Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Robert
Posty: 3
Rejestracja: 07 sie 2019, 15:44
Samochód: Ateca 1,4 tsi 150 KM 2018 r.
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: Robert »

Posiadam Seat Ateca 1,4 TSI 2018 150KM i od oglądania filmików z poradami głowa puchnie :) Producent swoje a ta recenzja dała mi do myślenia i kiedy zmieniać olej kto ma doświadczenia w tej materii? Czy ta benzyna jest taka zła? jak to sprawdzić i gdzie? Tankuje na Orlenia i niby jest ok, ale... Co z olejem mam przejechane 12 000 km i teraz wymienić olej czy za 18 000 km ja podaje komputer Seata Ateca?



Sponsor

Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Sponsor


Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: michal 76 »

Ja wymieniam co 15 tys., niezależnie co pokazuje komputer. Ten silnik nie jest taki zły. YouTube nie jest najlepszym źródłem do zbierania opinii, tam może się każdy wypowiedzieć. Silnik 1.4 TSi jest dobrą konstrukcją, co do filmu który zacytowałeś to te zjawisko może występować w zasadzie każdym silniku i bierze się z nagaru który zbiera się silniku ( nawet w FMS 126p miałem spalanie stukowe). Co do paliwa to nie ma recepty ja tankuję na stacjach dużych koncernów i nie miałem żadnych problemów

Awatar użytkownika
zinger
Posty: 439
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Ateca Xcl 1.4 DSG Samoa Orange
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: zinger »

1. Sugerowalbym co 15kkm.
2. Tankuje gdzie mi pasuje, juz nie robmy jaj. A nawet jak Ci napisze np BP, to sadzisz ze na moim BP bedzie to samo paliwo co u Ciebie?

gharghoul
Posty: 84
Rejestracja: 12 mar 2018, 9:19
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: gharghoul »

Ja zmieniam co 15k km. Tankuje na BP bo moim zdaniem auto lepiej jeździ na tym paliwie. Ale prawda jest że BP u mnie nie będzie takie jak w innej części Polski. Oczywiście jak nie ma BP W pobliżu a jest potrzeba to tankuje gdzie najbliżej/najtaniej.

chemik22
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2019, 9:37
Samochód: brak
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: chemik22 »

Frodo pisze:
10 sie 2019, 10:51
Ja tankuje tam gdzie jest "ładna"... toaleta! :lol:

Ale weryfikujesz to przed tankowaniem ? ;) W sumie można by w tym kontekście jakieś hasło reklamowe zrobić ;)

xipil
Posty: 120
Rejestracja: 30 sty 2019, 21:35
Samochód: Ateca
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: xipil »

Olej po pierwszych 3-4k km, potem co 15k.
Benzyna w Polsce idzie od dwóch dystrybutorów, dokładnie nie wiem jak wygląda podział odbiorców.

Ogólnie to o czystość beznyzny dba nawet port, słynna jest historia sprzed dwóch miesięcy gdzie kretyn burmistrz Pcimia, trafił na prezesa Orlenu czy coś w tym stylu, kupił cały tankowiec skażone benzyny, a w porcie odeslali ich bo nie pozwolą skazic swojej infrastruktury.

Robert
Posty: 3
Rejestracja: 07 sie 2019, 15:44
Samochód: Ateca 1,4 tsi 150 KM 2018 r.
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: Robert »

Nadal są to domniemania :( Producent Seata mówi że po 3000 pierwszych tyś wymiana oleju a producenci oleju że po 10 000 - 15 000 zależy od dynamiki jazdy... ale jak określić dynamikę jazdy w samochodzie nie stworzonym do jazdy sportowej? Co do paliwa, to czy ktoś wie, czy paliwo ma mniej oktan niż podaje dytrybutor podaje 95 = 81 lub 98=95 ? jak to zweryfikować? gdzie jest prawda?

Awatar użytkownika
michal 76
Posty: 571
Rejestracja: 07 maja 2017, 10:04
Lokalizacja: Ostrołęka
Samochód: Seat Ateca 1.4 DSG XCELLENCE 4 Drive VW Passat
Podziękował: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: michal 76 »

Robert pisze:
11 sie 2019, 20:11
Nadal są to domniemania :( Producent Seata mówi że po 3000 pierwszych tyś wymiana oleju a producenci oleju że po 10 000 - 15 000 zależy od dynamiki jazdy... ale jak określić dynamikę jazdy w samochodzie nie stworzonym do jazdy sportowej? Co do paliwa, to czy ktoś wie, czy paliwo ma mniej oktan niż podaje dytrybutor podaje 95 = 81 lub 98=95 ? jak to zweryfikować? gdzie jest prawda?
Producent zaleca wymianę oleju według wskazań komputera, max co 30 tys. Czysty olej i filtr oleju jeszcze nie zabił żadnego silnika a brudny? No chyba Sam wiesz. W serwisie na moja prośbę o wymianę po 15 tys. powiedzieli że to mądra decyzja. Ja służbowym jeżdżę na wymianę oleju według wskazań komputera i powiem Ci tak wystarczy spojrzeć na miarkę jak ten olej wygląda po tych 30 tys. żeby jak wszyscy powyżej wymieniać go co 15 tys. Koszt nie duży a zdrowie silnika lepsze. Co do oktanów w paliwie to nie zweryfikujesz tego w prosty sposób musisz mieć laboratorium.

Awatar użytkownika
sailor 88
Posty: 1371
Rejestracja: 27 maja 2017, 9:33
Lokalizacja: Białystok
Samochód: Nissan Qashqai E-POWER : był Seat Ateca 1,6TDI
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 376 razy

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: sailor 88 »

Robert pisze:
11 sie 2019, 20:11
Co do paliwa, to czy ktoś wie, czy paliwo ma mniej oktan niż podaje dytrybutor podaje 95 = 81 lub 98=95 ? jak to zweryfikować? gdzie jest prawda?
Paliwami sobie nie zawracaj głowy, wszystko jest zgodne z normą i tym co jest napisane na dystrybutorze, pod warunkiem tankowania na markowych stacjach. Gotowy produkt przed wysyłką do odbiorców jest analizowany w laboratorium pod kątem parametrów jakościowych,
zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki oraz norm jakościowych. I tylko produkt spełniający wszystkie parametry jakościowe zostaje skierowany do ekspedycji. Możesz to osobiście zweryfikować, prosząc przy tankowaniu o świadectwo jakości paliwa z ostatniej dostawy. Przeczytasz tam, że są dwie metody pomiaru liczby oktanowej: RON (Research Octane Number) i MON (Motor Octane Number) – obie opierają się na tej samej zasadzie pomiaru, ale różnią się warunkami przeprowadzania testu. I stąd czasem można spotkać błędną interpretację wartości liczby oktanowej.
Powinieneś otrzymać taki kwit do wglądu:

Obrazek
...Spieszmy się kochać diesel'e, tak szybko odchodzą...

Clocky
Posty: 58
Rejestracja: 09 lip 2017, 19:46
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Excelence 1.4 TSI DSG 4x4, Nevada White
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kiedy wymieniać olej i jakie lać paliwo w Ateca 1,4 TSI 150KM

Post autor: Clocky »

Leję głownie benzynę 95, olej zmieniam co roku (co 12-15k km) (ostatnio: RAVENOL VSW 0W30 CleanSynto USVO).
Słyszałem plotki że na 95 w tym silniku występuje spalanie stukowe, ale nie sprawdzałem.

ODPOWIEDZ