej żenujący, nieporównywalnie. Do tego zamiast o czymś po prostu napisać tekstem, "literkami", czasami ładnie to opracować, ująć w zgrabną tabelkę, to zamiast tego zamieszczają grafiki. A to tylko dlatego, że otwierając każdą następną stronę z taką grafiką otwiera Ci się co najmniej kilkanaście reklam, które mało że kompletnie Cię nie interesują, to jeszcze nie są zupełnie związane z tematem artykułów.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ