Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Dyskusje na temat Cupry Ateca I generacji (2018-)
BShKF
Posty: 70
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:35
Samochód: Cupra Ateca 2020
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BShKF »

Cześć, przymierzam się do zmiany auta. Zdecydowałem, że musi to być dynamiczny SUV, ale marki premium tutaj odpadają - za cienki jestem. Zrobiłem przegląd rynku i zostałem z 2 opcjami. Cupra Ateca i VW Tiguan w wersji 2.0 TSI 4x4 230 KM.

Miałem 2 jazdy testowe Cuprą i serce jest zdecydowanie kupione - jeździ się mega, a w trybie Comfort auto jest całkowicie znośne na gorszych drogach. Spalanie z dość długich i zróżnicowanych jazd testowych, to akceptowalne ~11,5 L/100 km. Dużym znakiem zapytania jest natomiast zasięg auta, bo bak ma tylko 55 L, choć pewnie w praktyce delikatnie więcej. Tak czy inaczej o zasięgu 500 km raczej nie ma co marzyć, co na pewnie będzie wkurzało. Projekt wnętrza z kolei nie jest jakoś bardzo wyszukany, ale ujdzie. Bagażnik też mógłby być nieco większy, to też jakoś ujdzie - od czego przecież jest tylna kanapa? ;)

Co do Tiguana, to miałem 1 jazdę testową, ale wersją 2.0 TSI 190 KM. Wrażenia były pozytywne, auto jest żwawe, ale wiadomo to zupełnie inna liga niż Cupra. Problem w tym, że w całej Polsce jest ledwie kilka dilerów, którzy mają wersję 230 KM do testów i oczywiście najbliższego mam ponad 400 km od domu. To zatem takie trochę kupowanie kota w worku, tym bardziej, że ten sam silnik można znaleźć w Audi Q3 i tam zbiera bardzo słabe opinie. Jest zamulony i subiektywnie czuć może ze 150 kucy, co jest związane głównie z kastracją skrzyni pod normy WLTP. Tyle, że w VW jest skrzynia DSG, a nie S-Tronic... Cała reszta auta podoba mi się nieco bardziej niż Cupra. Auto wydaje się dojrzalsze, praktyczniejsze i trochę lepiej wykończone. Spalania raczej spodziewam się podobnego, ale bak jest o 5 L większy. Zawsze coś. No i oczywiście jest delikatnie tańszy, ale nie na tyle, żeby było to decydujące.

Co robić? Słuchać serca i jeździć wariatem, który pewnie po jakimś czasie zacznie wkurzać, czy zdecydować się na rozsądniejsze auto, które w zasadzie nie wiem jak jeździ?



Sponsor

Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Sponsor


Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Kuchar »

Brałbym Tiguana, oczywiście w Rline ;)

BShKF
Posty: 70
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:35
Samochód: Cupra Ateca 2020
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BShKF »

Kuchar pisze:
21 sty 2020, 19:45
Brałbym Tiguana, oczywiście w Rline ;)
No jak Tiguan, to tylko w R-Line + najlepiej biały kolor. Bez tego pakietu auto wygląda znaaacznie gorzej i wtedy bym raczej Tiguana w ogóle nie brał pod uwagę.
Frodo pisze:
21 sty 2020, 19:06
Zasięg nawet w Atece 190 TSI jest kiepski, ale jeśli jest tylko dodatkowe 5L w większym, cięższym Tiguanie, to nic nie da! Czy to różnica tankować co 300 lub 350 km (w mieście)? Powinno być 80 L, nawet w 190.
Jeśli ma być istotna różnica mocy względem 190 w Atece, to raczej tylko Cupra. Jeśli jednak są wątpliowści, to 400 km nie wydaje się być daleko przed podjęciem decyzji o wydaniu 200k... Mi w Tiguanie przede wszystkim (tylko?) bardziej odpowiada wnętrze i przesuwane tylne fotele. 190 wystarcza mi w zupełności w Atece (w praktyce rzadko jest okazja nawet to wykorzystać przy ograniczeniach jakie mamy, choć zapewne większy uśmiech będzie przy 300), ale nie chciałbym już tego silnika w niczym większym jak np. w Tiguanie.
No właśnie, kwestie spalanie/zasięg będą bardzo zbliżone w obu autach, więc chyba nie ma sensu się nad tym mocniej skupiać. Wnętrze jest faktycznie bardziej atrakcyjne w Tiguanie i też chciałbym te przesuwane tylne fotele - można regulować nawet ich oparcia. Za to nie podobają mi się te stoliki w oparciach przednich foteli. I tak prawie nikt nigdy z nich nie skorzysta, a zabierają tylko miejsce na nogi + pewnie łatwo w nie uderzyć przy wsiadaniu.

I w pełni zgadzam się, że 190 KM to bardzo rozsądna moc, nawet z górką. Problem w tym, że jeżdżę obecnie Oplem Astrą z benzyną 1.6 o mocy 200 KM i chciałbym jednak zrobić jakiś krok na przód. Faktycznie myślałem o tym trochę więcej po napisaniu pierwszego posta i te 400 km, żeby przetestować Tiga, to nie aż taka gigantyczna przeszkoda. Chyba zadzwonię jutro i sprawdzę czy dałoby się umówić taką jazdę na sobotę

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: zinger »

Zapytaj, czy jest opcja, zebys go odstawil u dilera w swoim miescie. Przy okazji, bedziesz mial okazaje nieco dluzej sie nim przejechac, sprawdzic realne spalanie i ogolne wrazenia z dluzszej trasy niz tylko wokol salonu.

Ale z tych dwohc, choc zadnym nie jezdzilem, bralbym jednak VW. Wiadomo, ze nie bedzie taka rakieta jak Cupra ale na codzien i tak bedzie oferowal wiecej niz potrzeba, R fajnie wyglada, a wykonczenie w srodku zapewne na wyzszym poziomie bedzie. No i kwestia odsprzedazy, podejrzewam, ze z VW bedzie jednak latwiej, bo duzo bardziej rozpoznawalny.

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: root »

Jeszcze jeden komentarz: VW będzie nudny jak flaki z olejem i zlejesz się z resztą samochodów na drodze (to może zarówno wada, jak i zaleta). Cupra jednak jest mniej popularna i może wzbudzać pewne zainteresowanie i zaciekawienie innych kierowców i przechodniów.

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: zinger »

root pisze:
22 sty 2020, 10:59
Jeszcze jeden komentarz: VW będzie nudny jak flaki z olejem i zlejesz się z resztą samochodów na drodze (to może zarówno wada, jak i zaleta). Cupra jednak jest mniej popularna i może wzbudzać pewne zainteresowanie i zaciekawienie innych kierowców i przechodniów.
I tak i nie.

Cupra wyglada praktycznie tak samo jak Ateca, zapewne wiekszosc ludzi nie wie, ze takie cos istnieje i ze to rozne auta. No i Ateca/Cupra, nie sa znowu takie niesamowite w swoim wygladzie, umowmy sie ;) Jedyne co je wyroznia, to wlasie mniejsza popularnosc, co mnie osobiscie akurat odpowiada.

Tiguanow jest jak mrowkow, ale w wersji R jednak nieco sie wyrozniaja z tlumu. Smiem twierdzic, ze bardziej niz nasze Ateci.

BShKF
Posty: 70
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:35
Samochód: Cupra Ateca 2020
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BShKF »

root pisze:
22 sty 2020, 10:59
Jeszcze jeden komentarz: VW będzie nudny jak flaki z olejem i zlejesz się z resztą samochodów na drodze (to może zarówno wada, jak i zaleta). Cupra jednak jest mniej popularna i może wzbudzać pewne zainteresowanie i zaciekawienie innych kierowców i przechodniów.
Jestem wręcz odwrotnego zdania. Cuprę dość łatwo na ulicy pomylić ze zwykłą Atecą, których już trochę jeździ po drogach. Dopiero jak zawiesisz na chwilę oko, to szczegóły zaczynają się nie zgadzać, ale raczej mało kto będzie patrzył dłużej na kolejnego nudnego SUVa.

Fakt, że Tiguanów jest jeszcze więcej, ale stosunkowo mało ma pakiet R-Line, który od razu przyciąga moje spojrzenie. Wychodzę z założenia, że to mi ma się auto podobać, a czy będzie podobać się innym, to już sprawa drugorzędna. W tym przypadku oba auta mi się faktycznie podobają, ale jednak Tiguan jest oczko wyżej.

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: root »

Ale logo jest stosunkowo nieznane, więc część ludzi stara się dopatrzeć co to za marka…

Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: thecichy »

Tiguan ma podgrzewaną kierownicę :D
(detal taki ale są tacy, co bardzo lubią)

Awatar użytkownika
Janisz
Posty: 665
Rejestracja: 20 maja 2017, 14:34
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM DSG 4drive
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Janisz »

Koledzy dużo już napisali więc co tu dodać. Tiguan bez R-Line jest zachowawczy...trochę nudny. Czy ta jakość VW jest aż tak zauważalna. Z tym bym się kłócił. Regulacja tylnych siedzeń jak i oparcia w Tiguanie to fajna sprawa tylko jak często z kimś jeździsz w trasy aby to wykorzystać. Grzana kierownica fajny gadżet...mi tego brakuje w obecnym aucie mimo parkowania w hali garażowej...taki nawyk z innego auta. Na forum już gdzieś porównywaliśmy Atecę do Tiguana.

Co do spalania. Ja mam wersję 1.4 DSG 4drive i mam spalanie ok 9,5L. Zatem różnica między silnikiem z Cupry znikoma a jaka frajda z jazdy.

Co do odsprzedaży. VW w R-Linie na pewno będzie smaczkiem ale Cupra Ateca? Popatrzcie ile jest na sprzedaż używanych Seatów Leon w wersji Cupra? I na dodatek w 4drive?

Jeżeli jesteś kawoszem i często pijasz kawę w drodze to popatrz jak rozwiązał to VW i Seat. Różnica kolosalna :?
Ateca Xcellence | 1.4 TSI 150KM | DSG | 4Drive | Mato Brown | Felgi 18 cali - PERFORMANCE 36/1| Alcantara Brown | Comfort Assistant | Podgrz. przednia szyba | Kamery 360 | Navi | Full Link | Alarm |
Obrazek

ODPOWIEDZ