Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Dyskusje na temat Cupry Ateca I generacji (2018-)
Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Posty: 3725
Rejestracja: 11 maja 2017, 0:50
Lokalizacja: Świdwin
Samochód: Seat Ateca FL 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Endrju »

Ja rozmawiałem z pracownikiem który był zaproszony do Centrali na prezentację El Borna i tak mówili szefowie Seata. 2020 nowy Leon i El Born .


Jest- Seat Ateca FL 1.5 TSI ACT DSG7 150KM Xperience
Był - Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Obrazek

Sponsor

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Sponsor


Teo
Posty: 493
Rejestracja: 30 gru 2018, 0:09
Samochód: 2.0 TSI
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Teo »

Obaj mozecie miec rację.
Moze byc tak, ze w polowie 2020 bedzie lift Ateki, bo wtedy bedzie prezentowany model na rok 2021. Wiec owszem, w 2020, ale rok modelowy 2021 ;)

Cupra_ateca
Posty: 19
Rejestracja: 28 kwie 2019, 8:12
Samochód: Cupra Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Cupra_ateca »

Jako współużytkownik Cupry mogę szczerze polecić ten samochód. Jego jedna z zalet jest właśnie to, że mało osób zna możliwości tego samochodu i jest on mało rozpoznawalny, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na częste próby „ścigania” się od świateł do świateł z innymi. Dodatkowo myśle ze fajnie jest uczestniczyć w czymś nowym i być użytkownikiem „niszowej” marki. Moim zdaniem jest to jednak inna kategoria samochodu niż Tiguan z silnikiem o 70 koni słabszym i trudno je porównywać. Cupra to nie tylko mocny silnik, ale tez inne elementy dostosowane do tej mocy. Przyjemny dylemat i jestem ciekaw ostatecznej decyzji. W razie ewentualnych pytań służę pomocą:)

Awatar użytkownika
S3ker
Posty: 285
Rejestracja: 22 sty 2019, 17:10
Samochód: ATECA MY19 1.5 TSI DSG XC BLACK
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: S3ker »

Osobiście bardziej przemawia do mnie Cupra, jakoś tak bardziej mi podchodzi ;) A Tiguana to prędzej bym sobie sprawił po 50 ;) a do 50 Cupra żeby za młodu się po ścigać z pod świateł z innymi użytkownikami Tiguanów xD
Seat Ateca Black Magic 1.5 TSI DSG7 150KM Xcellence

Cupra_ateca
Posty: 19
Rejestracja: 28 kwie 2019, 8:12
Samochód: Cupra Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Cupra_ateca »

Dodatkowo Cupra w standardzie posiada 5 letnia gwarancje i pakiet przeglądów okresowych (jak powiedzieli mi w ASO włącznie np. z wymiana oleju w skrzyni DSG) także jest to tez mocny argument.

Cupra_ateca
Posty: 19
Rejestracja: 28 kwie 2019, 8:12
Samochód: Cupra Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Cupra_ateca »

W Cuprze jest też inne zawieszenie z przodu. Przy pierwszym przeglądzie olejowym zgłosiłem dziwny odgłos przy skręcaniu w przednich nadkolach - okazało się że jest na to akcja serwisowa bo zastosowane elementy plastikowe w nadkolach pochodzące z Ateci są niedostosowane do rozwiązań w Cuprze. Z tego co wyczytałem to zmieniony/zmodyfikowany w jakimś zakresie jest też układ kierowniczy, układ wydechowy, inny program w skrzyni biegów. To z tych elementów które wyczytałem w zakresie mechanicznym.

BShKF
Posty: 70
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:35
Samochód: Cupra Ateca 2020
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BShKF »

Cupra_ateca pisze:
25 sty 2020, 16:28
Dodatkowo Cupra w standardzie posiada 5 letnia gwarancje i pakiet przeglądów okresowych (jak powiedzieli mi w ASO włącznie np. z wymiana oleju w skrzyni DSG) także jest to tez mocny argument.
To prawda, 5 lat spokojnej jazdy w Cuprze, choć szczerze, to nie planuję aż tyle nią jeździć :) W Tiguanie musiałbym to załatwić dodatkowymi pakietami na przedłużenie gwarancji i przeglądy = kilka dodatkowych tysięcy złotych i wtedy cena Tiga zbliża się jeszcze bardziej do Cupry

BShKF
Posty: 70
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:35
Samochód: Cupra Ateca 2020
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BShKF »

Ok, jak nietrudno się domyśleć, padło jednak na Cuprę 8-) Zadecydował głównie brak możliwości odbycia jazdy próbnej Tiguanem 230KM i sprzeczne opinie, jakie na temat tego silnika udało mi się znaleźć. Pewny facelifting Tiga po wakacjach 2020 też mnie lekko zniechęcił.

Ateca jest obiektywnie słabsza w kilku miejscach od Tiguana, ale nie są to różnice dyskwalifikujące, a raczej niuanse. Najbardziej mnie zastanawia czy bagażnik nie okaże się nieco za ciasny w niektórych sytuacjach - bagażnik mojej aktualnej Astry w kombi wydaje się przepastny przy bagażniku Ateci. No i mam nadzieję, że jednak nie będzie liftingu w tym roku :( Liczę, że wszystkie te mankamenty wynagrodzi mi jednostka napędowa :)

Zdecydowałem się na auto do produkcji, czyli odbiór stety niestety dopiero około początku lipca. Standardowy konfig, Rodium Grey + Comfort Assistant Plus, Beats z kołem zapasowym, Kessy, podgrzewana szyba. Na Brembo zdecydowanie zabrakło budżetu :D

Dzięki wszystkie za głosy i opinie, to spora pomoc!

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: michal 76 »

Brembo to podstawa przy takiej mocy.

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: thecichy »

Też bym obowiązkowo wziął Brembo gdybym miał budżet na Cuprę. Pomyśl BShKF, bo chyba masz jeszcze możliwość zmiany (skoro do produkcji). Jeżeli standardowe hamulce w Cuprze są takie same (nawet jeśli troszeczkę zmodyfikowane ale o podobnej wydajności) jak w Seacie (ale to kurdę dziwnie "brzmi" :D) to uwierz mi, że odczucia mam takie, że te hample są do tego auta troszkę za słabe i szybko się męczą. Ale o ile z mocą 190KM da się nauczyć z tym żyć, o tyle gdybym miał teraz zrobić większą moc aby szybciej pojeździć to zdecydowanie zacząłbym od hamulców.

ODPOWIEDZ