Silnik 1.5TSI

Dyskusje techniczne na temat silników benzynowych
Awatar użytkownika
Frodo
Samochód: Ateca FR 2.0 TSI

Re: Silnik 1.5TSI

Post autor: Frodo » 13 cze 2019, 20:36

Felix pisze:
13 cze 2019, 17:59
Po prostu zupełnie inne ciśnienie w komorze spalania w momencie wtrysku spowoduje, że paliwo zupełnie inaczej się ułoży. A wtedy proces spalania nie będzie optymalny.
Ciśnienie to może od biedy da się uzyskać +/- takie same (nawet na różne sposoby, szczególnie jeśli rzeczywiście mamy lepszą kontrolę nad zaworami), ale z resztą już większy problem - zwłaszcza jeśli chcemy naśladować pracę 1.4... z oficjalnym poziomem emisji 1.5. :?
Tak w ramach burzy mózgów: biorąc pod uwagę niestabilną pracę, rzucam pomysł rezonansu, np. gdzieś taka mała komora rezonansowa, prawie jak w dwusuwie, choć zapewne mniej spektakularnie, ale w każdym razie może jakiś rezonans, nie koniecznie w tej formie. ;)
Oczywiście przyznaję, że z tą ilością informacji to trochę wróżenie z fusów i ogólnie mój mózg jest już mocno przegrzany (>30 C w pokoju), więc może zacznę kasować jak oprzytomnieję... :lol:
Ostatnio zmieniony 13 cze 2019, 21:02 przez Frodo, łącznie zmieniany 1 raz.
Ateca 2.0 TSI FR, red, DCC, Comfort Asst.+, 360, preinstalacja haka i dodatkowe zabezpiedzenie przed kradzieżą: stacyjka 8-)

Sponsor

Sponsor

jodrak
Samochód: Seat

Post autor: jodrak » 13 cze 2019, 20:55

Teo. W Niemczech odwiedziłem starych znajomych którzy próbowali dowiedzieć się coś o tym silniku i przekazuje to co mi powiedzieli sam nie wiem co o tym myśleć i czy to jest wiarygodne.

Awatar użytkownika
sailor 88
Samochód: Seat Ateca Style|1,6TDI |

Post autor: sailor 88 » 13 cze 2019, 23:00

Frodo pisze:
13 cze 2019, 20:36
Tak w ramach burzy mózgów: biorąc pod uwagę niestabilną pracę, rzucam pomysł rezonansu, np. gdzieś taka mała komora rezonansowa, prawie jak w dwusuwie, choć zapewne mniej spektakularnie, ale w każdym razie może jakiś rezonans, nie koniecznie w tej formie. ;)
@Frodo, ta burza mózgów w VAG-u już na pewno trwa, nie wierzę, że olali problem i nic nie robią, przeciwnie myślę, że prace idą pełną parą, ale to wymaga czasu!!!! Powołali pewnie inżynierski "sztab kryzysowy" i dłubią dzień i noc. Tylko oczywiście za późno, bo to powinno mieć miejsce przed seryjną produkcją, ale nie...przecież kasa, kasa i jeszcze raz kasa! Nikt oczywiście do tego się nie przyzna, bo to byłoby podstawą do roszczeń nabywców, a to oznaczałoby niezgodność z umową i zwrot...

P.S. I jeszcze jedno, co w/g mnie jest powodem takich zdarzeń w czasach tak zaawansowanych technicznie...ano właśnie, chodzi o symulacje komputerowe na bazie których prowadzi się prace konstrukcyjne i badania w oparciu o tzw. wirtualną hamownię. To co działało prawidłowo i dobrze "programowo", niestety nie sprawdziło się w praktyce, bo to jest tylko program, lepiej lub gorzej napisany, ale program, który czegoś nie uwzględnił...Wiem, wiem dzisiaj to norma, inaczej się nie da...
Pamiętacie pierwsze jednostki 1.8TFSI, 2.0TFSI, 1,8TSI z serii EA888?(2008-2011). Zastosowano w nich tłoki z bardzo cienkimi pierścieniami, których zadaniem było zredukowanie tarcia (poprzez zmniejszenie powierzchni trących). Obniżenie strat energii pochłanianej przez tarcie miało zmniejszyć zużycie paliwa, oraz emisję CO2. Obliczono teoretycznie do jakiej minimalnej wartości można zejść, bez wpływu na utratę ciśnienia sprężania, ale nikt nie wziął pod uwagę jak wpłynie to za zużycie oleju. A wpłynęło, bo silniki zużywały go 1-2 l/ 1000km. VAG podobnie jak teraz nie widział problemu, ale z czasem przekonstruowano układ i jest dobrze (od czerwca 2011). Niestety większość pierwotnych posiadaczy, po krótkiej wtedy gwarancji, wymieniała tłoki z pierścieniami na nowe, na własny koszt.
Ateca Style|1,6TDI|Samoa Orange|Alcantara|Kamery 360|Martwy punkt|Full Link|Alarm|

Awatar użytkownika
Endrju
Moderator
Samochód: Seat Ateca 1.4 TSI 150KM

Post autor: Endrju » 14 cze 2019, 0:19

Sailor poniekąd się z Tobą zgadzam bo większość silników brała litry oleju, jedynie nie mogę zrozumieć dlaczego mój były passat 2.0 tfsi z 2006 roku brał niewiele ponad pół litra na 15kkm dzisiaj jeżdżę nom mój kolega ma prawie 300kkm na liczniku i dalej tyle dolewa. Osobiście uważam że to wina pierwszych użytkowników tzn. sposób w jaki układało silnik i zbyt długie okresy między wymiana oleju. U mnie koleś jeździł po autostradach i wymieniał olej co 15kkm.
Seat Ateca 1.4 TSI ACT DSG7 150KM Xcellence
Ramki klubowe chętnych proszę o wpisywanie się w temacie - https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... p=415#p415
Wlepki forumowe.https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... t=42
Obrazek

Awatar użytkownika
sailor 88
Samochód: Seat Ateca Style|1,6TDI |

Post autor: sailor 88 » 14 cze 2019, 8:00

Endrju pisze:
14 cze 2019, 0:19
Sailor poniekąd się z Tobą zgadzam bo większość silników brała litry oleju, jedynie nie mogę zrozumieć dlaczego mój były passat 2.0 tfsi z 2006 roku brał niewiele ponad pół litra na 15kkm dzisiaj jeżdżę nom mój kolega ma prawie 300kkm na liczniku i dalej tyle dolewa. Osobiście uważam że to wina pierwszych użytkowników tzn. sposób w jaki układało silnik i zbyt długie okresy między wymiana oleju. U mnie koleś jeździł po autostradach i wymieniał olej co 15kkm.
@Endrju, napisałem powyżej w nawiasie, ta modyfikacja pojawiła się później, Pierwszy silnik o oznaczeniu EA888 trafił do aut koncernu Volkswagena w 2007 roku, zastępując starszą jednostkę 2.0 FSI/TFSI EA113. Mimo że EA888 było zupełnie nową konstrukcją, producent określił ją jako drugą generację, dodając tym samym oznaczenie Gen.2. Nie może sposób eksploatacji mieć aż takiego wpływu na silnik, bo tylko niewielka część użytkowników pochyla się nad procesem "układania" silnika.

Czytaj więcej: https://www.wyborkierowcow.pl/wadliwy-s ... 88-porady/
Ateca Style|1,6TDI|Samoa Orange|Alcantara|Kamery 360|Martwy punkt|Full Link|Alarm|

Odpowiedz