Koła - parametry i rozmiary

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: sailor 88 »

overheat pisze:
23 wrz 2018, 11:30
sailor 88 pisze:
30 sie 2018, 14:31
Też kupiłem na zimę 16-ki i bardzo sobie chwalę. Zdecydowanie lepszy komfort i więcej gumy w średnicy koła, co w zimie bardzo się liczy.
Otwór centralny to 57,1 mm.
Też planuję założyć 16" zgodnie z homologacją (x6", ET 43), żeby mieć więcej gumy na zimę. Pytanie mam takie: czy zmieszczą się do nich fabryczne tarcze (Excellence 4Drive)? Czy homologacja bierze to pod uwagę, czy muszę to jakoś sprawdzić? Czy wszystkie wersje Ateci mają takie same tarcze?
Zmieszczą się! Z przodu masz 312 mm, z tyłu 272 mm. U mnie i w innych wersjach jest tak samo, dopiero Cupra ma 340 mm z przodu i 310 mm z tyłu.


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Koła - parametry i rozmiary

Sponsor


overheat
Posty: 207
Rejestracja: 25 gru 2017, 19:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Samochód: Ateca 2.0 TSI 4drive
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: overheat »

Dzięki, będę działał! Jak zamontuję to wrzucę foty.

Awatar użytkownika
MusiC ManiaC
Posty: 105
Rejestracja: 03 mar 2018, 8:05
Lokalizacja: SL
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI Red Velvet
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: MusiC ManiaC »

Panowie,
Podzielicie się fotami/linkami tego co i skąd kupiliscie? Serio pytam :) zima tuż za rogiem a ja nadal zastanawiam się jakie koła na zimę kupić, zastanawiam się nad opcjami:
1.Stalowe felgi i zimowe opony 16".
np. https://allegro.pl/nowe-kola-zimowe-sea ... 63134.html
2.Aluminiowe felgi i zimowe opony 17".
np. https://allegro.pl/seat-ateca-nowe-kola ... 05786.html
3.Zostawić moje oryginalne 17" na zimę i dokupić tylko opony zimowe , a jak przyjdzie wiosna to do opon zakupić nowe ładniejsze alusy. Tylko w tej opcji zastanawiam się czy warto, chodzi o kontakt felg z solą i jaka będzie ich kondycja po jednym sezonie zimowym.

Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
MusiC ManiaC
Posty: 105
Rejestracja: 03 mar 2018, 8:05
Lokalizacja: SL
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI Red Velvet
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: MusiC ManiaC »

MusiC ManiaC pisze:
24 wrz 2018, 21:32
Panowie,
Podzielicie się fotami/linkami tego co i skąd kupiliscie? Serio pytam :) zima tuż za rogiem a ja nadal zastanawiam się jakie koła na zimę kupić, zastanawiam się nad opcjami:
1.Stalowe felgi i zimowe opony 16".
np. https://allegro.pl/nowe-kola-zimowe-sea ... 63134.html
2.Aluminiowe felgi i zimowe opony 17".
np. https://allegro.pl/seat-ateca-nowe-kola ... 05786.html
3.Zostawić moje oryginalne 17" na zimę i dokupić tylko opony zimowe , a jak przyjdzie wiosna to do opon zakupić nowe ładniejsze alusy. Tylko w tej opcji zastanawiam się czy warto, chodzi o kontakt felg z solą i jaka będzie ich kondycja po jednym sezonie zimowym.

Dzięki za pomoc.
Szukając cały czas odpowiednich felg i opon zwróciłem się do doradcy z oponeo poprzez chat, który stwierdził że komplet felg i opon z pkt.2 jest nie odpowiedni do Seat Ateca ponieważ osadzenie ET powinno być na poziomie 48,00 nie ukrywam iż cena z allegro 2750 z osadzeniem 39 a oponeo z osadzeniem 48 to prawie 500pln o co chodzi z tymi parametrami osadzenia?

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: patryk7133 »

MusiC ManiaC pisze:
27 wrz 2018, 21:51
MusiC ManiaC pisze:
24 wrz 2018, 21:32
Panowie,
Podzielicie się fotami/linkami tego co i skąd kupiliscie? Serio pytam :) zima tuż za rogiem a ja nadal zastanawiam się jakie koła na zimę kupić, zastanawiam się nad opcjami:
1.Stalowe felgi i zimowe opony 16".
np. https://allegro.pl/nowe-kola-zimowe-sea ... 63134.html
2.Aluminiowe felgi i zimowe opony 17".
np. https://allegro.pl/seat-ateca-nowe-kola ... 05786.html
3.Zostawić moje oryginalne 17" na zimę i dokupić tylko opony zimowe , a jak przyjdzie wiosna to do opon zakupić nowe ładniejsze alusy. Tylko w tej opcji zastanawiam się czy warto, chodzi o kontakt felg z solą i jaka będzie ich kondycja po jednym sezonie zimowym.

Dzięki za pomoc.
Szukając cały czas odpowiednich felg i opon zwróciłem się do doradcy z oponeo poprzez chat, który stwierdził że komplet felg i opon z pkt.2 jest nie odpowiedni do Seat Ateca ponieważ osadzenie ET powinno być na poziomie 48,00 nie ukrywam iż cena z allegro 2750 z osadzeniem 39 a oponeo z osadzeniem 48 to prawie 500pln o co chodzi z tymi parametrami osadzenia?
Chodzi o to by koło nie wystawało poza nadkole i oto by nie było zbyt głęboko w nadkolu bo mogło by o coś ocierać tu masz fajny przelicznik do felg i opon Zobrazuje ci o co chodzi z ET dowiesz się jakie opony można założyć : http://uniwers.vot.pl/et/

Ps: Fabrycznie przy kołach 17" i 18" ET to 45

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: paprotek »

Wg. mnie ET 48 to już za bardzo się koło chowa w nadkolu i oprócz tego, że może obcierać nadkole od wewnątrz, to gorzej to wygląda jak koło się chowa. Oczywiście to wszystko to minimalne różnice, ale ja bym poszedl w ET39 - trochę wypchnie koło do zewnątrz, a nie do środka!

Sam mam felgi 7.5" i ET40 i uważam, że mogłyby być jeszcze trochę bardziej wypchnięte na zewnątrz.

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: patryk7133 »

Obcierać nie będzie bo przy ET 48 i szerokości 7"chowają się tylko o 3mm A w twoim przypadku paprotek jeśli masz felgi szerokie na 7,5" i ET 40 to wystają 11mm
czyli wszystko w normie ponieważ 19" felgi mają szerokość 8" i przy ET 45 są o 13mm szersze w obie strony razem 26mm
Ja np: mam felgi 7,5 szerokie i ET 45 co daje o 6mm w obie strony razem 12mm
Jeśli chodzi o ET 39 przy szerokości felgi 7" to myślę że też jest w normie bo felgi będą symetrycznie wysunięte ku zewnątrz auta o 6mm

Ps: Co do felg 7,5" pamiętajmy że nie są one homologowane do Ateci i mogą być problemy z autocasco w Polsce chyba trzeba zrobić badanie techniczne jako modyfikacja nie wiem dokładnie Ja np: muszę zrobić TUV w Dekra i wpis do dowodu rejestracyjnego wszystko będzie mnie kosztowało jakieś 62 euro :)

Krzysiek1979r
Posty: 80
Rejestracja: 09 cze 2018, 20:17
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 7DSG Xcellence,Audi Q7 3.0TDI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: Krzysiek1979r »

Witam
Mam zamiar kupić felgi aluminiowe oryginalne Seata w rozmiarze 16".
Sprawdziłem w homologacji że dla mojej wersji dopuszczone są felgi o rozmiarze 6Jx16 ET43 z oponami 215/60 R16.

Ostatnio kolega podpowiedział i żebym zamiast mało popularnych 215/60 R16 wybrać 205/55 R16 lub 205/60 R16, które to są bardziej popularne i tańsze. Obydwa rozmiary mogą być zakładane na felgi w tym rozmiarze.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: paprotek »

I jedne koła i drugie będą miały mniejszą średnicę niż najmniejsze homologowane. Kupiłeś SUVa a chcesz do niego zakładać opony jak do kompaktu?

Wysłane z mojego Samsung Tab S2


dario37
Posty: 1138
Rejestracja: 06 maja 2017, 10:28
Lokalizacja: Oława
Samochód: Seat Ateca 1.4TSI /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: dario37 »

paprotek pisze:
30 wrz 2018, 20:07
I jedne koła i drugie będą miały mniejszą średnicę niż najmniejsze homologowane. Kupiłeś SUVa a chcesz do niego zakładać opony jak do kompaktu?

Wysłane z mojego Samsung Tab S2
Kolega mysli zapewne o komforcie jazdy na 16 tkach.Natomiast z tego co wnioskuje Paprotek poleciłby koła o rozmiarze 21 cali na zimę,żeby auto super wygladało.Pozdro Paprotek :D
Seat Ateca 1.4 TSI DSG7 /KIA SPORTAGE MHEV 2022 BL

ODPOWIEDZ