Rozmiar kół - felgi i opony

Dyskusje na temat Seata Ateca I generacji (2016-)
Awatar użytkownika
thecichy
Posty: 449
Rejestracja: 14 paź 2018, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Samochód: Seat Ateca FR 2.0 TSI
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: thecichy »

Mar pisze:
20 paź 2020, 19:01
Potrzebuję Waszego doświadczenia.
Już prawie się zdecydowałem na drugi komplet i alufelgi po czym dostałem obuchem poprzez następujące stwierdzenie.
Nke warto kupować drugiego kompletu, bo to generuje podczas wymiany kol+felgi co najmniej takie same koszty u wulkanizatora.
Wyliczenia:
1. Zmiana opon na tą samą felgę to koszt około 180pln
2. Zmiana felg to około 100pln + programowanie czujnika 60pln. Wychodzimy prawie na to samo

Zakup nowego kompletu to zakup felgi+ czujniki, czyli co najmniej 2k+czujniki to jakieś 150-200pln/sztuke

Moje obawy/pytania:
1. Przy zmianie opon bardziej zużywa się opona, a robimy to co pół roku
2. Wg wyliczenia nie ma sensu kupować zimowej felgi i dodatkowych czujników, bo każda felga też jest na zime
3. Czy można jakoś samemu wymienić koła pod domem jeśli mamy wymog czujników i ich programowania po zmianie kół

Czuje ze tego sam nie przebrnę :mrgreen:
A to jest już potwierdzone info, że Ateca FL ma czujniki TMPS w kołach? Pytam, bo przed FL też był dokładnie: "System kontroli ciśnienia powietrza w oponach" -> realizowany poprzez czujniki systemu ABS. Ważne jest to, na jakie koła się zdecydujesz, jeżeli na 19-tki to opony zimowe w tym rozmiarze na pewno nie będą najbardziej optymalnym wyborem, wówczas lepiej kupić na zimę koła o ok. 2 rozmiary mniejsze (czyli 17-tki).
Za ten post autor thecichy otrzymał podziękowanie:
Mar (20 paź 2020, 21:02)
Ocena: 5.26%



Sponsor

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Sponsor


Mar
Posty: 123
Rejestracja: 12 paź 2020, 21:25
Samochód: Ateca Exc, 1.5tsi DSG, Velvet Red, 2020 przed lift
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Mar »

Ja akurat kupuje Atece z poprzedniej generacji przed liftingiem i miałem plan że mając 18 na lato to kupić 17 na zimę.
Tylko te wszystkie czujniki, dodatkowe koszty i info od wulkanizatora mnie sprowadziły na ścieżkę poszukiwania swojej drogi, czy warto kupić drugi komplet czy też nie

Kuchar
Posty: 673
Rejestracja: 24 cze 2019, 23:55
Samochód: inne
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Kuchar »

Mar pisze:
20 paź 2020, 19:35
Ja akurat kupuje Atece z poprzedniej generacji przed liftingiem i miałem plan że mając 18 na lato to kupić 17 na zimę.
Tylko te wszystkie czujniki, dodatkowe koszty i info od wulkanizatora mnie sprowadziły na ścieżkę poszukiwania swojej drogi, czy warto kupić drugi komplet czy też nie
W Atece nie ma klasycznego czujniki ciśnienia więc nie musisz programować za każdym razem.
Osobiście polecam drugi komplet kół, wymiana na placu bez kolejek i za 0zł, choć dobrze raz na jakiś czas wyważyć. ;)
Za ten post autor Kuchar otrzymał podziękowanie:
Mar (20 paź 2020, 21:02)
Ocena: 5.26%

Mar
Posty: 123
Rejestracja: 12 paź 2020, 21:25
Samochód: Ateca Exc, 1.5tsi DSG, Velvet Red, 2020 przed lift
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Mar »

Kuchar pisze:
20 paź 2020, 19:38
Mar pisze:
20 paź 2020, 19:35
Ja akurat kupuje Atece z poprzedniej generacji przed liftingiem i miałem plan że mając 18 na lato to kupić 17 na zimę.
Tylko te wszystkie czujniki, dodatkowe koszty i info od wulkanizatora mnie sprowadziły na ścieżkę poszukiwania swojej drogi, czy warto kupić drugi komplet czy też nie
W Atece nie ma klasycznego czujniki ciśnienia więc nie musisz programować za każdym razem.
Osobiście polecam drugi komplet kół, wymiana na placu bez kolejek i za 0zł, choć dobrze raz na jakiś czas wyważyć. ;)
Wlasnie takiej odpowiedzi oczekiwałem.
Czyli kupuje komplet opon bez czujników i sam mogę sobie koła zmieniać kiedy mi pasuje?
Brzmi to zbyt fantastycznie ;)

Awatar użytkownika
Lava
Posty: 212
Rejestracja: 17 paź 2019, 9:12
Samochód: Seat ateca, 2.0 tsi 190 km, lava blue
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Lava »

Ja tez szukam felgi 18 budżet to max 2tys pewnie będzie ciężko znaleźć. Ja zmieniam sam olej i jakoś nie widzę w tym fantastyki😉
2.0 tsi 190km, :D Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie :D

Mar
Posty: 123
Rejestracja: 12 paź 2020, 21:25
Samochód: Ateca Exc, 1.5tsi DSG, Velvet Red, 2020 przed lift
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Mar »

Lava pisze:
20 paź 2020, 20:00
Ja tez szukam felgi 18 budżet to max 2tys pewnie będzie ciężko znaleźć. Ja zmieniam sam olej i jakoś nie widzę w tym fantastyki😉
17" to już wyzwanie kupić za 2tys
Ja 17" z oponami NOKIAN znalazłem za 4 tys

Awatar użytkownika
Lava
Posty: 212
Rejestracja: 17 paź 2019, 9:12
Samochód: Seat ateca, 2.0 tsi 190 km, lava blue
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Lava »

Mar pisze:
20 paź 2020, 20:13
Lava pisze:
20 paź 2020, 20:00
Ja tez szukam felgi 18 budżet to max 2tys pewnie będzie ciężko znaleźć. Ja zmieniam sam olej i jakoś nie widzę w tym fantastyki😉
17" to już wyzwanie kupić za 2tys
Ja 17" z oponami NOKIAN znalazłem za 4 tys
Do grudnia może coś się trafi, a jak nie to jakieś nie orginał, byle by rozmiarowo było ok.
2.0 tsi 190km, :D Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie :D

Mar
Posty: 123
Rejestracja: 12 paź 2020, 21:25
Samochód: Ateca Exc, 1.5tsi DSG, Velvet Red, 2020 przed lift
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Mar »

Czy ktoś ma jeszcze doświadczenie, że wystarczy kupić felgi z kołami i zmiana kół jest możliwa we własnym zakresie bez potrzeby wizyty u wulkanizatora?

Żadnych czujnikow, programowania czy innych problemów.
Ogólnie chcialbym to sam zrobić :D

Bonifacy
Posty: 628
Rejestracja: 18 mar 2020, 12:27
Samochód: Seat Ateca 1.5 DSG Xperience
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: Bonifacy »

Mar pisze:
20 paź 2020, 20:34
Czy ktoś ma jeszcze doświadczenie, że wystarczy kupić felgi z kołami i zmiana kół jest możliwa we własnym zakresie bez potrzeby wizyty u wulkanizatora?
Żadnych czujnikow, programowania czy innych problemów.
Ogólnie chcialbym to sam zrobić :D
Od siedmiu lat tak właśnie robię w Golfie VII. Koła zimowe kupiłem, gdy kupowałem samochód. Nie trzeba nic specjalnego robić po zmianie kół, tylko po napompowaniu ich do odpowiedniego ciśnienia zresetować odpowiednie wskazanie w komputerze zaznaczając, że ciśnienie we wszystkich czterech kołach jest prawidłowe. Żadnych czujników w kołach nie ma, ewentualna utrata ciśnienia w kole jest wykrywana poprzez wychwycenie różnicy w szybkości obracania się koła podczas jazdy.

https://promoto.seat-auto.pl/porada/sys ... -potrzebne
https://pl.e-guide.renault.com/plk/Mega ... -W-OPONACH

Komplet felg oryginalnych aluminiowych do Ateki i dobre opony premium 17 kupiłem we wrześniu za 3900 zł. Można było znaleźć za 200-300 zł taniej.
Za ten post autor Bonifacy otrzymał podziękowanie:
Mar (20 paź 2020, 21:53)
Ocena: 5.26%

patryk7133
Posty: 1076
Rejestracja: 11 wrz 2017, 23:53
Lokalizacja: Nowa Ruda i Ludwigshafen
Samochód: Seat Ateca1,4 TSI DSG7 Xcellence Comfort+Assistant
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Re: Rozmiar kół - felgi i opony

Post autor: patryk7133 »

Mar pisze:
20 paź 2020, 19:43
Kuchar pisze:
20 paź 2020, 19:38
Mar pisze:
20 paź 2020, 19:35
Ja akurat kupuje Atece z poprzedniej generacji przed liftingiem i miałem plan że mając 18 na lato to kupić 17 na zimę.
Tylko te wszystkie czujniki, dodatkowe koszty i info od wulkanizatora mnie sprowadziły na ścieżkę poszukiwania swojej drogi, czy warto kupić drugi komplet czy też nie
W Atece nie ma klasycznego czujniki ciśnienia więc nie musisz programować za każdym razem.
Osobiście polecam drugi komplet kół, wymiana na placu bez kolejek i za 0zł, choć dobrze raz na jakiś czas wyważyć. ;)
Wlasnie takiej odpowiedzi oczekiwałem.
Czyli kupuje komplet opon bez czujników i sam mogę sobie koła zmieniać kiedy mi pasuje?
Brzmi to zbyt fantastycznie ;)
Dokładnie tak ja też tak robię teraz już będzie 4 zmiana kół samodzielnie bez dodatkowych opłat, a kodowanie kontroli ciśnienia w oponach w Ateca wystarczy w infotainments potwierdzić nową wartość ciśnienia w oponach i to wszystko i żadnych dodatkowych czujników nie potrzeba.
Za ten post autor patryk7133 otrzymał podziękowanie:
Mar (20 paź 2020, 22:31)
Ocena: 5.26%

ODPOWIEDZ