CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Dyskusje na temat Cupry Ateca I generacji (2018-)
SimplyCity
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2021, 0:15
Samochód: Cupra Ateca '21
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Post autor: SimplyCity »

kecaj pisze:
SimplyCity pisze:
18 maja 2023, 14:57
kecaj pisze: Zapytam jeśli można, czy te hamulce to wyposażenie standardowe czy jako dodatkowe?
Generalnie to jest opcja. Wersja standardowa to zwykłe płaskie tarcze i zaciski grupy VW. Jeśli chcesz, możesz Brembo po prostu z cennika zamówić, tak jak szyberdach czy większe felgi. Ja akurat kupowałem auto "salonowe", które stało u dealera już skonfigurowane, gotowe do jazdy. Nie zamawiałem specjalnie tego zestawu gdyż on po prostu już był w tym aucie. O, taka sytuacja.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka
Informacyjnie, Układ hamulcowy Brembo nie ma wady. Ma taką a nie inną budowę. Klient zdecydował się na zakup z takim a nie innym wyposażeniem i z tego tytułu za zużycie ponosi odpowiedzialność. Nie wnikają Kto, jak jeździ. Do 5 tyś km przyjmuje się że wada była w samochodzie w momencie sprzedaży i np. z tego tytułu możesz wymienić wycieraczki szyby w aucie jak piszczą lub nie zgarniają wody. Dalej to już naturalne zużycie. I podobnie jest z hamulcami. Piszesz, że miało być coś lepsze niż seria. Wskaż mi gdzie jest taki zapis w konfiguracji, czy cenniku, czy nawet instrukcji? To, że kosztuje coś dodatkowe pieniądze nie znaczy, że jest lepsze. Wyznacznikiem lepszego nie jest cena... i jeszcze jedno lepsze to można powiedzieć indywidualne odczucie.
Nie wiem przed czym producent miał Ciebie ostrzec? Wskaż mi jakiegokolwiek producenta, który ostrzega, ze jego produkt ma wadę jak piszesz...
Hamulce muszą spełniać określone parametry. Jeśli są zgodne - auto jest bezpieczne. Udowodnij, że w momencie odbioru tak nie było...
W pełni się z Tobą zgadzam. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Ale mam wrażenie, że nie uwzględniłeś sedna... Gdybym w momencie zakupu wiedział, że układ hamulcowy, przy normalnym użytkowaniu samochodu, wytrzymuje 15-20 k km, wówczas zastanowiłbym się 2 razy zanim bym się na taki układ zdecydował. Oczywiście, można mieć wątpliwości co do "normalnego użytkowania", udowodnienie tego jest właściwe niemożliwe, jednak udowodnienie, że jeżdżone było "ponad miarę" również nie jest możliwe. Dodatkowo, gdybym wiedział, że wspomniane bolce w klockach hamulcowych zrobią z tarcz przysłowiową sieczkę (jak było powiedziane we wspomnianym piśmie do ASO z VW), zapewne mógłbym temu zapobiec. Mimo tego, że się z Tobą zgadzam, czuję się oszukany, ponieważ nie zostałem należycie poinformowany. Na to nakłada się niebagatelna cena wymiany układu hamulcowego. W konsekwencji uważam, że stosowanie takiego układu, zbudowanego w oparciu o takie a nie inne części, prowadzi do wniosku, że jest to zwykłe naciąganie klienta na kasę. Podejmując decyzję świadomie npd informacji od producenta, gdyby była przekazana w momencie zakupu, nawet nie wiedząc o "wadzie" w postaci uszkadzających tarcze nitów w klockach, ale mając jasno powiedziane o wytrzymałości układu i przewidywanym przebiegu, przy którym nastąpi konieczność wymiany tegoż układu, nie miałbym żadnych problemów czy pretensji. O to tu chodzi. Do tego dochodzi wiedza, uzyskana w ASO, o identycznych przypadkach wśród wszystkich marek grupy VW montujących takie układy Brembo. Wszystko to składa się na odczucie niezbyt dobrego obrazu producenta...

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

Za ten post autor SimplyCity otrzymał podziękowanie:
Misiek (18 maja 2023, 21:37)
Ocena: 5.26%



Sponsor

Re: CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Sponsor


JACA
Posty: 305
Rejestracja: 30 kwie 2019, 19:15
Lokalizacja: TG
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI DSG 4Drive
Podziękował: 179 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Post autor: JACA »

Wg mnie sprawa jest, o tyle o ile, prosta. Tzn:
SimplyCity pisze:
02 maja 2023, 23:43
Pokazał mi, mimo że, jak mówił, to dokumentacja wewnetrzna, korespondencję pomiędzy ASO a producentem w mojej sprawie, z której wynikało :
- że Brembo tak skonstruowało układ hamulcowy (zastosowali takie a nie inne materiały), że ten z założenia wytrzymuje 15k km, max 20k km;
- że Brembo przewiduje, że nie wymienia się samych klockow, że wraz z wymianą klocków wymienia się też tarcze i że to tak ma być;

Dodatkowo, w tym dokumencie były zdjęcia i analiza zużycia tarcz. Wg nich, zgodnie z dodatkowym obszernym ustnym opisem kierownika (bo poświęcił na to z pół godziny) bezpośrednią przyczyną zużycia tarcz jest konstrukcja klocka: ma on jakieś twarde nity, które są elementem konstrukcyjnym, na które "wciśnięta" jest okładzina ścierna. Że niby dla wzmocnienia konstrukcji! Część ścierna jest grubsza niż długość tych nitów, więc z początku, w procesie hamowania bierze udział tylko okładzina scierna. Ale z czasem ona ściera się na tyle, że te nity zaczynają ryć tarcze.
Znaczy to, że trzeba wymieniać same klocki w momencie, gdy klocek zetrze się do wspomnianych nitów. Bo co to znaczy, że Brembo nie przewiduje wymiany samych klocków... :roll: :?
Tylko żeby to zrobić trzeba było mieć wiedzę, że taka a nie inna jest konstrukcja klocków Brembo.
Wg mnie masz słuszne pretensje do ASO, bo okazuje się, że mają i mieli wiedzę na ten temat. Tylko ani w ich interesie, ani w interesie Brembo nie jest informowanie klientów o tym.
Za ten post autor JACA otrzymał podziękowanie:
Misiek (20 maja 2023, 23:36)
Ocena: 5.26%
--
Jaca

marcdera
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2023, 8:33
Samochód: CUPRA Formentor VZ
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Post autor: marcdera »

SimplyCity pisze:
02 maja 2023, 23:43
Poza tym, jeśli znajdzie się ktoś na forum, kto zechce wraz ze mną doprowadzić do reakcji po stronie producenta, kto również ma/miał problem z hamulcami Brembo, kto uważa się za oszukanego, chętnie nawiąże współpracę.
Cześć, wiem że to odgrzewanie starego kotleta ale czy udało Ci się coś zdziałać? Chętnie bym pomógł.

SimplyCity
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2021, 0:15
Samochód: Cupra Ateca '21
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Post autor: SimplyCity »

marcdera pisze:
SimplyCity pisze:
02 maja 2023, 23:43
Poza tym, jeśli znajdzie się ktoś na forum, kto zechce wraz ze mną doprowadzić do reakcji po stronie producenta, kto również ma/miał problem z hamulcami Brembo, kto uważa się za oszukanego, chętnie nawiąże współpracę.
Cześć, wiem że to odgrzewanie starego kotleta ale czy udało Ci się coś zdziałać? Chętnie bym pomógł.
Hej, dzięki za chęci. Idzie priv. Bardzo chętnie pogadam. Moją sprawę opiszę tu szczegółowo, jak się zakończy. Jest rozwojowa. Wada, nie jedna, właściwie wady hamulców , nieuczciwe ASO, próba wyłudzania + oszustwo. Rozmawiałem z prawnikiem. Obecnie do końca sierpnia czekam na decyzję z ASO, czy polubownie temat załatwiamy, czy brniemy w spór sądowy.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka


SimplyCity
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2021, 0:15
Samochód: Cupra Ateca '21
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: CUPRA ATECA _ układ hamulcowy

Post autor: SimplyCity »

marcdera pisze:
SimplyCity pisze:
02 maja 2023, 23:43
Poza tym, jeśli znajdzie się ktoś na forum, kto zechce wraz ze mną doprowadzić do reakcji po stronie producenta, kto również ma/miał problem z hamulcami Brembo, kto uważa się za oszukanego, chętnie nawiąże współpracę.
Cześć, wiem że to odgrzewanie starego kotleta ale czy udało Ci się coś zdziałać? Chętnie bym pomógł.
Nie mogę priv wiadomości puścić - ograniczenia forum. Admina Moderatora proszę o wyrozumiałość gdyż podam tel, żeby kolega w ważnej sprawie się mógł skontaktować. @marcddra, zadzwoń please: 790442937

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ