Silnik 1.5TSI

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Mmaniak2
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2018, 19:37
Lokalizacja: Dolnośląskie
Samochód: Seat Ateca Fr 1.5 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Mmaniak2 »

W posiadaniu 1.5 z manualem. Skakania nie ma. Jedynie to na drugim biegu jak masz za niskie obroty czyli ok 1tys. to musisz chwilę poczekać. Czasem się zdarzy. Więc ogólnie wszystko jest Oki.



Sponsor

Re: Silnik 1.5TSI

Sponsor


Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Felix »

@Teo, jest "skakanie", wystarczy poczytać fora, zarówno to jak i angielskie Atecaforums. Występuje również z DSG (u mnie czasem szarpie na zimnym silniku). Być może nie dotyczy to każdego egzemplarza. Dealer Cię okłamał, tak zwyczajnie.
Szczerze mówiąc nie widzę powodu, dla którego miałoby to dotyczyć Skody i VW, a Seata już nie. To są te same silniki, te same skrzynie i ten sam soft...
Ja problem zgłosiłem przy okazji wymiany oleju i serwis znalazł TPI, że VW pracuje nad rozwiązaniem problemu i ma być nowy soft. To samo mówią na forum w UK. Kiedy, tego nie wiadomo, ale biorąc pod uwagę skalę problemu i to, jak długo pracują nad rozwiązaniem, chyba nie jest to taki prosty fix.
Wygląda na to, że problem jest związany z obecnością GPF (inny soft silnika, która musi uwzględniać obecność GPF, bardziej stłumiony przepływ spalin, wypalanie filtra). Nie słyszałem o takich problemach we wcześniejszych 1.5, bez GPF (Ibiza, Arona, nawet Karoq 1.5 którym jeździłem przez weekend na test nie miał tego problemu).

Amadeusz
Posty: 188
Rejestracja: 04 sie 2018, 10:59
Samochód: Ateca 1.5TSI Style
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Amadeusz »

U mnie rzadko bo rzadko, ale zdarza się brak reakcji na pedał gazu na 1. Skakania nie zaobserwowałem.

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Felix »

Brak reakcji na gaz zdarzył mi się 2 razy. Na szczęście na parkingu, więc nie stwarzało to zagrożenia. Ale w przeciwieństwie do "kangurowania" to może być niebezpieczne...

Amadeusz
Posty: 188
Rejestracja: 04 sie 2018, 10:59
Samochód: Ateca 1.5TSI Style
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Amadeusz »

Felix pisze:
12 lut 2019, 11:51
Brak reakcji na gaz zdarzył mi się 2 razy. Na szczęście na parkingu, więc nie stwarzało to zagrożenia. Ale w przeciwieństwie do "kangurowania" to może być niebezpieczne...
Tak zawsze na zimnym silniku póki co przy wyjeździe zmiejsca parkingowego.

Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: chris »


Awatar użytkownika
chris
Posty: 410
Rejestracja: 21 kwie 2018, 20:14
Samochód: Cupra Ateca 2.0TSI 300KM
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: chris »

Felix pisze:
12 lut 2019, 11:36
Wygląda na to, że problem jest związany z obecnością GPF (inny soft silnika, która musi uwzględniać obecność GPF, bardziej stłumiony przepływ spalin, wypalanie filtra). Nie słyszałem o takich problemach we wcześniejszych 1.5, bez GPF (Ibiza, Arona, nawet Karoq 1.5 którym jeździłem przez weekend na test nie miał tego problemu).
@Felix niestety nie bo jezdziłem Karoqiem 1.5 TSI DSG7 bez GPF i niestety także szarpał przy ruszaniu z miejsca w trybie D ;)
O dziwo testowałem też wersję 1.0 TSI DSG7 też bez GPF i problem ten nie występował wcale w trybie D i S :?
Moim zdaniem coś jest nie tak z softem samego silnika 1.5 TSI :(

Andrżejuuuu
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2019, 11:44
Samochód: Seat Ibiza FR 1.5 TSI 150KM
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Andrżejuuuu »

Możliwe, że coś jest z tym GPF, bo mój tego nie ma :)

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Felix »

chris pisze:
12 lut 2019, 20:48
@Felix niestety nie bo jezdziłem Karoqiem 1.5 TSI DSG7 bez GPF i niestety także szarpał przy ruszaniu z miejsca w trybie D ;)
O dziwo testowałem też wersję 1.0 TSI DSG7 też bez GPF i problem ten nie występował wcale w trybie D i S :?
Moim zdaniem coś jest nie tak z softem samego silnika 1.5 TSI :(
No widzisz, ja w Karoqu tego nie doświadczyłem. Z tego faktu, oraz ze względu na brak narzekań na takie zachowanie ze strony właścicieli "starszych" samochodów z 1.5 TSI (vide wpisy Andrżejuuuu), wysnułem wniosek o powiązaniu problemu z GPF. Wcześniej po prostu go nie było i soft silnika oraz układ wydechowy były inne.
Pytanie jeszcze czy mówimy o takim samym szarpaniu? :)

remar
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2019, 9:13
Samochód: Ibiza 1,5TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: remar »

Witajcie. Mam Ibizę 1,5TSI z 2018 roku bez GPF i potwierdzam szarpanie przy ruszaniu i wolnej jeździe na jedynce czyli problem nie leży po stronie GPF. Zresztą problem sygnalizowany jest na wszystkich forach aut z tym silnikiem. U mnie zmiana trybu jazdy na sport likwiduje problem szarpania.

ODPOWIEDZ