Wymiana Oleju

Ogólne dyskusje techniczne, opis problemów i usterek oraz ich sposoby ich rozwiązania
Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

dario37 pisze:
13 maja 2019, 8:11
Grze_chu pisze:
12 maja 2019, 21:11
Ile wchodzi oleju do 1.6 TDI?
W sieci znalazłem dwie wartości : 4.6 i 5.3 (to z pliku na stronie Seata) litra.
W serwisie, ze względu na brak doradcy technicznego nie udzielono mi odpowiedzi (masakra... nie wiedziałem nawet jak skomentować, ponoć nawet mechanika od Seata już też nie było, serwis kilku marek, multisalon), dowiedzialem się że jest niby w instrukcji, ale jakoś nie znalazłem.
Kolega Sailor ma 1.6Tdi i już gdzieś podawał ile wchodzi oleju. :)
Wchodzi równiutko 5 litrów, do maksymalnego poziomu na bagnecie. Wlewam zawsze całą bańkę w ciemno, po uruchomieniu, zgaszeniu i sprawdzeniu jest max. na bagnecie. Teraz po przeglądzie w serwisie jest to samo, dałem bańkę 5-cio litrową, wlali całość, jest również max. na bagnecie. Tak jest w realu, bo dane katalogowe rzeczywiście wahają się, ja spotkałem wartości od 4,6 do 5,0.


...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Sponsor

Re: Wymiana Oleju

Sponsor


Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: zinger »

Jestem swiezo po przegladzie 30kkm. Przy czym ja wymieniam olej co 15kkm, wiec byla to lacznie 3 moja wymiana (pierwsza po dotarciu, druga przy ok 17kkm i ta). Przebieg 31900km.
Mialem swoj olej (ravenol), filtry oleju i powietrza. Filtr klimy sam chwile wczesniej zmienilem.

Koszty przegladu z serwisem olejowym 650zl:
1. Materialy wlasne tj olej i filtry 300zl
2. Materialy aso 45 - pierscienie, sruby itp
3. Robocizna (wymiana oleju, f.pow, przeglad) 305

Dodatkowo zrobilem dezynfekcje klimatyzacji (czyszczenie parownika plus ozonowanie) - niby na promocji 199zl
Zabezpieczenie na kuny (mialem slady na silniku, na szczescie brak uszczkodzen) - 35zl
Wymiana baterii w obu pilotach (tak na wszelki wypadek, auto ma blisko 2 lata) - 24zl
I pozycja, na ktora zwrocilem dopiero uwage pozniej - pakiet konserwacyjny (ustawienie dyszy spryskiwacza, swiatel, konserwacja uszczelek i zamkow) - 49zl - niby niewiele, ale to raczej powinno byc w ramach przegladu moim zdaniem, szczegolnie wszelkie regulacje, jesli tego wymagalo auto. Nie omieszkam powiedziec, co o tym mysle, przy okazji kolejnej wizyty.

Laczny koszt imprezy 960zl

DamianT
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2018, 16:21
Samochód: Seat Ateca 2.0TSI DSG 4Drive XC Rodium Grey
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wymiana Oleju

Post autor: DamianT »

Wymiana oleju w ProMoto w Katowicach:
- olej własny Ravenol VSW 0W30 6litrów (2.0 TSI potrzebuje 5,7litra) - 287,50zł brutto z wysyłką
- filtr oleju, korek, śruby osłony, usługa (ASO) - 260zł brutto
Przebieg ~12kkm, rok od zakupu
Czas trwania (razem z akcją serwisową zagłówków) - 1h20 minut - akurat wykorzystane na przejażdżkę Tarraco:)
Tragedii nie ma.

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Grze_chu »

Filtr, wymiana, śrubki i korki, zapłaciłem 183 (rabat 50% na robocizne) w ASO, mycie auta w cenie. Oczywiscie olej miałem swój.
Bez rabatu kolejna wymiana wyniesie około 272 brutto.

Dowiedziałem się, że lepszy będzie olej 5W30 zamiast 0W30.
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

Awatar użytkownika
paprotek
Posty: 501
Rejestracja: 08 cze 2017, 6:49
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: paprotek »

Grze_chu pisze:
16 maja 2019, 20:47
Dowiedziałem się, że lepszy będzie olej 5W30 zamiast 0W30.
Uwielbiam takie porady "fachowców" w serwisie? Czy ktoś wyjaśnił może dlaczego? Z jakiego powodu? Czy dowolny 5w30 bedzie lepszy od dowolnego 0w30? Olej to ;-)

PS: Czy Ci sami fachowcy wiedzą o najnowszej normie 508.00 wg. której należy zalewać olej 0w20? I to wg. producenta bedzie lepszy olej!

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Wymiana Oleju

Post autor: sailor 88 »

paprotek pisze:
17 maja 2019, 13:33
Grze_chu pisze:
16 maja 2019, 20:47
Dowiedziałem się, że lepszy będzie olej 5W30 zamiast 0W30.
Uwielbiam takie porady "fachowców" w serwisie? Czy ktoś wyjaśnił może dlaczego? Z jakiego powodu? Czy dowolny 5w30 bedzie lepszy od dowolnego 0w30? Olej to ;-)

PS: Czy Ci sami fachowcy wiedzą o najnowszej normie 508.00 wg. której należy zalewać olej 0w20? I to wg. producenta bedzie lepszy olej!
A mnie ciągle zastanawia jeszcze inna kwestia, mianowicie skąd bierze się tak duża siła przebicia "Pana" ze sklepu lub serwisu, który jednym zdaniem zdobywa miażdżącą przewagę bez najmniejszego uzasadnienia. Uprzedzałem kiedyś znajomego, wskazując mu sklep, w którym ma kupić olej, że sprzedawca będzie próbował wcisnąć mu przy okazji filtry (handluje tylko jedną marką), których nie powinien kupować, bo medium (bibuła) zastosowana przez tego producenta jest bardzo kiepskiej jakości, a jedyny atut to cena. Zrobiłem mu właściwie wykład na ten temat. Poszedł zadowolony, że go uprzedziłem. Wrócił z olejem i ...kompletem filtrów!!! Zostałem pokonany jednym zdaniem...Pan powiedział, że są bardzo dobre...
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Awatar użytkownika
Joanka
Posty: 98
Rejestracja: 18 wrz 2017, 21:51
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Honda CR-V
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Joanka »

No cóż, u mnie producent zaleca 0W20 albo 5W30 Castrola :) wlałam to drugie ze względu na nietak niskie temperatury w naszym klimacie ;) no i cenę niższą, zaznaczam, że moja to 4 generacja.
Natomiast już w nowej 5 genracji CR-V od 2018 roku - nie ma wyboru, tylko i wyłącznie 0W20, zresztą to rozumiem bo i silnik już inny z turbiną i druga opcja hybrydka.

Załaczam fajną rozpiskę co i jak z tymi olejami? ;) http://bi.gazeta.pl/im/7/6044/m6044747.jpg

Grze_chu
Posty: 104
Rejestracja: 25 mar 2019, 18:21
Samochód: Ateca
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: Grze_chu »

Napisałem, że tak powiedział, dokładnie doradca techniczny, czy tam serwisowy.
Przytoczę jego słowa : 0w30 nadaje się do sportowych aut, jeździ Pan aż tak dynamicznie? Powinien Pan kupić 5w30, tańszy i lepszy do Pana auta (bo to nie sportowy samochód).
Aha, for to Pan nie czyta :DD

Napisałem w ramach informacji, to jaki olej będę używał to mój wybór i pomoc forumowiczów :).
¦ Ateca Xcellence ¦ 1.6 TDI DSG ¦ Nevada White ¦

mardocko
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2019, 22:36
Samochód: Seat Ateca 1.5 TSI, Xcellence, DSG
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: mardocko »

Witam, jestem po pierwszej wymianie oleju przy 3000 km
Silnik 1.5 TSI

Miejsce: Poznań (salon Seat Pol-Car Suchy Las)
Wymagany przez serwis olej: 0w20 norma 508.

Jako że olej trochę egzotyczny za późno się za to zabrałem i musiałem skorzystać z tego oferowanego przez ASO.

Czas wymiany: około godziny.
Koszt za:
- 4l oleju
- filtr oleju
- śruba korek z uszczelką

na całość + robocizna 5% rabat i ostateczny koszt to

560zł brutto

Mogłem skorzystać z mycia gratis ale niestety zrobiła się kolejka i musiałbym czekać godzinę więc pojechałem do domu brudny :( ale ogólnie cena + ogólne wrażenie z obsługi całkiem znośne

xipil
Posty: 120
Rejestracja: 30 sty 2019, 21:35
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wymiana Oleju

Post autor: xipil »

Ja pewnie też będę w Suchym wymieniał w ciągu kilku tygodni w identycznym silniku, wydziwiają.

Z tego co widzę to nie mam za bardzo wyboru bo jest MOTUL SPECIFIC 508.00/509.00 0W20 5L za 262zl lub
SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 0W20 1L 508/50 35zl/Litr

ODPOWIEDZ