Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Dyskusje na dowolne tematy, nie związane z Seatem Ateca
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na dowolny temat.

Prosimy jednak zachować kulturę i nie obrażać innych użytkowników.
Awatar użytkownika
majcher
Posty: 349
Rejestracja: 31 gru 2016, 18:24
Lokalizacja: Radom
Samochód: Cupra Formentor VZ
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: majcher »



Formentor VZ
Arona FR 1.0 DSG
był Ateca 1.4TSI

Sponsor

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Sponsor


Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: paprotek »

Po przeczytaniu artykułu jestem w stanie zgodzić się z tym że napęd na cztery koła wykorzystuje się tylko w niektórych sytuacjach w życiu codziennym, czyli na przykład przyspieszaniu na mokrym lub śliskim. Ale stwierdzenie że napęd na cztery koła jest niebezpieczny bo może powodować poczucie bezpieczeństwa a przez to większe prędkości jest już całkowicie przesadzony i w mojej ocenie nie zgodny z prawdą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


lukasz-jaworzno
Posty: 101
Rejestracja: 14 sie 2017, 22:38
Lokalizacja: Jaworzno
Samochód: Seat Ateca Xcellence 2.0TDI DSG 190KM 4Drive DSG7
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: lukasz-jaworzno »

Ciekawy artykuł.
Miałem okazje jeździć na płycie poślizgowe Seatami w różnych wersjach przednio i 4x4 i jest sporo prawdy w tym artykule.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
tictac1986
Posty: 462
Rejestracja: 10 maja 2017, 21:24
Lokalizacja: Ozorków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: tictac1986 »

Ja świadomie po Sata Fe który miał 4x4 zdecydowany byłem szukać auta przednionapedowego. Zauważyłem, że w moich warunakch bylo to zupełnie nie potrzebne.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Seat Ateca 1,4 TSI 150 KM Nevada White wersja Style + Comfort+/Pakiet Zima/Full Link

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: zinger »

Dla mnie podstawowa roznica w codziennej miejskiej jezdzie to wlaczanie sie do ruchu. Wczesniej mialem 4×4 i odbywalo sie to blyskawicznie bez wzgledu na stan nawierzchni. Zapewne roznica w mocy tez swoje robila. Po zmianie auta, z przyzwyczajenia raz czy 2 zdarzylo mi sie ze chcialem szybko wbic sie w luke a auto zamiast do przodu stalo w miejscu mielac kolami. Troche strachu sie najadlem a teraz po prostu czesto dluzej czekam, szczegolnie jak jest mokro.

Tepek
Posty: 92
Rejestracja: 11 cze 2018, 13:56
Samochód: Civic
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: Tepek »

Odkopię trochę temat. Mieszkam w terenie gdzie jak popada trochę śniegu, zrobi się lód i ślisko to przednionapędówka musi mieć wyłączony esp, nieźle rozpędzić i włączając w to zakręt albo wyjedzie albo nie. Mimo braku ingerencji jak np. blokady i napędu dołączanego automatycznie jestem zadowolony z ateci bo w trybie normalnym jak na razie radzi sobie świetnie, stanę pod górkę i ruszam z lekkością bez zbędnego grzebania.

Awatar użytkownika
majcher
Posty: 349
Rejestracja: 31 gru 2016, 18:24
Lokalizacja: Radom
Samochód: Cupra Formentor VZ
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: majcher »

Formentor VZ
Arona FR 1.0 DSG
był Ateca 1.4TSI

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: michal 76 »

Jeżeli kogoś poniesie fantazja to 4X4 nie pomoże. U mnie spadł śnieg i nikt mi nie wmówi że 4X4 jest niebezpieczny. Seat rusza bez problemu w miejscu gdzie mój drugi samochód ( VW Jetta napęd na przód) mieli kołami. i to jest przewaga takiego napędu, ale oczywiście wszystko z głową

Barton
Posty: 131
Rejestracja: 11 lip 2018, 7:18
Samochód: Ateca FR 1.4 4Drive DSG
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: Barton »

Samochodami osobowymi 4x4 jeżdżę od15 lat. Przewinęły się różne rozwiązania techniczne w różnych samochodach. Nigdy nie miałem sytuacji kiedy napęd spowodował jakiekolwiek niebezpieczeństwo w mojej jeździe.
Natomiast ile razy pomógł, tego nie jestem w stanie zliczyć.

Najważniejsza zasada, którą trzeba sobie przyswoić, zwłaszcza jak ktoś zaczyna z 4x4 na śliskim.
Samochód 4x4 przyspiesza i pokonuje zakręty lepiej niż ośka, natomiast hamuje w najlepszym wypadku tak samo (z pewnymi wyjątkami).

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie!

Post autor: Felix »

Barton pisze:
18 gru 2018, 8:07
Najważniejsza zasada, którą trzeba sobie przyswoić, zwłaszcza jak ktoś zaczyna z 4x4 na śliskim.
Samochód 4x4 przyspiesza i pokonuje zakręty lepiej niż ośka, natomiast hamuje w najlepszym wypadku tak samo (z pewnymi wyjątkami).
I to jest właśnie sedno problemu. Niestety większość kierowców nie przyswoi sobie tej zasady. Będą zachwyceni przyspieszając bez problemu na śliskiej nawierzchni i "łykając tych frajerów w ośkach", a potem w najlepszym wypadku będą mieli pełne gacie jak przyjdzie do hamowania na lodzie, a w gorszym z ich OC będzie remontowany tył takiej ośki. O najgorszym nie piszę...
Sam napęd 4x4 jest ok i sam w sobie nie jest niebezpieczny. Niebezpieczne jest złudne poczucie bezpieczeństwa i przyczepności które daje niedoświadczonemu użytkownikowi.

ODPOWIEDZ