1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Dyskusje techniczne na temat silników diesla
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: sailor 88 »

Moje wrażenia z użytkowania 1,6 TDI.
Ograniczę się tylko do oceny napędu, bo resztę oceniamy gdzie indziej. Po pierwsze jestem miłośnikiem silników Diesla, więc może coś przejaskrawiam, ale staram się podchodzic do tematu rzetelnie. Długo wahałem się z wyborem TSI czy TDI, bo przyznaję, że TSI to pierwszy silnik benzynowy, który spełnia kryteria dieslowskiej elastyczności, kiedyś w benzynach nie do osiągnięcia. Jedyny jak dla mnie minus to spalanie. Jeżeli w jeździe ekonomicznej, pozamiejskiej spalanie TSI jest małe, około 1litr/100 km więcej od TDI, to już w jeździe szybkiej, dynamicznej oraz miejskiej różnice są znaczące. To samo w zimie, na krótkich odcinkach miejskich. Ale do rzeczy: jeździłem do tej pory przez pięć lat JETTĄ 1,6 TDI, myślałem, że w Atece będzie taki sam silnik. To tylko ta sama pojemność i takie same wartości liczbowe mocy i momentu na papierze. Budowa, osprzęt, oprogramowanie są całkiem inne np: intercooler wodny taki jak w TSI. Kultura pracy dużo lepsza, a "cisza" pracującego silnika rewelacyjna, o czym pisał już kolega Vashu . Słychać go właściwie tylko przy przyspieszaniu. Na postoju porównywalny z benzynowymi.
Spalanie: Jazda ekonomiczna, poza miastem, do 100km/h, wyprzedzanie sporadyczne:

Obrazek

Jazda dynamiczna, w 75% autostradowa, częste wyprzedzanie i przyspieszanie, prędkość średnia 100km/h


Obrazek

Jednym słowem jestem bardzo zadowolony i nie żałuję wyboru. Oczywiście zawsze może być lepiej np: 2.0 TDI, ale dużo wyższy koszt zakupu, plus układ katalityczny SCR (Ad blue). Za 1,6 TDI zapłaciłem tylko 3 tyś. więcej od TSI i czekałem tylko 60 dni.


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Sponsor


Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: Endrju »

No jeśli chodzi o spalanie to faktycznie jest nieduże.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: Janisz »

sailor 88 w jeździe pozamiejskiej spalanie będzie zapewne większe o 2 litry a nie o 1. Trzeba pogratulować tak niskiego spalania.
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

pawel
Posty: 10
Rejestracja: 09 kwie 2017, 16:43
Lokalizacja: Gdansk
Samochód: Seat Ateca 1.6 TDi
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: pawel »

18000 km spalanie na ostatnich 4000 spadło do 6.5l/100km

konus
Posty: 5
Rejestracja: 01 maja 2018, 3:05
Lokalizacja: SWD
Samochód: Ateca 1.6 TDI Style
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: konus »

odkopię trochę temat...
z racji tego, że nabyłem atece 1.6 tdi opisze pierwsze wrażenia z uzytkowania:

Auto kupione dla Żony, jednak przez pierwszy rok częściej będę jeździł ja - czyli gość który od kilkunastu lat zajmuje się samochodami - diagnostyka, sprawdzanie przed zakupem, autohandel itd.
na liczniku mam ponad 2 mln km i kilkaset dłuższych przejażdżek roznymi modelami samochodów, także cos moge powiedziec mam nadzieję.
Ateca 1.6 tdi to auto UNIWERSALNE :)
Może brakuje jej tak ok 10-15% mocy więcej ale do codziennego normalnego użytkowania spokojnie wystarczy.
Gdyby można byłoby zamówić 2.0tdi i napęd przedni byłby konkrurent w cenniku, a tak moim zdaniem zupełnie nie opłaca się dopłacac dosyć sporej kwoty do 2.0tdi.
jedynym minusem 1.6 tdi to brak możliwości dokupienie dsg i może ew. to że na krajowej drodze jednojezdniowej podczas wyprzedzania tira trzeba zredukować bieg by bezpiecznie wyprzedzić - te auto na 6 biegu jest zdecydowanie zbyt mało dynamiczne.
Ekonomia przy 130km/h na autostradzie wręcz powalająca jak na ten segment - 5.7 zmierzone już kilkukrotnie pod dystrybutorem.
Dodam tylko, że od razu po zakupie samochód miał delikatnie poprawiony fabryczny soft silnika.
W mieście nie jest zawalidroga, ale wspomniane dsg byłoby pomocne na pewno w korkach.
Z doświadczenia wiem, że silniki 1.6 tdi VAG miewiały problemy z zaworem egr po ok 90-140tys km, pompą wody przy 120-150tys km i w sumie to wszystko... ciekaw jestem jak ten silnik zez zmienionym osprzętem będzie się sprawował.
Zobaczymy za kilka lat jak Ateci osiągna taki przebieg.

pozdrawiam i mam nadzieję na merytoryczną dyskusje na wiele tematów



Waldek

Tomasz 1984
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:00
Samochód: Seat Ateca 1.6 TDI Excellence
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: Tomasz 1984 »

Użytkuje Atece 1.6 TDI od 3 miesięcy. Wersja Excellence. Jak na razie wrażenia z jazdy bardzo dobre. Silnik pracuje cicho i nie brakuje mu mocy. Spalanie jak na razie na dystasie 3000 km mam na poziomie 5,3 litra. Głównie trasa + 30% miasto. Od początku tankuje paliwo Verva albo V-Power. Z usterek na razie nic. Oleju nie bierze. Przegląd i wymiana oleju zgodnie z rozpiską serwisową przy 30.000 km.

Awatar użytkownika
Vashu
Posty: 30
Rejestracja: 22 maja 2017, 9:03
Samochód: Ateca Style 1.6 TDI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: Vashu »

Spalanie ja obecnie mam 6,3 litra przy dynamicznej jezdzie. Mam 51000 km przejechane.

Chcialem zmienic ustawienia przez OBD eleven na silniku (miejsce produkcjie z Seata an Audi - ale baza jest wogole nie opisana czy w jezyku angielskim czy niemieckim).

jedynie co udalo mi sie zmienic to "Driving profile swichover: "Incremental, controlled over time -> Direct, controlled over threshold value" i zbiera sie odrazu bez zmulenia. Ale to nie zwieksza mocy silnika tylko reakcje na pedal gazu. W przypadku Diesla jest drastycznie odczuwalne - znacznie lepiej. Jakbys pedal gazu mial na lince a nie elektryczny.

Ogolem po 51tys km bez wiekszych wpadek jest dobrze. Jedynie co bylo naprawiane na gwarancji to zawor sterowania podcisnieniem. Padl mi przy 33 tys km - efekt turbina nie dzialala.
Ateca Style 1.6 TDI / Full Link / Podgrzewana przednia szyba / Fotele z Czarnej Alcantry / Fabryczny Hak

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: Grze_chu »

Ogólnie dynamika auta do miasta jest ok, w trybie sport nawet wyprzedzanie nie jest tragedią. Kupiłem bo dostałem 30k rabatu.
Przydałoby się te 20-30 KM więcej, ale to może po gwarancji, zmiana softu :).

Mam z DSG i co zauważyłem, to, że spala więcej ropy w trybie eco niż normal, może to złudne wrażenie, ale w tym tygodniu jeździłem dwa dni normal i dwa eco, na eco spalanie większe o około 0.6l/100. Test to dojazd do pracy, 39km czyli 78 w obie strony. Połowa trasy miasta i prędkość 60km/h, reszta droga krajowa i staram się maks 110. Spalanie normal 4.8-5.4, Eco 5.8-6.2.
Auto jeszce na dotarciu, dopiero 1000km, spalanie od początku 5.8, z dystrybutora wyszło 5.7, czyli mniej, ale to muszę potwierdzić tankujac na tej samej stacji kilka razy, dopiero dwa tankowania za mną.

Gdyby nie rabat to wziąłbym 1.5 TSI, z tak dużym rabatem to jestem mega zadowolony :)
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: Endrju »

Ooo 1.6tdi z dsg? Jak ja kupowałem to tylko był manuale dostępny. Z takim rabatem to też bym mógł dieslem jeżdzić.
Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

mike
Posty: 62
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:37
Samochód: Seat Ateca FR 1.5TSI DSG
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 1.6 TDI ‒ wrażenia z użytkowania

Post autor: mike »

Co to się dzieje, że na diesla większy rabat niż na benzynę. Kiedyś to trzeba było dokładać minimum 10.000 zł do wersji dieslowskiej...

ODPOWIEDZ