jazda ATECA CUPRA-

Dyskusje na temat Cupry Ateca I generacji (2018-)
Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Felix »

Szczerze mówiąc patrzyłem na Stelvio szukając samochodu.
Wygląd to kwestia gustu, mnie nie porywa.
Ale obawiam się, że za 200k raczej nie kupisz podobnie wyposażonej i jeżdżącej Stelvio.
Nawet na firmę będzie ciężko (AR daje duże rabaty dla firm i to mnie najbardziej od nich odrzuciło - dlaczego jako Kowalski na etacie mam płacić za ten sam samochód 20% więcej, niż Kowalski prowadzący jednoosobową działalność?).
Co do spalania, to ten sam silnik co w Atece, jest w Leonie Cupra. Tam przy normalnej jeździe można się spokojnie zmieścić w 10l.
Swoją drogą 9l przy dynamicznej jeździe 2.0 190KM? Szacun. Mi tyle wychodzi przy normalnej/lekko dynamiczniejszej jeździe 1.5...



Sponsor

Re: jazda ATECA CUPRA-

Sponsor


Cupra_ateca
Posty: 19
Rejestracja: 28 kwie 2019, 8:12
Samochód: Cupra Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Cupra_ateca »

Z racji odnowienia tematu i rozpoczęcia ponownie dyskusji na temat jazdy Cuprą Atecą - jako współużytkownik czuje się w obowiązku zdementować kwestię spalania. Na potwierdzenie wrzucam zdjęcie z komputera nie resetowanego od nowości. Cykle mieszane - trasa/miasto/zabawa:). Spalanie 18 litrów osiągnięte na pewno przy testowaniu możliwości samochodu - co nie przekłada się na codzienne użytkowanie.

W mojej ocenie różnica pomiędzy Atecą to nie tylko 110 PS ale też hamulce, układ wydechowy (w porównaniu do poprzedniego układu z Leona Cupra 280 MG Motorsport jest cicho:)), na pewno inaczej zestrojona skrzynia DSG itp. Nie można porównywać wprost tych samochodów, tylko na bazie ilości koni mechanicznych.

W kategorii cena/osiągi (dostępne na YouTube pomiary 0-100 4,8/4,7 s) i wyposażenie to bardzo dobra oferta. Jeżeli ktoś szuka samochodu typu SUV (dla mojej Żony, głównego użytkownika samochodu warunek konieczny), a chce przy tym ciekawy i szybki samochód, uważam że Cupra Ateca to niezły wybór. Na pewno nie jest to samochód to popisywania się przed "małolatami" - jak zostało to zainsynuowane w tym wątku. Gdybyśmy chcieli "szpanować" to wybrałbym najtańsze wersje Mercedesa czy BMW - to auto jest dyskretne i nie rzuca się w oczy, a posiada świetne osiągi i właściwości jezdne.

Na dodatek mam porównanie z wymienianymi w wątku samochodami, ponieważ poprzednim samochodem Żony było właśnie Stelvio 2.0 280 First Edition, a ja jeździłem Leonem Cupra 280 - Stelvio fajnie wykonane i wykończone, na pewno samochód z charakterem, ale do miasta mało poręczny samochód i trudny w manewrowaniu. Ateca jest samochodem bardzo skrętnym. W kwestii wyposażenia, to w porównaniu z wersją Stelvio First Edition - Cupra w ma naprawdę bardzo fajne wyposażenie typu kamery 360, adaptacyjny tempomat, cyfrowe zegary itp.

Podsumowując wybór w mojej ocenie bardzo na plus.

Obrazek

root
Administrator
Posty: 731
Rejestracja: 13 lis 2016, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90
Podziękował: 748 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: root »

Zapraszamy do zaprezentowania się w galerii :)

Kamyczek
Posty: 26
Rejestracja: 29 sty 2018, 21:53
Samochód: ATECA 2.0 TSI FR DSG7 4-DRIVE
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Kamyczek »

Zdjęcie całkiem intrygujące ,gdyby nie średnia prędkość 45km/h ,bo jak mam jeździć z taką średnią ,to bym raczej wybrał rower z napędem elektrycznym , było by taniej , szybciej i zdrowiej ;) . Jeśli uważasz że te 11,6 przy tej średniej 45km/h to dobry wynik to jak dla mnie raczej słaby i pytanie podstawowe gdzie użyłeś tych 300ps . Wybacz ale taką średnie spalanie to 2,0 190ps z 4x4 z dsg zrobi ja na górnym pasku będę miał średnią prędkość w granicach 180km/h tylko gdzie to zrobić ???

mike
Posty: 62
Rejestracja: 05 mar 2019, 22:37
Samochód: Seat Ateca FR 1.5TSI DSG
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: mike »

Kamyczek pisze:
28 maja 2019, 0:42
Zdjęcie całkiem intrygujące ,gdyby nie średnia prędkość 45km/h ,bo jak mam jeździć z taką średnią ,to bym raczej wybrał rower z napędem elektrycznym , było by taniej , szybciej i zdrowiej ;) . Jeśli uważasz że te 11,6 przy tej średniej 45km/h to dobry wynik to jak dla mnie raczej słaby i pytanie podstawowe gdzie użyłeś tych 300ps . Wybacz ale taką średnie spalanie to 2,0 190ps z 4x4 z dsg zrobi ja na górnym pasku będę miał średnią prędkość w granicach 180km/h tylko gdzie to zrobić ???
Trochę Cie poniosło a nawet bardzo. Przy średniej 180km/h twoje 2.0 190PS nie zmieści się nawet w 15 litrach :lol:

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Felix »

Kamyczek pisze:
28 maja 2019, 0:42
Zdjęcie całkiem intrygujące ,gdyby nie średnia prędkość 45km/h ,bo jak mam jeździć z taką średnią ,to bym raczej wybrał rower z napędem elektrycznym , było by taniej , szybciej i zdrowiej ;) . Jeśli uważasz że te 11,6 przy tej średniej 45km/h to dobry wynik to jak dla mnie raczej słaby i pytanie podstawowe gdzie użyłeś tych 300ps . Wybacz ale taką średnie spalanie to 2,0 190ps z 4x4 z dsg zrobi ja na górnym pasku będę miał średnią prędkość w granicach 180km/h tylko gdzie to zrobić ???
O czym Ty w ogóle piszesz? Jakie znaczenie ma średnia prędkość w tym przypadku? Liczą się warunki w jakich się jeździ.
Ja mam średnią prędkość ok. 45-50km/h. Ale to nie oznacza, że jadę cały czas 45km/h. Wtedy spalanie rzeczywiście powinno być niskie.
Nie. U mnie to oznacza 5km miasta z korkiem na 2-3km, później 10km autostrady z prędkością 140km/h, a później 5km krajówki. Średnio wychodzi 45-50km/h. Ale realnie: miasto/korek=wysokie spalanie, autostrada=wysokie spalanie, krajówka=niskie/średnie spalanie.
Średnia NIC nie mówi. Ważne są warunki, w jakich ta średnia jest osiągana. I nie ma znaczenia o jakim silniku mówimy.
Ja mam 1.5TSI i średnie spalanie ok. 9l/100km przy podobnej średniej prędkości, więc wynik Cupry jest super jak na tą moc, jeżeli już mamy porównywać w ten sposób.
Uzyskanie 11-12l/100km w 2.0 190KM jest realne, ale tylko pod warunkiem, że rozbujasz się do tych 180km/h, skasujesz licznik spalania i będziesz tak jechał przez jakiś czas. W realnych warunkach nie ma bata, żeby osiągnąć takie spalanie przy ŚREDNIEJ 180km/h. Nie ma też bata, żeby osiągnąć średnią 180km/h ;) Zwłaszcza na dystansie 3000km.
Swoją drogą jesteśmy w Polsce - tu są "konie mechaniczne" i używamy jednostki KM, a nie ps.

Cupra_ateca
Posty: 19
Rejestracja: 28 kwie 2019, 8:12
Samochód: Cupra Ateca
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Cupra_ateca »

Auto użytkowane było przez ten okres w cyklu mieszanym miasto (jazda również w miejskich korkach) i w trasie. Jeżeli chodzi o jazdę w trasie, to głównie droga krajowa o dużym natężeniu ruchu. Samochód użytkowany w takich warunkach i przy naszych potrzebach, dlatego w mojej ocenie wynik jest miarodajny. Średnia prędkość wynika z jazdy w korkach i przy dużym natężeniu na drodze krajowej. Niestety ilość koni mechanicznych nie wpływa na możliwość „przelatywania” nad ciężarówkami na jedno pasmowej drodze:) Co do wykorzystywania mocy, to w tym odczycie są również odcinki przy spalaniu 18/20 litrów także możesz być spokojny że mam frajdę z posiadania takiej mocy w samochodzie:) Zdjęcie dodane przeze mnie poglądowo, w celu ożywienia dyskusji. Na pewno nie wybraliśmy tej wersji silnikowej, żeby nerwowo spoglądać na spalanie tylko mieć frajdę z zapasu mocy i charakterystyki pracy jednostki.

Kamyczek
Posty: 26
Rejestracja: 29 sty 2018, 21:53
Samochód: ATECA 2.0 TSI FR DSG7 4-DRIVE
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Kamyczek »

Masz kolego rację z 3000 km średniej 180km/h nie zrobisz jest to raczej niemożliwe w Europie ;) . Ja przedstawiłem swoje spojrzenie na sens posiadania 300 konnego auta do poruszania się po mieście i jak dla mnie w przypadku suva takiego jak ateca jest to bezsensowne . Mi na trasie te 190 koni zapewnia taki komfort podróżowania że nic więcej nie chcę i nie potrzebuję . Są tu tacy ,którzy za te 110ps i napis cupra dadzą się pokroić szczególnie jak za wszystko płacą bogaci rodzice . Ja patrzę na to z perspektywy tego co mi jest potrzebne żeby bezpiecznie i komfortowo podróżować i dla mnie 190 PS spełnia moje kryteria w 120% . Tu niestety jest tak jak cuprą jedziesz sobie normalnie masz te 11,6 ja jadąc bez myślenia o oszczędzaniu mam spalanie 8,6 ,to jest 15 PLN na 100km i niby to jest mało do puki nie policzysz że przez rok zrobisz te 40.000 i wsadzisz 6000 więcej w paliwo . Co za to można mieć przeliczcie sobie sami ;) ...

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Grze_chu »

Prędkość średnia to droga przez czas. A czas liczy się od odpalenia do zgaszenia silnika. Czyli wszelkie manewrowania na parkingach (czasami schodzi 10-15min na szukaniu miejsca) , wjazdy i wyjazdy z garażu, korki itd. Ja mam aktualnie średnia dlugookresowa około 49 km/h :D. Kiedyś miałem 25, jak głównie po mieście jeździłem.
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Felix
Posty: 339
Rejestracja: 27 maja 2018, 21:08
Samochód: Seat Leon FR
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: jazda ATECA CUPRA-

Post autor: Felix »

@Kamyczek, nadal porównujesz wyniki spalania, nie biorąc pod uwagę realnych warunków użytkowania.
2.0 190KM pali Ci 8.6? To mało. Mi 1.5 pali troszkę więcej. To oznacza, że na swoich trasach raczej nie masz korków i jeździsz raczej w trasie niż w mieście, oraz bardziej krajówkami niż autostradami. I rzadko korzystasz z pełni możliwości silnika. W takich warunkach Cupra też spali mniej niż 11,6. A jeżeli tak przeliczasz tą różnicę w spalaniu na pieniądze i robisz 40kkm rocznie, to czemu nie kupiłeś Diesla? ;)
Co do tego co komu wystarcza, to 1.5 w normalnej eksploatacji też jest więcej niż wystarczające. Tak naprawdę wszystko co ponadto to swego rodzaju fanaberia.
Ale każdy ma prawo do spełniania swoich zachcianek, w miarę możliwości finansowych i potrzeb.
Ja np. wolałbym 2.0 od 1.5 (mimo, że 1.5 jest wystarczające), ale powstrzymał mnie dużo mniejszy bagażnik, a nie cena czy spalanie.
A od 2.0 wolałbym Cuprę. Ale tu już poza bagażnikiem powstrzymuje mnie również cena :)

ODPOWIEDZ