Koła - parametry i rozmiary

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: patryk7133 »

Witam
Opony 215 to najwęższe z homologowanych opon a jeśli mówimy o felgach 16" najniższy profil to 60 więc 205/55 R16 odpadają
Ja osobiście nie zakładał bym opon węższych niż 215 do SUV-a ewentualnie szersze ale jeśli chodzi o napęd tylko na jedną oś to zdecydowanie 215 to optymalna szerokość by Ateca zachowała dobre właściwości trakcyjne i trzymanie w zakrętach I w tym przypadku zwężanie lub zbytnie poszerzanie opon prowadzi do zmniejszenia bezpiecznego zachowania się auta w pewnych warunkach
Oczywiście to tylko moje zdanie

Pozdrawiam



Sponsor

Re: Koła - parametry i rozmiary

Sponsor


Barton
Posty: 131
Rejestracja: 11 lip 2018, 7:18
Samochód: Ateca FR 1.4 4Drive DSG
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: Barton »

patryk7133 pisze:
28 wrz 2018, 0:11
[...]
Ps: Co do felg 7,5" pamiętajmy że nie są one homologowane do Ateci i mogą być problemy z autocasco w Polsce chyba trzeba zrobić badanie techniczne jako modyfikacja nie wiem dokładnie
Generalnie problem z odszkodowaniem wynikającym z niehomologowanych felg w Polsce to taki "urban legends".
Jeżeli zmiana zrobiona jest w granicach zdrowego rozsądku, czyli w nieznacznym stopniu odbiegająca od oryginału, to nie powinniśmy mieć z tego powodów problemów. Przynajmniej ja nie znam takiego przypadku.
Oczywiście jest to moje zdanie i każdy użytkownik zmiany w samochodzie przeprowadza na własną odpowiedzialność.

Np. ja nie mam obiekcji żeby założyć felgi o szerokości 7,5" i ET 51. Szerokość zewnętrzna kół zostanie zachowana co do milimetra względem oryginalnych kół o średnicy 18".

Bardziej obawiałbym się zmieniać parametry opon, bo to łatwiej sprawdzić i zakwestionować w razie wypadku.

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: paprotek »


dario37 pisze:
paprotek pisze:
30 wrz 2018, 20:07
I jedne koła i drugie będą miały mniejszą średnicę niż najmniejsze homologowane. Kupiłeś SUVa a chcesz do niego zakładać opony jak do kompaktu?

Wysłane z mojego Samsung Tab S2
Kolega mysli zapewne o komforcie jazdy na 16 tkach.Natomiast z tego co wnioskuje Paprotek poleciłby koła o rozmiarze 21 cali na zimę,żeby auto super wygladało.Pozdro Paprotek :D
Kolega miał na myśli cene i napisał o tym jasno. Nie wiem skąd wywnioskowałeś że poleciłbym 21 Obrazek chodziło mi tylko i wyłącznie o to że rozmiar takich opon w tej chwili najczęściej można spotkać w autach klasy C, a w SUVach są zazwyczaj sporo większe, choć i tak Ateca ma całkiem małe koła.
Pozdro.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Krzysiek1979r
Posty: 80
Rejestracja: 09 cze 2018, 20:17
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 7DSG Xcellence,Audi Q7 3.0TDI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: Krzysiek1979r »

Witam interesują mnie opony tylko typu "premium" (Continental, Michelin, Goodyear, Bridgestone, Dunlop itp.).
Wielu speców uważa, że na zimę lepiej montować trochę węższe opony stąd moje pytanie.
Do tego auto służy jedynie, żonie do lokalnych podróży, jazdy po mieście, dlatego zdecydowałem się na 16 cali.
Większy balon = większy komfort i mniejsza szansa na uszkodzenie felgi. Do tego jak spojrzysz np. na oponeo to w rozmiarze 215/60/R16 opon premium jest 35 a w rozmiarze 205/55/R16 jest ich 125 cena ma mniejsze znaczenie, ale chyba wezmę homologowane 215/60/R16.

Odnośnie problemów przy wypadku z niehomologowanymi oponami to jakość mi się nie chce wierzyć.

pozdrawiam
Krzysiek

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: patryk7133 »

Co do opon premium to nie zawsze oznacza ze są lepsze od tych tańszych polecam poczytać ADAC robiło już testy opon zimowych na ten rok

Awatar użytkownika
Xenon
Posty: 16
Rejestracja: 03 lis 2018, 7:42
Samochód: Seat Ateca 1.4 tsi 4x4
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: Xenon »

Witam mam zamiar kupić takie felgi :
https://www.alusy.pl/fw,1,1296,17/felgi ... -grey.html
Nie jestem pewien czy będą pasowały - brak informacji o średnicy otworu centralnego

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: sailor 88 »

Xenon pisze:
08 lis 2018, 22:18
Witam mam zamiar kupić takie felgi :
https://www.alusy.pl/fw,1,1296,17/felgi ... -grey.html
Nie jestem pewien czy będą pasowały - brak informacji o średnicy otworu centralnego
Po prostu zadzwoń lub napisz do sprzedawcy i wszystko będziesz wiedział.
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: paprotek »

Xenon pisze:Witam mam zamiar kupić takie felgi :
https://www.alusy.pl/fw,1,1296,17/felgi ... -grey.html
Nie jestem pewien czy będą pasowały - brak informacji o średnicy otworu centralnego
7.00x17 5x112 ET45 idealne. Otwór dopasujesz sobie pierścieniem.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
TomeL
Posty: 664
Rejestracja: 05 cze 2018, 7:37
Lokalizacja: Galicja
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI FL
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: TomeL »

Mają te felgi MSW z odpowiednim otworem. Wiem bo to był mój pierwszy wybór, ale odpadł bo nie są czarne.

Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
tictac1986
Posty: 462
Rejestracja: 10 maja 2017, 21:24
Lokalizacja: Ozorków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Koła - parametry i rozmiary

Post autor: tictac1986 »

Ja trochę z innej beczki. Orientuje się ktoś jakiej wielkości jest kapselek z logo Seat na fabrycznych felgach 17'? Na Allegro widzę kilka rozmiarów różniących się od siebie 1 do 3 mm.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Seat Ateca 1,4 TSI 150 KM Nevada White wersja Style + Comfort+/Pakiet Zima/Full Link

ODPOWIEDZ