Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Dyskusje techniczne na temat silników diesla
Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: Fiflak »

Nie znalazłem wątku o Adblue - zakładam nowy temat.

Pierwsze uzupełnienie Adblue przede mną. Dajcie znać jakie macie porady, aby nie narobić bałaganu - Adblue zostawia okropne zacieki i do tej przyspiesza korozję. Dajcie znać gdzie i jak kupujecie/uzupełniacie.

W szczególności interesuje mnie, czy ktoś uzupełniał Adblue przy użyciu specjalnych dystrybutorów dla samochodów osobowych i czy one się sprawdzają. Taki dystrybutor jest na stacji w mojej okolicy.



Sponsor

Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Sponsor


konrut96
Posty: 54
Rejestracja: 31 sty 2022, 6:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Seat Ateca XCELLENCE 1.5 TSI DSG7
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: konrut96 »

Jeżdżąc Tucsonem w dieselku robiłem tak, że tankowałem prosto z dystrybutora lub na Shellu gdzie są 4-litrowe butelki mocznika z długą rurką, którą przykręcałem do butelki i wsadzałem bezpośrednio do wlewu AdBlue.
Ubrudzić się można, z ciuchów da się to wyprać, a na Tucsonie nie zauważyłem jakichś zmian na lakierze przy wlewie, a kilka razy mi się polało po karoserii ze swoich początków z tym pojazdem. Oczywiście od razu to wycierałem. Raczej nie ma się czym przejmować, a Tucson ma już 111k km przebiegu.
Za ten post autor konrut96 otrzymał podziękowanie:
Fiflak (23 lis 2022, 20:55)
Ocena: 5.26%

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: sailor 88 »

To bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia i krystalizację w niskich temperaturach układ, więc warto zachować jak największą ostrożność. W/g mnie lepiej tankować z zakupionej bańki/butelki, pod domem lub w garażu, bez pośpiechu, na spokojnie... Poza tym, widzisz co wlewasz, a roztwór należy dokładnie obejrzeć, czy nie ma zanieczyszczeń lub kryształów i kupować zawsze produkt uznanej firmy. Nie twierdzę, że z dystrybutora jest zły, ale lepiej dmuchać na zimne. Zbiornik AdBlue w samochodzie jest rodzajem termosu z grzałką, która działa tylko w czasie pracy silnika, więc w okresie zimowym lepiej tankować zimny płyn na początku jazdy, niż na koniec, a najlepiej zalać ciepły płyn, który stał kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu, albo podgrzać pojemnik w wiaderku z ciepłą wodą.
Za ten post autor sailor 88 otrzymał podziękowania (w sumie 2):
Misiek (23 lis 2022, 23:09) • Fiflak (24 lis 2022, 7:21)
Ocena: 10.53%
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Kubawojcik
Posty: 252
Rejestracja: 26 sty 2022, 19:16
Samochód: Ateca
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: Kubawojcik »

Moim zdaniem te z dystrybutora nie sa zle bo non stop ciezarowki to tankuja i plyn tam nie lezy nie wiadomo ile. Wbrew pozorom latwiej z dystrybutora niz z banki. Nie wiem gdzie jest wlew ale jesli jest taka mozliwosc to sobie jakas scierke polozyc dokola wlewu gdyby cos sie rozlalo. Najlepiej szybko wytrzec i dokladnie.

Awatar użytkownika
TomeL
Posty: 664
Rejestracja: 05 cze 2018, 7:37
Lokalizacja: Galicja
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI FL
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: TomeL »

Jak miałem diesla to zawsze tankowałem z pistoletu i żadnych problemów. To nowa stosunkowo opcja, zbiorniki są nowe i czyste, nie widzę przeciwskazań... ale co kto woli.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka


wocik
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2023, 9:22
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: wocik »

Ja dziś wlałem butelkę zakupioną na Shell-u. Niestety nie zmienił się zasięg adblue. Czy trzeba coś jeszcze zrobić?

Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: Fiflak »

wocik pisze:
30 paź 2023, 16:51
Ja dziś wlałem butelkę zakupioną na Shell-u. Niestety nie zmienił się zasięg adblue. Czy trzeba coś jeszcze zrobić?
Zgodnie z instrukcją należy wlewać co najmniej 5l i odczekać kilka sekund po włączeniu zapłonu przed odpaleniem auta aby zaktualizował się zasięg. Na Shellu dostępne są też małe butelki o pojemności zdaje się poniżej 2l. Ile litrów wlałeś?
Za ten post autor Fiflak otrzymał podziękowanie:
wocik (08 lis 2023, 17:22)
Ocena: 5.26%

wocik
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2023, 9:22
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: wocik »

Wlałem 6,5 litra. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów zasięg zaktualizował się.

Fiflak
Posty: 61
Rejestracja: 08 wrz 2022, 7:40
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Seat Ateca Xperience 2.0 TDI MT6
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: Fiflak »

A włączałeś sam zapłon i czekałeś? Może dlatego zasięg nie zaktualizował się od razu jeśli tego nie zrobiłeś? Ja specjalnie ustawiłem sobie wyświetlacz na zasięg Ad Blue przed zgaszeniem jak dolewałem Ad Blue na stacji i po dolaniu i włączeniu zapłonu rzeczywiście dopiero po kilku sekundach (ale z tego co pamiętam to której niż piszą w instrukcji ) zaktualizował się zasięg, przez moment widziałem jeszcze stary.

Misiek
Posty: 2398
Rejestracja: 20 sie 2020, 21:30
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Ateca 1.5 DSG Xperience + Ford Galaxy
Podziękował: 727 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy

Re: Adblue - uzupełnianie, zużycie, awarie

Post autor: Misiek »

Fiflak pisze:
08 lis 2023, 17:44
A włączałeś sam zapłon i czekałeś? Może dlatego zasięg nie zaktualizował się od razu jeśli tego nie zrobiłeś? Ja specjalnie ustawiłem sobie wyświetlacz na zasięg Ad Blue przed zgaszeniem jak dolewałem Ad Blue na stacji i po dolaniu i włączeniu zapłonu rzeczywiście dopiero po kilku sekundach (ale z tego co pamiętam to której niż piszą w instrukcji ) zaktualizował się zasięg, przez moment widziałem jeszcze stary.
W zbiorniku na Ad Blue jest czujnik, który potrzebuje "trochę czasu na zorientowanie się", że paziom płynu zwiększył się i o ile. Podobnie jest z paliwem, tylko że tam odbywa się to zdecydowanie szybciej i zanim odejdziesz od wlewu i dojdziesz do kokpitu, to już pokazuje zwiększenie jego ilości.
Hmmm, to dziwne, u mnie działa normalnie :lol:

ODPOWIEDZ