Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Dyskusje na temat Cupry Ateca I generacji (2018-)
Misieq
Posty: 24
Rejestracja: 04 cze 2020, 18:19
Samochód: Volvo V40 T3R
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Misieq »

Negocjujcie i ciśniecie dilerów. To, ze rabat 15k na zamówienia tylko w tym roku to ściema jak zawsze. A jak nie chcą to niech nie sprzedają...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Sponsor

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Sponsor


BartoszT
Posty: 18
Rejestracja: 19 sie 2020, 8:37
Samochód: Golf Variant 1.4 TSI 150 km
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BartoszT »

Wspominałem, że dam znać jak wybadam temat z Tiguanem R. Otóż zorientowałem się wśród kilku dealerów i najlepszy rabat jaki mi zaproponowano to 5,5% przy zakupie na firme. Ponoć w takiej sytuacji salonowi zostaje marża 1,5% więc już nie ma za bardzo pola do manewru. Do tego dochodzi 8tys rabatu który oferowany jest od importera już na dzień dobry na roczniki 2021. W VW fajne jest to, że jeśli zleci się auto do produkcji a w międzyczasie importer zwiększy rabat (im bliżej końca roku tym z reguły jest większy) to rabat ten obejmie zamówione, a jeszcze nie odebrane auto. W Skodzie, Seacie czy Cuprze nie spotkałem się z podobnymi zapisami w umowach - poprawcie mnie jeśli jest inaczej.

Konfigurując podobnego Tiguana R i Formentora ten pierwszy wychodził około 44 tys drożej (już po rabatach). Różnica wg mnie za duża jak na nieco większy bagażnik, 10 dodatkowych koni i system torque vectoring. Zdecydowałem sie więc na zamówienie Formentora (gdyby go nie było to szedłbym w Cupre Atecę) bo wygrał relacja cana/ wyposażenie + design i nowoczesne wnętrze (na tylnej kanapie pozytywne zaskoczenie bo naprawdę jest sporo miejsca jak na samochód tej klasy). Bagażnik w Formentorze nie należy do dużych ale biorę hak wiec rowery będą tam miały swoje miejsce. Mam 2jkę małych dzieci ale za parę miesięcy planuje pozbyć się już wózków więc ten bagażnik w Formentorze myślę, że da radę ;)

Jeśli ktoś jest ciekawy to na Formentora udało mi się uzyskać 5% rabatu od konfiguracji (dealerowi zostaje 1% marży). Z tego co się orientowałem na Cuprę Atecę nie byłoby szans na lepsze warunki (nie licząc wyprzedaży rocznika bo akurat ja chciałem wersje do produkcji).

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: michal 76 »

BartoszT pisze:
03 sty 2021, 10:05
Wspominałem, że dam znać jak wybadam temat z Tiguanem R. Otóż zorientowałem się wśród kilku dealerów i najlepszy rabat jaki mi zaproponowano to 5,5% przy zakupie na firme. Ponoć w takiej sytuacji salonowi zostaje marża 1,5% więc już nie ma za bardzo pola do manewru. Do tego dochodzi 8tys rabatu który oferowany jest od importera już na dzień dobry na roczniki 2021. W VW fajne jest to, że jeśli zleci się auto do produkcji a w międzyczasie importer zwiększy rabat (im bliżej końca roku tym z reguły jest większy) to rabat ten obejmie zamówione, a jeszcze nie odebrane auto. W Skodzie, Seacie czy Cuprze nie spotkałem się z podobnymi zapisami w umowach - poprawcie mnie jeśli jest inaczej.

Konfigurując podobnego Tiguana R i Formentora ten pierwszy wychodził około 44 tys drożej (już po rabatach). Różnica wg mnie za duża jak na nieco większy bagażnik, 10 dodatkowych koni i system torque vectoring. Zdecydowałem sie więc na zamówienie Formentora (gdyby go nie było to szedłbym w Cupre Atecę) bo wygrał relacja cana/ wyposażenie + design i nowoczesne wnętrze (na tylnej kanapie pozytywne zaskoczenie bo naprawdę jest sporo miejsca jak na samochód tej klasy). Bagażnik w Formentorze nie należy do dużych ale biorę hak wiec rowery będą tam miały swoje miejsce. Mam 2jkę małych dzieci ale za parę miesięcy planuje pozbyć się już wózków więc ten bagażnik w Formentorze myślę, że da radę ;)

Jeśli ktoś jest ciekawy to na Formentora udało mi się uzyskać 5% rabatu od konfiguracji (dealerowi zostaje 1% marży). Z tego co się orientowałem na Cuprę Atecę nie byłoby szans na lepsze warunki (nie licząc wyprzedaży rocznika bo akurat ja chciałem wersje do produkcji).
6% dla indywidualnego odbiorcy 8% dla firm ( flot), jeszcze jest z czego zejść targujcie się

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: piotrzet »

Dokładnie 6% jest w Seacie na 100% ja tyle dostałem na Leona w styczniu zeszłego roku. Zamówienie do produkcji do tego 1000 zł od centrali za zakup kolejnego Seata.
Ciekawą informację mam natomiast o Audi. Tam rabat zależy od modelu albo wersji silnikowej. I np na A3 można mieć nawet 12% mowa oczywiście o zamówieniach do produkcji.

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: michal 76 »

To że dostaniesz rabat 6% ( ten niby maksymalny) nie oznacza że dealer nic nie zarabia. Tak wygląda polityka rabatowa, a za ile kupisz to inna sprawa. Proponuję poczekać trochę, pomarudzić i zacząć rozmowę pod koniec miesiąca

Awatar użytkownika
Walt
Posty: 229
Rejestracja: 23 paź 2017, 8:42
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: Seat Ateca 2.0TSI Xperience
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: Walt »

BartoszT pisze:
03 sty 2021, 10:05
W VW fajne jest to, że jeśli zleci się auto do produkcji a w międzyczasie importer zwiększy rabat (im bliżej końca roku tym z reguły jest większy) to rabat ten obejmie zamówione, a jeszcze nie odebrane auto. W Skodzie, Seacie czy Cuprze nie spotkałem się z podobnymi zapisami w umowach - poprawcie mnie jeśli jest inaczej.
Ja zapisu w umowie nie miałem, jedynie ustne zapewnienie sprzedawcy, że jeśli zwiększy się rabat wyprzedażowy to będzie to uwzględnione w cenie. I z ustnej umowy się wywiązał.
Była 1,4TSI Xcellence.
Jest 2.0TSI Xperience.

BartoszT
Posty: 18
Rejestracja: 19 sie 2020, 8:37
Samochód: Golf Variant 1.4 TSI 150 km
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BartoszT »

Na Formentora nie slyszlalem żeby komuś udało się uzyskać wspomniane 6 czy 8%. Seat może mieć akurat inna politykę dla Leona a Cupra inną na Formentora tym bardziej że ten model dopiero co wszedl na rynek. Chyba że na grupie jest ktoś kto akurat tyle uzyskał na Formentora albo pracuje w salonie to wtedy chętnie się dowiem który to salon ;)

piotrzet
Posty: 190
Rejestracja: 06 gru 2020, 20:19
Samochód: Seat Leon ST 1,5 TSI 150 KM manual
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: piotrzet »

michal 76 pisze:
03 sty 2021, 11:13
To że dostaniesz rabat 6% ( ten niby maksymalny) nie oznacza że dealer nic nie zarabia. Tak wygląda polityka rabatowa, a za ile kupisz to inna sprawa. Proponuję poczekać trochę, pomarudzić i zacząć rozmowę pod koniec miesiąca
A gdzie ktoś napisał, ze jak da ten rabat to nic nie zarabia?
To jest salon ma zarabiać, więc naiwny jest ten kto myśli, że salon pozbywa się całej swojej marży.

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: michal 76 »

piotrzet pisze:
03 sty 2021, 13:17
michal 76 pisze:
03 sty 2021, 11:13
To że dostaniesz rabat 6% ( ten niby maksymalny) nie oznacza że dealer nic nie zarabia. Tak wygląda polityka rabatowa, a za ile kupisz to inna sprawa. Proponuję poczekać trochę, pomarudzić i zacząć rozmowę pod koniec miesiąca
A gdzie ktoś napisał, ze jak da ten rabat to nic nie zarabia?
To jest salon ma zarabiać, więc naiwny jest ten kto myśli, że salon pozbywa się całej swojej marży.
Toż dokładnie o tym napisałem.

BShKF
Posty: 70
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:35
Samochód: Cupra Ateca 2020
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Cupra Ateca czy VW Tiguan?

Post autor: BShKF »

BartoszT pisze:
03 sty 2021, 10:05
Konfigurując podobnego Tiguana R i Formentora ten pierwszy wychodził około 44 tys drożej (już po rabatach). Różnica wg mnie za duża jak na nieco większy bagażnik, 10 dodatkowych koni i system torque vectoring.
Aż z ciekawości wszedłem na stronę VW, skonfigurowałem sobie Tiguana R i faktycznie wychodzi około 250k po mocniejszym, ale jeszcze niepełnym wyposażeniu, wraz z rabatem 8k z konfiguratora, ale jeszcze bez rabatu dilera.
W przypadku Formentora wychodzi mi niecałe 210k (bez Brembo) - totalnie nie potrafię uzasadnić tak wysokiej dopłaty do Tiguana. Ale o ile na tego Tiguana pewnie się jeszcze ktoś skusi (VW ma nieco wyższe rabaty i lepsze leasingi niż Seat/Cupra), tak Formentor, moim zdaniem, całkowicie kanibalizuje sprzedaż Cupry Ateki, której chyba jedyną przewagą jest fakt, że jest nieco wyższa.

ODPOWIEDZ